پنج شنبه, ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ | ۱۵ شوّال ۱۴۴۵ قمری | ۲۵ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
هدر بالا
  1. مذهبی
سه شنبه, ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ ۱۲:۱۳
زمان مطالعه: 6 دقیقه
پنج سال است ایده احیای خودرویی در پارکینگ کوهستان دراک توسط جمعیت دلدادگان حضرت علی اکبر (ع) اجرا می شود، برنامه ای که حتی بعد از چندین سال و حضور افراد در مساجد و امامزاده ها هنوز طرفداران خود را دارد و برخی افراد ترجیح می دهند با این شرایط در خودرو و در کنار خانواده و کودکان خود بدون دغدغه شلوغی و یا ناتوانی حضور افراد مسن و کودکان در مراسم در خودرو خو احیا بگیرند و دعا بخوانند.

پیام خبر: شب قدر یکی از شب های با فضیلت و از مهم‌ترین شب‌های سال محسوب می‌شود چرا که تقدیر افراد از تولد و مرگ و رزق و هر آنچه مربوط به امورات دنیاست، در این شب رقم می‌خورد. سخن از شب قدر و احیای دلدادگان حریم عشق است. شبی که قدر و قیمت فراوان دارد و برای تمام مسلمانان جهان بسیار ارزشمند است.
این شب های عزیز اوج معنویت و عبادت ماه مبارک رمضان است که از ویژگی‌های مهم این شب احیاء و نیایش به درگاه الهی است.
با توجه به اهمیت شب قدر اوایل شیوع بیماری کرونا مسئولان به فکر چاره ای برای برگزار کردن مراسم احیا با رعایت پروتکل بهداشتی بودند که در این میان جمعیت دلدادگان حضرت علی اکبر(ع) با پیشنهاد متفاوت و جالب نظر همگان را جلب کرد؛ احیای خودرویی ، ایده خوبی که افراد در خودرو خود ولی در یک مکان در کنار یکدیگر با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، دل در گرو یار نهند و هم از افزایش ابتلا به بیماری جلوگیری کنند. 
ایده ای که خیلی سریع توسط این جمعیت اجرا و حال و هوای متفاوتی نسبت به سال‌های گذشته برای افراد رقم زد.
حالا پنج سال است ایده احیای خودرویی در پارکینگ کوهستان دراک توسط جمعیت دلدادگان حضرت علی اکبر (ع) اجرا می شود، برنامه ای که حتی بعد از چندین سال و حضور افراد در مساجد و امامزاده ها هنوز طرفداران خود را دارد و برخی افراد ترجیح می دهند با این شرایط در خودرو و در کنار خانواده و کودکان خود بدون دغدغه شلوغی و یا ناتوانی حضور افراد مسن و کودکان در مراسم در خودرو خو احیا بگیرند و دعا بخوانند.
امسال در شب‌ های قدر مردم شیراز باز هم استقبال خوبی در دو شب گذشته برای احیای خودرویی داشتند مردم مانند بقیه افراد در مساجد قرآن بر سر می‌گذارند و ادعیه خاص مانند دعای توسل، دعای جوشن کبیر، ابوحمزه ثمالی، دعای مجیر، خوانده می‌شود و حال و هوای معنوی خاص خود را در زیر آسمان دارد.

خبرنگار ما با حضور در مراسم احیای خودرویی با افرادی که در این مراسم شرکت کردند گفتگو کرد ؛ 
زنی که مادر و پدر پیرش را در خودرو همراهی می کند، می گوید: این محفل برای افرادی که نگرانی سالمند دارند بسیار مفید است چون همزمان هر 2 نفر را مراقبت می کنم و آنان هم به جای در خانه ماندن و دل تنگ شدن از اینکه نمی توانند در مجالس شرکت کنند، در این مراسم حضور می یابند و هر زمانی هم که هر کدام خسته شدند استراحت می کنند و من به خاطر اینکه یک نفر هستم دغدغه ندارم چرا که اگر پدرم را در مجلس هیات و یا هر مسجدی ببرم نمی توانم به او سر بزنم؛ مجلس احیای خودرویی بسیار بسیار کار خوبی است و همه خانواده را دور هم جمع می کند.
2 خانم که اتفاقا چهره خیلی مذهبی هم ندارند و کمی آرایش دارند هم می گویند: اینجا برای خودمان آمدیم نه کسی به ما نگاه سنگین دارد و نه قضاوت می شویم، ما همین هستیم آمدیم تا با خدای خود خلوت کنیم در همین خودرو خودمان به کسی هم کاری نداریم.
خانمی با لاک قرمز رنگ و تیپ کاملا غیر مذهبی در مورد این مراسم یک جمله می گوید: اینجا کسی کاری به شکل و ظاهر من ندارد، هیات و مسجد هم نرفتم، چند سال است اینجا می آیم بدون هیچ نگرانی، آمده ام تا تمام دلتنگی هایم را به خدای خودم و امام علی (ع) بگویم.
یک خانواده هم آمده و زیرانداز انداخته بودند کنار خودروشان، همه از کوچک و بزرگ قرآن بر سر دعا می کردند، پدربزرگ خانواده می گفت: همین که همه زن و مرد، پیر و جوان خانواده دور هم هستیم و با هم احیا می گیریم یک کار زیبا هست، کرونا هر بدی داشت همین یک مورد خوب اتفاق افتاد که مسئولین امر به ذهن شان رسید و این برنامه را اجرا کردند و ما هر سال به این مراسم می آییم و همه دور هم هستیم، این دور هم بودن در مراسم احیا در نقاط دیگر کشور کمتر رخ می دهد و مراسم زنانه و مردانه دارد ولی همین که می توانم احیای نوه هایم را ببینم و در کنار آنان باشم بسیار برای من خاطره انگیز است و شاید من سال دیگر نباشم اما همین خاطرات ماندگار می شود و امیدوارم این حرکت خیر در سال های دیگر ادامه یابد.
دختر جوانی که اتفاقا چادری هست و مذهبی هم به چشم می آید، می گوید: همین که در کنار پدر و مادر احیا می گیریم بسیار خوب است.

در این رابطه حسین مذنب دبیر جمعیت دلدادگان حضرت علی اکبر (ع) با اشاره به برگزاری مراسم احیای خودرویی شبهای قدر طی مدت پنج سال تا کنون گفت: از زمان فراگیری ویروس کرونا با توجه به اینکه همه افراد خواهان حضور در مراسمات مذهبی بودند اما به دلیل پروتکل وزارت بهداشت امکان حضور در مراسمات عمومی نبود ایده احیای خودرویی به ذهن ما خطور کرد که این برنامه بستر مناسبی برای حضور معنوی افراد بود و طی این سالها به صورت مداوم انجام شده و با استقبال خوبی همراه است.

وی با بیان اینکه این برنامه با همکاری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز و صدا سیما برگزار می شود افزود: کار خوبی هر ساله مورد استقبال همشهریان قرار می گیرد و همین استقبال باعث می شود هر سال برای برگزاری مجدد پیگیری و اجرا کنیم.

مذنب گفت: احیای خودرویی طی دو شب گذشته قدر برگزار شده که امشب نیز با سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد مسلم وافی و نوای احمد خلف‌زاده و دیگر قاریان و مادحین در بوستان کوهستان دراک از ساعت ۲۲ تا :۲:۳۰ خواهد بود.

دبیر جمعیت دلدادگان حضرت علی اکبر (ع) در ادامه پیشنهاد اجرای برنامه های ملی و مذهبی دیگر را در این مکان داد و بیان داشت: این فضا ، فضای کاملا خاص است در سالی که بیماری کرونا شیوع داشت ما حتی مراسم محرم را نیز برگزار کردیم و اکنون نیز می‌توانیم به عنوان مجموعه فرهنگی، مذهبی فعال مراسمات دیگر را البته با پشتیبانی مسئولان برگزار کنیم.

 

کد خبر 228622

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید