دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری | ۱۷ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
هدر بالا
  1. اجتماعی
یکشنبه, ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ ۱۱:۲۴
زمان مطالعه: 4 دقیقه
ازدواج آغاز و شروع زیبای زندگی، اعتماد، مشارکت، تحمل و پشتکار است و هر دختری که می خواهد زندگی را آغاز کند یکی از مهتمرین دغدغه او تهیه جهیزیه است و در این میان یک از نوعروسان کمیته امداد معتقد است که جهیزیه اهدایی بسیار بجا و عامل موثری در رفع برخی از آسیب های اجتماعی است.

به گزارش پیام خبر، پیوندزن ومرد، بازتاب فطری انسان به یک رویداد اجتماعی است. در این واکنش، زن ومرد، به عنوان دو انسان با ذات الهی مشترک وصفات متفاوت، باهم چرخه زندگی را تکمیل می کنند،تا روزگار برمدار،درست بچرخد. دراین میدان پرجنب وجوش ومهم،قطعا معیارهایی مطرح است ودرکنار آن ضرورت گذشت خود را نشان می دهدو در جوارش، مهربانی و فداکاری و محبت و وفاداری، رخ می نمایاند.

گفتیم معیار شیعه در ازدواج کیست، این پیوند الگو در کجا رخ داده است. آری، بله برون فاطمه زهرا(س)؛ آنگاه که امیر مؤمنان حضرت علی(ع) ،خواستگار است و زانوی ادب در برابر پیامبر (ص) به زمین زده است، فاطمه (س) که جواهر عفت است و آخرین فرستاده خدا که در قامت پدرعروس، زوج و زوجه را به قناعت در زندگی و سخاوت در برخورد با محرومان و مهربانی با مردم دعوت می کند. صدای هلهله می آید از خانه حضرت محمد(ص) و زنان عرب.

ازدواج آغاز و شروع زیبای یک عمر عشق، اعتماد، مشارکت، تحمل و پشتکاراست و هر عروسی که پا به خانه همسر می گذارد آرزوهای بسیاری برای محقق شدنش دارد؛ اما این ازدواج و جواب مثبت دادن به آقا داماد در خراسان رضوی رسم و رسومی دارد، و خانواده عروس با جواب مثبت دادن، باید به فکر تهیه جهیزیه دخترباشند، تهیه جهیزیه در حال حاضر بسیارسخت شده و در این میان خانواده هایی که به هر دلیل از نعمت پدر محروم هستند، تامین آن با سختی بیشتری همراه است. 

یکی از خدمات کمیته امداد تامین و تحویل جهیزیه به نوعروسان تحت حمایت است، و به گفته مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی در سال 1402 با مساعدت این نهاد بیش از ۴۵۸۰ جهیزیه تحویل نوعروسان شده و راهی خانه بخت شدند. 

اگر چه این جهیزیه ها شامل 5 قلم کالای اساسی است اما به گفته یکی از نوعروسان که 22 سال سن دارد و در رشته علوم تربیتی در مقطع کارشناسی تحصیل می کند، بسیار کمک کننده است.

این بانو می گوید: 10 ساله بودم که مادرم از پدرم به دلایلی جدا شد و من به همراه مادرم زندگی می کردم، مادرم سختی های بسیار زیادی برای من متحمل شد و کمیته امداد کمک های بسیاری به ما ارائه کرد، این نهاد در حوزه تحصیلی و مشاوره و ... به من بسیار کمک کرد و اکنون نیز با اهدای جهیزیه نقش بسیار موثری در زندگی اینده من داشته است.

او ادامه می دهد: می دانید که جهیزیه یکی از دغدغه های هر دختر است ، اما هیچ گاه جهیزیه زیاد را ملاک خوشبختی و حتی آرامش نمی دانم، بلکه یک انتخاب درست، درک متقابل و صبر و بخشیدن در زندگی زناشویی مهم است. 

این دختر جوان می افزاید: همسر بنده از اینکه من تحت حمایت کمیته امداد هستم، اطلاع داشتند و به خوبی این موضوع را درک کرده اند و می دانند حمایت یک نهاد می تواند یک انسان را به عرش برساند و کمیته امداد از دیدگاه من اینگونه بوده است.

او به آموزش های قبل از ازدواج اشاره می کند و می گوید: کلاس های مشاوره قبل از ازدواج را بسیار در زندگی اینده همسران بسیار موثر می دانم و این بسیار برای من که در عقد بودم خوب بود، همان زمان درگیر مشکلات جزئی با همسرم بودم که با شرکت در این کلاس ها، رفع شد.

این بانو به دیگر دختران توصیه می کند: ازدواج را محدودیت ندانید، خوشبختی به برگزاری مراسمات مجلل به همراه جهیزیه زیاد نیست، لباس سفید عروسی به تن کردن بسیار زیباست اما استحکام زندگی به برگزاری یک عروسی شیک و پرخرج به همراه جهیزیه زیاد نیست، یک عروسی ساده به همراه جهیزیه ای با لوازم مورد نیاز برای خوشبختی کافیست.

او می افزاید: این موارد گذرا است، وقتی جواب بله را می دهیم یعنی باید درک متقابل داشته باشیم، صبور باشیم و ببخشیم و برای زندگی بهتر تلاش کنیم.

این بانو می گوید: برخی شاید با خود بگویند، 5 قلم سری جهیزیه چه کمکی می کند و آن را اندک می شمارند در حالی که در زندگی بسیاری از خانواده ها تاثیر بسزایی دارد.

 

کد خبر 232501

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید