سه شنبه, ۲۶ تیر ۱۴۰۳ | ۰۹ محرّم ۱۴۴۶ قمری | ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
هدر بالا
  1. گردشگری
جمعه, ۱۸ خرداد ۱۴۰۳ ۱۳:۰۰
زمان مطالعه: 3 دقیقه
مدیر کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس از افتتاح خانه صنایع دستی شهید جمهور آیت الله ریسی همزمان با روز جهانی صنایع دستی در شیراز خبر داد و گفت: ویژه برنامه ها و آیین بزرگداشت روز و هفته جهانی صنایع دستی در شیراز با حضور معاون وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی همچنین شهرداران و دبیران شهرها و روستاهایی جهانی صنایع دستی برگزار می شود.

به گزارش پیام خبر، محمد ثابت اقلیدی، از افتتاح خانه صنایع دستی شهید جمهور آیت الله ریسی همزمان با روز جهانی صنایع دستی در شیراز خبر داد و گفت: ویژه برنامه ها و آیین بزرگداشت روز و هفته جهانی صنایع دستی در شیراز با حضور معاون وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی همچنین شهرداران و دبیران شهرها و روستاهایی جهانی صنایع دستی برگزار می شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس با بیان اینکه ۲۰ خرداد ماه روز جهانی صنایع دستی است، افزود: طبق برنامه ریزی های انجام شده از ۱۹ تا ۲۱ خرداد ماه ویژه برنامه ها، همایش و آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی همچنین چندین افتتاح و کلنگ زنی و مراسم تجلیل و اهدا نشان عالی صنایع دستی به هنرمندان در شیراز و دیگر شهر استان های فارس برگزار می‌ شود.

وی گفت: همزمان با روز جهانی صنایع دستی و با حضور دکتر جلالی معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس کلنگ نخستین مجتمع بزرگ صنایع دستی در شیراز به زمین زده خواهد شد.

وی با بیان اینکه چهارخانه صنایع دستی در سطح فارس افتتاح می شود، گفت:‌ خانه صنایع دستی شهید جمهور آیت الله رییسی در بافت تاریخی شیراز (کوچه هفت پیچ) با حضور مسئولان ملی و استانی افتتاح می شود، همچنین سه خانه صنایع دستی در دیگر شهرهای فارس به صورت همزمان (وبینار) در روز جهانی صنایع دستی راه اندازی خواهد شد.

ثابت اقلیدی ادامه داد: سردیس سه هنرمند پیشکسوت فارس در رشته های صنایع دستی هنرهای وابسته به معماری رونمایی می شود همچنین غرفه های دائم صنایع دستی زندیه نیز در شیراز و غرفه های صنایع دستی در مجموعه جهانی تخت جمشید افتتاح و به بهره برداری می رسد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در ادامه از گشایش نمایشگاه صنایع دستی ۱۶ شهر و روستای جهانی صنایع دستی ایران در شیراز خبر داد و گفت: این نمایشگاه به صورت ورک شاپ است و در روز جهانی صنایع دستی هم آیین بزرگداشت این روز در قالب همایش ملی در شیراز برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه در آیین مذکور از پنج شهردار و دبیر روستاهای جهانی صنایع دستی، ۱۵ هنرمند شاخص صنایع دستی تجلیل می شوند و به ۶ پیشکسوت صنایع دستی استان فارس نشان عالی صنایع دستی اهدا می شود.

ثابت اقلیدی گفت: نشست تخصصی شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی به میزبانی شیراز برگزار و تفاهم نامه هایی پیرامون برگزاری نمایشگاه‌های خارجی و داخلی و......هم منعقد می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، افتتاح غرفه های صنایع دستی در ارگ کریم خانی، آیین رونمایی از نخستین مرکز توسعه و ترویج دست بافته های داری، تذهیب و صنایع چوبی و... همچنین رونمایی از کارت منزلت و بیمه بیش از ۶۰۰ هنرمند صنایع دستی، نشست تخصصی صنایع دستی و تجلیل از هنرمندان دارای نشان ملی و جهانی شهر جهانی منبت آباده، کلنگ زنی بازارچه صنایع دستی در شهرک آرین در شیراز و... را از جمله برنامه های پیش بینی شده برای روز و هفته جهانی صنایع دستی در شیراز عنوان کرد.

 

کد خبر 232403

 

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید