پنج شنبه, ۳۰ فروردين ۱۴۰۳ | ۰۸ شوّال ۱۴۴۵ قمری | ۱۸ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
هدر بالا
  1. گردشگری
سه شنبه, ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ ۱۳:۲۴
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تالاب رها شده میقان اراک به عنوان بزرگترین منبع سولفات سدیم کشور در قلب ایران مهجور واقع شده است.

به گزارش پیام خبر از اراک، تالاب میقان نزدیک شهرستان اراک است به جاده تالاب که می رویم خبری از جاده مناسب عبور و تردد خودروها در این تالاب مهم کشور نیست؛ تالابی که زیبایی های منحصر بفردش چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

به تالاب نزدیک می شویم، از دور که این سرزمین سفید را می بینی به تصورت برفی زیبا روی این سرزمین را پوشانده است، اما اینطور نیست، این سرزمین منبع خدادادی سولفات سدیم و شوره زار نمکی است که به عنوان بزرگترین کارخانه سولفات سدیم کشور قلمداد می شود هر چند که فعالیت کارخانه معدنی املاح ایران در تالاب میقان اراک خاک این منطقه را به توبره کشیده است.

منطقه تالاب میقان از دید گردشگری در فصل زیبای پاییز محل تجمع درناها است و یکی از مراکز مهم طبیعت گردی و پرنده نگری کشور است و روز ۱۵ آبان به دلیل تجمع درناها در تالاب میقان، «روز درنا» نامگذاری شده‌ است؛ اما در این تالاب مهم کشور خبری از نشانه های درک اهمیت این تالاب دیده نمی شود؛ حتی علایم ایمنی که گردشگران تا کدام منطقه را می توانند بازدید کنند، نیست.

این تالاب، بزرگ می تواند با حمایت مسئولان علاوه به تبدیل شدن قطب بزرگ صنعت گردشگری، توریستی و اقتصادی به مکانی برای مطالعات گسترده دانشمندان در شاخه های پایه تبدیل شود.

امیدواریم مسئولان مسئولانه فکری به حال زیست بومی تالاب زیبای میقان بکنند.

گفتنی است، تالاب میقان یک تالاب است که در استان مرکزی، ایران قرار دارد. در سال‌های با بارندگی مناسب، تالاب دارای آب قابل توجه است و در سال‌های کم‌آبی عموماً سطح تالاب خشک شده و به حالت کویری در می‌آید. ارتفاع تالاب از سطح دریاهای آزاد ۱۷۰۰ متر است و سطح آب در آن نسبت به فصل سال از مانداب (عمق بسیار کم) تا حدود ۱٫۴۰ تغییر می‌کند. منابع تامین آب تالاب را بارش‌های جوی، آب سه رودخانه قره کهریز، فراهان و شهراب و پساب تصفیه فاضلاب اراک تشکیل می‌دهند. وسعت تالاب حدود ۲۵٬۰۰۰ هکتار است که شامل دریاچه با سه جزیره در وسط، قسمت کویری و دشت‌های اطراف می‌شود.

 

کد خبر 228624

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید