پنج شنبه, ۳۰ فروردين ۱۴۰۳ | ۰۸ شوّال ۱۴۴۵ قمری | ۱۸ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
هدر بالا
  1. گردشگری
جمعه, ۱۰ فروردين ۱۴۰۳ ۱۱:۱۵
زمان مطالعه: 3 دقیقه
دبیر ستاد خدمات سفر استان فارس گفت: طبق آمار اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای فارس ثبت دوربین‌های تردد شمار سامانه یکتا که صرفاً یک‌بار پلاک خودروهای ورودی به استان را لحاظ می‌کند از 24 اسفندماه سال گذشته تا هشتم فروردین‌ماه سال جاری، 2 میلیون و 33 هزار و 185 پلاک ثبت‌شده است.

به گزارش پیام خبر، دکتر محمد ثابت اقلیدی امروز افزود: با توجه به اینکه سفرهای نوروزی خانوادگی است، میانگین چهار نفر برای سرنشینان خودروها در نظر گرفته‌شده که با احتساب آمار ثبتی پلاک‌های ورودی به فارس بیش از هشت میلیون مسافر وارد استان شده است که این آمار بدون احتساب مسافران نوروزی است که با هواپیما و یا قطار به استان سفرکرده‌اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس افزود: در مدت مذکور بیش از 56 هزار مسافر با 485 پرواز داخلی و خارجی و بیش از هفت هزار و 441 نفر هم با قطار وارد فارس شدند.

دبیر ستاد خدمات سفر استان فارس درعین‌حال افزود: طبق آمارها تعداد تردد جاده‌ای در فارس 15 میلیون و 896 هزار و 402 مورد ثبت‌شده است که این رقم به رویت پلاک خودرو در نقاط مختلف استان برمی‌گردد به‌طوری‌که ممکن است تردد یک خودرو در مسیرهای مختلف و شهرستان‌های استان به ثبت این سامانه برسد.

ثابت اقلیدی بابیان اینکه اقامت نوروزی در استان از مراکز اقامتی رسمی و غیررسمی هم به یک‌میلیون و 792 هزار و 213 نفر شب رسیده است، گفت: بر اساس استانداردها آمار اسکان مسافران، با عنوان نفر شب لحاظ می‌شود که به معنای مدت اقامت مسافران در مقصد سفراست برای نمونه یک مسافر ممکن است سه شب یا سه روز در فارس بماند که در آمارها سه نفر شب لحاظ می‌شود.

وی افزود: اسکان مسافران در مراکز رسمی شامل هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، اقامتگاه‌های سنتی و بوم گردی و...، مراکز غیررسمی شامل کمپ‌ها، مدارس و کلاس‌ها و سالن‌های ورزش... و همچنین اسکان اضطراری شامل سالن‌های نمایشگاه‌های بین‌المللی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در ادامه سخنانش به آمار بازدیدهای مسافران نورزی از اماکن مذهبی، تاریخی و فرهنگی، طبیعی و گردشگری افزود: آمار بازدیدهای نوروزی در چهار بخش اعلام می‌شود که شامل آمار بلیت‌فروشی‌های اماکن تاریخ و فرهنگی تحت پوشش اداره کل میراث فرهنگی فارس، تعداد بازدیدکنندگان از مساجد تاریخی، بقاع متبرکه، امامزاده‌ها و حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع)، آمار بازدیدکنندگان از امکان تاریخی و فرهنگی و گردشگری با مدیریت سایر ادارات و نهادهای فرهنگی و اجرایی همچنین آمار بازدیدکنندگان از تفرجگاه‌های طبیعی و روستاهای هدف گردشگری و موارد مشابه است.

ثابت اقلیدی گفت: در مدت مذکور طبق آمار فروش بلیت یک‌میلیون و 26 هزار و 650 نفر از اماکن تحت پوشش اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس دیدن کردند.

وی افزود: جمع آمارهای بازدید مسافران نورزی از تمامی اماکن مذهبی، تاریخی، فرهنگی، گردشگری و طبیعی در استان فارس به هفت میلیون و 570 هزار و 526 نفر رسیده است.

ثابت اقلیدی در این خصوص توضیح داد: ممکن است یک گردشگر یا مسافر نوروزی از یک تا چند مکان تفریحی، طبیعی، مذهبی و حتی تاریخی و فرهنگی بازدید کند که هر بار بازدید در این آمار محاسبه‌شده است و این در حالی است که برخی از اماکن فوق فاقد دریافت ورودی و یا فروش بلیت هستند.

 

کد خبر 228404

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید