دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری | ۱۷ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
هدر بالا
  1. گردشگری
شنبه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ ۲۳:۰۲
زمان مطالعه: 3 دقیقه
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس با بیان اینکه این استان بیشترین تعداد شهرها و روستاهای جهانی و ملی صنایع‌دستی در سطح کشور را به خود اختصاص داده، گفت: پرونده ۱۵شهر و روستا در این استان در نوبت ثبت ملی رشته های صنایع دستی قرار دارند.

به گزارش پیام خبر، محمد ثابت اقلیدی امروز در مراسم افتتاح بازارچه دائم صنایع دستی زندیه در شیراز افزود: امروز همزمان با آغاز بزرگداشت روز و هفته جهانی صنایع دستی بازارچه دائم صنایع دستی زندیه در شیراز افتتاح شد و به بهره برداری رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس گفت: در حال حاضر در این بازارچه هنرمندان صنایع دستی استان در رشته های آیینه کاری، جوک کاری، مینای مس و ساخت سازهای سنتی مشغول به کار شدند و به صورت کارگاهی به تولید محصولات خود می پردازند.

وی با اشاره به شعار امسال روز جهانی که (پیوند نسلی پاسداشت هویت در پهنه جهانی) نامگذاری شده است از عموم مردم به ویژه علاقه مندان به رشته های صنایع دستی خواست برای آشنایی بیشتر با مقوله صنایع دستی از این بازارچه های تخصصی و خانه صنایع دستی بازدید داشته باشند و از نزدیک روند ساخت محصولات و تولیدات دستی هنرمندان را ببینند.

ثابت اقلیدی در ادامه سخنانش به افتتاح ۱۲ خانه صنایع دستی در شهرستان های شیراز، فسا و لار نیز در هفته جاری اشاره کرد و گفت: هدف از راه اندازی این خانه ها و بازارچه ها توسعه، ترویج، فروش محصولات صنایع دستی و معرفی هنرمندان صنایع دستی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس افزود: استان فارس دارای 2 شهر جهانی؛ شیراز به عنوان شهر جهانی صنایع دستی و آباده شهر جهانی منبت است.

وی گفت: در این استان فیروزآباد شهرملی دست بافت های داری و خشت شهر ملی حصیر بافی و همچنین روستای کندازی روستای ملی روار بافی و تنگ چوگان روستای ملی رندبافی است.

ثابت اقلیدی با تاکید بر اینکه فارس رتبه نخست کشوری از نظر تعداد شهرها و روستاهای ملی و جهانی را داراست، با اشاره به تائید بیمه هنرمندان صنایع‌دستی
این استان گفت: هم اکنون ۶۰۰ هنرمند صنایع دستی استان فارس بیمه شدند.

گفتنی است؛ امروز همزمان با آغاز بزرگداشت روز و هفته جهانی صنایع دستی با حضور مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس و تنی چند از مدیران کل حوزه معاونت صنایع دستی کشور و وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی بازارچه دائم صنایع دستی زندیه در بلوار سیبویه شیراز افتتاح شد.

 

کد خبر 232477

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید