دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری | ۱۷ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
هدر بالا
  1. گردشگری
دوشنبه, ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ ۲۲:۴۰
زمان مطالعه: 6 دقیقه
معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی گفت: صنایع دستی امروز، میراث فرهنگی آیندگان خواهد بود و ما وظیفه حفظ و نگهداری از آنها را داریم.

به گزارش پیام خبر، مریم جلالی امروز در آیین رونمایی طرح مطالعاتی نمایشگاه دائمی شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی ایران در پایگاه جهانی تخت جمشید، گفت: میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی انسجام درون بخشی را کامل می‌کنند.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی با بیان اینکه با اجرای چنین پروژه‌‌هایی قصه و روایت جدید و در واقع زاویه دید تازه‌ای برای پایگاه جهانی تخت جمشید ایجاد خواهد شد، با تاکید بر اینکه قدرت ایران در صنعت فرهنگی است، ابراز امیدواری کرد: این پروژه، پایگاه و کانون رویدادهای مختلفی صنایع دستی شود چرا که بازدیدکنندگان می‌توانند با حضور در این مجموعه، از نزدیک با تنوع و غنای فرهنگی صنایع دستی ایران آشنا شوند و محصولات متنوعی را خریداری کنند وعلاوه بر بخش نمایشگاهی، این طرح شامل بخش‌های تولید و آموزشی و ترویج نیز است.

جلالی همچنین با اشاره به اینکه عزم جمعی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مبتنی بر تدبیر، تدارک و تقدیر نیکو است، تاکید کرد: مجمو‌عه‌های جهانی ظرفیت‌های فوق‌العاده برای نمایش جهانی قصه‌های ما دارند که باید از آنها بهره‌برداری شود و تنها به اطلاق شهر و پایگاه جهانی اکتفا نشود.

وی فزود: امید است اطلاق جهانی بودن با همه مولفه‌های جهانی، برند شهری اتفاق بیفتد.

جلالی همچنین با اشاره به اینکه عزم جمعی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مبتنی بر تدبیر، تدارک و تقدیر نیکو است، تاکید کرد: مجمو‌عه‌های جهانی ظرفیت‌های فوق‌العاده برای نمایش جهانی قصه‌های ما دارند که باید از آنها بهره‌برداری شود و تنها به اطلاق شهر و پایگاه جهانی اکتفا نشود.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید بر اینکه قدرت ایران در صنعت فرهنگی است، ابراز امیدواری کرد: این پروژه، پایگاه و کانون رویدادهای مختلفی صنایع دستی شود چرا که بازدیدکنندگان می‌توانند با حضور در این مجموعه، از نزدیک با تنوع و غنای فرهنگی صنایع دستی ایران آشنا شوند و محصولات متنوعی را خریداری کنند وعلاوه بر بخش نمایشگاهی، این پروژه شامل بخش‌های تولید و آموزشی و ترویج نیز است.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه با اجرای این طرح شاهد افتتاح یک بازارچه و یک عزم ملی برای تحقق یک ایده در تخت جمشید که ریشه محسوب می‌شود، هستیم، گفت: صنایع دستی باید بتواند خود را معاصر سازی کند و به واسطه آن در شهرها و روستاهای جهانی ایران، همگرایی و انسجام ملی حفظ شود.

جلالی افزود: استان‌های ما باید در کنار همدیگر زنجیره ارزش اقتصاد فرهنگ و اقتصاد هویت بنیان که صنایع دستی مصداق بازر آن است را تحقق ببخشند.

وی ادامه داد: ‌این طرح علمی که به کمک اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس و پایگاه جهانی تخت جمشید محقق شده، گام نخست مطالعاتی است که بناهای تاریخی با صنایع دستی حیثیت خود را پیدا کنند و در عین اینکه به روز می‌شوند و بازخوانی مجدد روایت‌ها می‌شود، می‌توان زنجیره ارزش را هم کامل کرد.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یادآور شد: گام اول مطالعه این پروژه، بررسی و نگاه کارشناسانه بوده که انجام شده و گام‌های بعدی به حوزه اجرا، بودجه و عزم درون و برون سازمانی نیاز دارد.

جلالی با بیان اینکه اجرای این طرح برای همگرایی و هم‌جوشی بین ۱۶ شهر و روستای جهانی کشور گام بلندی است، یکی از سیاست‌های مقام عالی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را توجه ویژه به بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری بخشی خصوصی در حوزه حفظ میراث، رونق گردشگری و توسعه صنایع دستی عنوان کرد.

جلالی با بیان اینکه آنچه که میراث فرهنگی امروز ما محسوب می‌شود، صنایع دستی دیروز ما تلقی می‌شود، افزود: بنابراین صنایع دستی امروز ما میراث فرهنگی فردایی است که ما به آن تعهد داریم.

وی اضافه کرد: نمایشگاه دائمی شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی ،پایگاهی برای استان‌های مختلف برای معرفی محصولات، ترویج و آموزش خواهد شد.

در ادامه این‌ مراسم محمد ثابت اقلیدی، نیز گفت: نقش استان فارس در اجرای این طرح، ایجاد زیرساخت‌های این مهم است و در واقع این طرح پایگاهی برای استان‌های مختلف جهت معرفی محصولات، ترویج و آموزش خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس با بیان اینکه این طرح سال قبل آماده شده اما نیازمند به روز رسانی مالی است و پس از آن مناقصه برگزار می‌شود، گفت: این پروژه متشکل از ۵۵ غرفه خواهد بود.

بنابر این گزارش طرح مطالعاتی نمایشگاه دائمی شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی ایران در محل پردیس تخت جمشید رونمایی شد. این طرح  با هدف آموزش، ترویج، معرفی و تولید صنایع دستی ایران به گردشگران داخلی و خارجی طراحی و اجرا شده است، از جمله استان های شرکت کننده در این نمایشگاه می‌توان به فارس، اصفهان، تبریز، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، زنجان، گیلان، کرمان، همدان، خوزستان، سیستان و بلوچستان، کردستان و یزد اشاره کرد.

هر غرفه میزبان هنرمندان و صنعتگران آن شهر است که به معرفی و فروش محصولات خود می‌پردازند. این مراسم، با حضور معاون صنایع دستی وزارت میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی،مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس ، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، شهردار و مدیران محترم شهرهای صنایع دستی کشور برگزار شد.

در این مراسم علیرضا عسکری چاوردی در سخنانی به اهمیت صنایع دستی در اقتصاد ایران و لزوم حمایت و توسعه این بخش اشاره شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید همچنین بر نقش این نمایشگاه در معرفی و ترویج فرهنگ و میراث هنری ایران تاکید کرد و گفت: بازدیدکنندگان می‌توانند با حضور در این مجموعه، از نزدیک با تنوع و غنای فرهنگی صنایع دستی ایران آشنا شوند و محصولات متنوعی را خریداری کنند و علاوه بر بخش نمایشگاهی، این پروژه شامل بخش‌های تولید و آموزشی و ترویج  نیز است.

عسکری چاوردی گفت: در این بخش‌ها، کارگاه‌هایی برای آموزش فنون و تکنیک‌های مختلف صنایع دستی برگزار می‌شود و بازدیدکنندگان می‌توانند در این کارگاه‌ها شرکت کرده و مهارت‌های خود را در زمینه صنایع دستی افزایش دهند.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید  ابراز امیدواری کرد که این نمایشگاه بتواند نقش مؤثری در حفظ و توسعه این هنرهای ارزشمند ایفا کند و گامی مهم در جهت توسعه اقتصادی و صنعتی این بخش باشد.

 

کد خبر 232610

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید