دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری | ۱۷ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
هدر بالا
  1. گردشگری
دوشنبه, ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ ۲۲:۲۰
زمان مطالعه: 2 دقیقه
معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تصریح بر اینکه ثبت صنایع دستی یک امتیاز نیست بلکه مسئولیت است، گفت: باید تعهد شهروندی، تعهد اهالی روستا و تعهد سیاستگذاران در کنار ثبت صنایع دستی ایجاد شود.

مریم جلالی امروز در سفر به شهرستان اقلید و در حاشیه بازدیدش از کارگاه های صنایع دستی در روستاهای امامزاده اسماعیل(ع) و حسن آباد این شهرستان با تاکید بر این موضوع که شاخص‌‌‌های ملی و جهانی شدن شهرها و روستاها، شاخص‌های مشخصی است، گفت: ثبت صنایع دستی با ثبت میراثی متفاوت است.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: ثبت میراثی در راستای حفظ و نگهداری آثار صورت می‌گیرد اما ثبت صنایع دستی در راستای توسعه است و باید تعداد کارگاهها، میزان اشتغال، میزان درآمدزایی و محل‌های فروش در زنجیره اقتصادی تعریف شود.

جلالی تاکید کرد: ثبت ملی باید از حالت فرمایشی خارج شود و یک عزم منطقه‌ای شکل بگیرد.

وی ابراز امیدواری کرد: جوانان بتوانند فضایی ایجاد کنند تا یک جوشش درونی برای نسل نوجوان ایجاد شود.

بنابر این‌گزارش ترکه بافی و گلیم بافی 2 هنر اصیل و قدیمی در روستای امامزاده اسماعیل (ع) است که همچنان اصالت و رونق خود را حفظ کرده به طوری
که ۳۰۰ خانوار در این روستا در رشته ترکه بافی کار می کنند.

همچنین در روستای حسن آباد این شهرستان دست بافت های چون قالی و گلیم با نام اختصاصی این روستا بافت می شود و هم اکنون بخشی از مستند نگاری قالی بافی روستا برای تهیه پرونده ثبت ملی این محصول صنایع دستی انجام شده است.

 

کد خبر 232607

 

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید