سه شنبه, ۲۶ تیر ۱۴۰۳ | ۰۹ محرّم ۱۴۴۶ قمری | ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
هدر بالا
  1. گردشگری
دوشنبه, ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ ۰۶:۲۷
زمان مطالعه: 2 دقیقه
معاون صنایع دستی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: تذهیب تجلی تبدیل هیچ به همه چیز و تجلی زیبا سازی و زیباخواهی روحیه ایرانی است.

به گزارش پیام خبر مریم جلالی در حاشیه مراسم رونمایی از آثار نسخ خطی تذهیب موزه ملی ایران و موزه سعدآباد در موزه پارس( عمارت کلاه فرنگی) با بیان اینکه آنچه که میراث فرهنگی امروز ما محسوب می‌شود و اکنون در موزه‌ها قرار دارد، صنایع دستی دیروز ما تلقی می‌شود، افزود: بنابراین صنایع دستی امروز ما میراث فرهنگی فردایی است که ما به آن تعهد داریم.

معاون صنایع دستی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: نمایش این آثار برای الهام گیری هنرمندان کمک کننده است که ببینند در یک دوره‌ای چه رنگ، طرح و زاویه‌ای شکل گرفته و بتوانند با تداعی معانی، آنها را منتقل کنند.

جلالی با تصریح بر اینکه جوشش تاریخی تذهیب با کوشش دانش امروز می‌تواند تبدیل به یک جریان فرهنگی شود و قصد ما از جریان سازی فرهنگی همین است که در حوزه محصول، مخاطب و هنر و هم سازماندهی برای گردشگران، تولید روایت شود افزود: امروز خیرین میراث فرهنگی نشان دادند که صنایع دستی همیشه دست مایه‌ای برای خیر مطلقی است که با فروش و آموزش و نمایش محقق می‌شود.

گفتنی است همزمان با روز جهانی صنایع دستی مراسم رونمایی از آثار نسخ خطی تذهیب موزه ملی ایران و موزه سعدآباد در موزه پارس شیراز با حضور معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی و هیات همراه برگزار شد. بنابراین گزارش ۱۲ اثر تذهیب از موزه ملی ایران و ۱۱ اثر تذهیب دیگر هم از کاخ موزه سعدآباد به شیراز منتقل شده و هم اکنون در موزه پارس در معرض دید عموم علاقه مندان قرار گرفته است.

 

کد خبر 232546

 

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید