دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری | ۱۷ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
هدر بالا
  1. اجتماعی
چهارشنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ ۱۰:۳۵
زمان مطالعه: 8 دقیقه
معاون مالی، اداری و پیشتیبانی قوه قضائیه گفت: دادرسی الکترونیکی بدون حضور افراد در هر نقطه کشور برگزار می شود در بحث رسیدگی و تحقیق زندانیان، 80 درصد رسیدگی پرونده های زندانیان به صورت الکترونیکی انجام می شود.

به گزارش پیام خبر، دکتر ابراهیم شاهرخیان، امروز در مراسم افتتاحیه مجتمع قضایی صدرا، با اشاره به اینکه احیای حقوق عامه، پیشگیری از وقوع جرم، اجرای عدالت و تسریع در رسیدگی به پروندها جزیی وظایف قوه قضائیه است، گفت: ورودی زیاد پرونده ها به مراجع قضایی است که یکی از دغدغه های جدی محسوب می شود و امروز هم با این چالش مواجه هستیم و در برخی از واحدهای قضایی بین 200 تا 300 هزار وجود دارد که انتظار رسیدگی سریع، دقیق و عدالانه دچار اخلال می کند.

معاون مالی، اداری و پیشتیبانی قوه قضائیه اظهار کرد: اقدامات گسترده تری هم در حال اقدام است و در این دوره شاهد گذر از دادرسی سنتی به دادرسی نوین هستیم و استفاده از فناوری های جدید و هوشمندسازی های فعالیت هاست.

وی گفت: شرایطی را فراهم می کند که از طریق شناسنه قضایی مردم بدون حضور فیزیکی می توانند پرونده خود را بررسی کنند و در سال گذشته حدود سه میلیون وقت رسیدگی انجام شده است.

شاهرخیان گفت: گواهی سوپیشینه و ابلاغ اوراق قضایی از جمله برنامه هایی بود که مورد توجه قرار گرفت و امروزه بیش از 95 درصد ابلاغ ها به صورت الکترونیکی در سامانه قرار می گیرد.

وی گفت: دادرسی الکترونیکی بدون حضور افراد در هر نقطه کشور برگزار می شود در بحث رسیدگی و تحقیق زندانیان، 80 درصد رسیدگی پرونده های زندانیان به صورت الکترونیکی انجام می شود.

معاون قوه قضائیه افزود: چهار بانک اطلاعاتی در اختیار قضات است که پلاک ثبتی، پلاک انتظامی، بورس و حساب بانکی است و این موضوعات یاری رسان برای سرعت بخشی در حوزه قضایی باشد.

وی گفت: بیش از 13 هزار پرسنل قضایی و اداری جذب شده است و در خصوص ارتقا وضعیت آنان اقداماتی خوبی شکل گرفت.

شاهرخیان با اشاره به اینکه ارتقا و تامین فضای اداری مورد نیاز در دستور کار قوه قرار گرفته است و در مجموع دادگستری ها به چهار میلیون و 200 هزار مترمربع فضا نیاز دارند که هم اکنون 2 میلیون و 500 هزار مترمربع در اختیار است و 20 درصد این فضاها به شدت فرسوده و نیازمند مرمت و از این رو نهضت تامین فضای اداری در کشور شکل گرفته است.

وی گفت: در بیش از 20 حوزه قضایی ساخت، توسعه و ترمیم و مرمت را انجام دادیم و در آینده نزدیک شاهد 2 مجتمع شماره سه و چهار دادگستری شیراز هستیم که متراژ 65 هزار متر مربع خواهند داشت.

حجت الاسلام سید کاظم موسوی، گفت: استان فارس یکی از استان پیشرو در کشور محسوب می شود.

رئیس کل دادگستری فارس با اشاره به اینکه صدرا سومین شهر پرجمعیت استان فارس است، افزود: روزانه 200 هزار نفر جمعیت برای کارهای قضایی از صدرا به شیراز می آمدند و در زمان سفر شهید رئیسی، رئیس وقت قوه این مجتمع مصوب شد و در سال گذشته به دستور ریاست قوه، مجتمعی نزدیک به 2 هزار و 500 مترمربع راه اندازی می شود.

وی اظهار کرد: تا اول تیرماه شعبه بندی می شود و قضات منصوب می شوند با این کار مشکلات مردم حل می شود و گسترش فضاهای فیزیکی استاندارد در سند تحول قوه قضائیه وجود دارد.

حجت الاسلام موسوی با تاکید بر اینکه همه شهرستان های فارس از فضاهای فیزیکی بهره مند هستند، تاکید کرد: ساختمان دادگستری کل استان فارس مربوط به 95 سال پیش است و به زودی مجتمع قضایی بزرگ در شان شیراز راه اندازی خواهیم کرد.

وی گفت: خیرین 30 میلیارد تومان کمک کردند که مجتمع های قضایی ساخته شود و زمین تهیه شده است و در بحث منازل سازمانی استفاده می شود.

رئیس کل دادگستری فارس در پایان از مسئولین امر در دادگستری کل استان خواست هر کاری می توانند برای رضایت مردم کار انجام دهند.

حجت الاسلام سید عباس موسوی، با اشاره به اینکه این یک اتفاق خوبی در شهر صدرا است، گفت: شورای شهر صدرا کمک مالی خوبی انجام داد.

امام جمعه صدرا گفت: نیروی انتظامی شهر صدرا لازم است ارتقا یابد و سردار حبیبی هم قول این موضوع را داده است و به محض تامین زیرساخت، این ارتقا هم روی می دهد.

محمدهادی ایمانیه در حاشیه مراسم، گفت: شهر جدید صدرا افزایش جمعیتی قابل توجهی داشته است و تقریبا معادل جمعیت شش شهرستان را در خود جای داده است اما در استقرار ادارات با کمبود مواجه است.

استاندار فارس با اشاره بر اینکه این شهر در حوزه قضایی نیز با مشکل مواجه بود، گفت: مردم صدرا برای رفع مشکلات قضایی خود باید به شهر شیراز مراجعه می کردند که این موضوع علاوه بر اتلاف وقت، باعث ایجاد گره های ترافیکی در محورهای بین شیراز و صدرا می شد؛ الحمدلله با تلاش های مجموعه قضایی استان با افتتاح این مجمتع قضایی موضوعات حقوقی مردم در صدرا مرتفع خواهد شد.

 دکتر ایمانیه از مدیرعامل شرکت عمران و توسعه شهر جدید صدرا خواست سرعت پیگیری ها برای استقرار ادارات از جمله ورزش و جوانان، پزشکی قانونی، آموزش و پرورش، ثبت اسناد افزایش یابد و خاطر نشان کرد: زمین برای ساخت ادارات مورد نیاز در شهر صدرا فراهم است که امیدواریم در مدت زمان کوتاه، شاهد استقرار ادارات در صدرا باشیم.

وی ضمن اینکه از سایر سازمان ها هم خواست تا به شکل اداره یا نمایندگی در شهر جدید صدرا استقرار داشته باشند، اظهار داشت: یکی از راهی مهم برای آرامش و امنیت شهر جدید صدرا استقرار ادارات در این شهر است که با همکاری مسئولین و پیگیری متولیان شهر جدید صدرا محقق خواهد شد.

مهدی پوربهی، در حاشیه مراسم افتتاحیه مجتمع قضایی صدرا گفت: یکی از مطالبات بحق مردم شهر صدرا استقرار ادارات دولتی بود که با  توجه به جمعیتی بالغ بر 200 هزار نفر نیاز مهم مردم شهر صدرا بود و با دستور استاندار الزام به استقرار شدند و تاکنون 22 اداره در شهر صدرا و تثبیت شدند و خوشبختانه هماهنگی و اهم افزایی و وحدت رویه بین همه این 22 اداره حاکم است.

مدیر عمران صدرا گفت: حدود 40 اداره دیگر باید مستقر شوند که با توجه به نیاز شهر جدید صدرا این روند به سرعت در حال اجراست.

وی گفت: خوشبختانه با  توجه به رویکرد مجموعه قضایی و نیاز مردم و تسریع در اعاده دادرسی مشکلات مردم مجموعه دادگستری استان که پیش قدم شدند و بن بست شکنی کردند و مجتمع قضایی شهر صدرا را مستقر شدند.

پوربهی گفت: در ادامه این استقرار ها اداره ثبت ان شالله به زودی مستقر خواهد شد و در آینده نه چندان دور سازمان نظام مهندسی شهر صدرا که در مرحله اتمام اسکلت است، شاهد خواهیم بود و با همین سرعت تلاش خواهیم داشت به ترتیب ادارات دیگر مستقر شوند.

وی در ادامه از اعلام آمادگی کامل شرکت عمران برای همکاری با همه ادارات بحث تامین زمین خواهد بود، اظهار کرد: شرکت عمران توسعه شهر صدرا برای عمران و آبادانی این شهر جدید و رفاه آسایش شهروندان صدار از هیچ اقدامی کم نخواهیم گذاشت، برای مثال در همین مجتمع ما حدود 20 هزار مترمربع زمین تامین شد در اختیار مجموعه قضایی استان قرار گرفت و با اعتباری حدود که اعلام کردند 70 میلیارد تومان بوده که حدود یک میلیارد و نیم که با کسورات قانونی شرکت عمران سر را تامین کرده  است.

وی اضافه کرد: امروز شاهدیم که در ساختمانی به مساحت 2 هزار و 500 متر مربع مجتمع قضایی صدرا خدمات رسانی به مردم را آغاز کرده است.

پوربهی ضمن قدردانی از مجموعه قضایی استان برای استحضار مردم فهمیم صدرا گفت: با توجه به اهتمام جدی راجع به بحث مبارزه با زمین خواری و کوه خواری و همچنین بازپس گیری اراضی که بی رویه در اختیار بعضی از افراد سودجو قرار گرفت است، به همت مجموعه قضایی استان در سال 1402 توانستیم بیش از 707 پرونده حقوقی له شرکت عمران در واقع حقوق بیت المال و حقوق مردم به بیت المال بازپس گیری شود.

مدیر شرکت عمران صدرا گفت: تمامی اراضی با کاربری خدمات آموزشی و فرهنگی و فضای سبز به شکل بی رویه در اختیار بعضی از افراد قرار گرفته یا در مسیر اظهارنامه و فسخ هستند یا در مسیر مجموعه فضایی هستند که ان شاالله نسبت به این موضوع هم اقدام مجدانه داریم و با عزمی راسخ  برای باز پس‌گیری این اراضی هم که منابع مردم شهر صدراست، باز پس گیری شود تا در جهت توسعه شهر جدید تحقق پیدا کند.

مجتبی پارسایی، در حاشیه افتتاحیه مجتمع قضایی صدرا گفت: افتتاح مجتمع غذایی شهر صدرا که در واقع باید گفت  حدودا  محدوده غرب و شمال غرب شیراز را هم کامل پوشش خواهد داد، از سال  1399 کلنگ احداث به زمین خورد شد و امروز شاهد بهره‌برداری از این مجمتع هستیم.

شهردار صدرا گفت: شهرداری صدرا به عنوان متولی و بانی شهر صدرا برای اجرای پروژه های عمرانی با اهتمام کامل همراهی خود را با دستگاهای اجرای که مقرر شده است در شهر صدرا مستقر شوند را داشته و خواهد داشت هم در بحث تخصیص زمین به این مجتمع و هم در بحث عوارض و عوارض صدور پروانه و هم در مراحل احداث بار رویکرد توسعه شهر جدید صدرا گام برداشته است.

پارسایی گفت: شهرداری صدرا برای تسریع روند این پروژه تمام قد و با نهایت همکاری در کنار قوه قضاییه و مجتمع قضایی استان همانند سایر ارگان ها در کنارشان بودیم و نهایت همکاری را برای اجرای هرچه بهتر برای ارائه خدمت رسانی به مردم شهر صدرا را داشتیم.

 

کد خبر 232281

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید