دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳ | ۱۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری | ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
هدر بالا
  1. سیاسی
چهارشنبه, ۱۳ تیر ۱۴۰۳ ۱۲:۳۵
زمان مطالعه: 3 دقیقه
یک فعال رسانه طی یاداشتی نوشت: فارغ از اینکه به چه کسی رای می‌دهم یا رای می‌دهی به این موضوع بپردازیم که اصلا رای بدهیم یا نه؟

پیام خبر، اعظم سادات موسوی در یاداشتی در خصوص رای دادن در انتخابات نوشت:

فارغ از اینکه به چه کسی رای می‌دهم یا رای می‌دهی به این موضوع نظر دارم که اصلا رای بدهیم یا نه؟ 
بی‌شک نظام سیاسی رقابتی و مشارکتی، فضا را برای تربیت سیاسی شهروندان آماده می‌کند تا هر کسی از هر طیفی و گروهی، در رقابت و رفتاری مسالمت‌آمیز به نقش سیاسی، اجتماعی خود عمل کند؛ در این زمینه فعالیتی داشته باشد و فارغ از نتیجه انتخابات با این باور که توانسته در سرنوشت سیاسی و اجتماعی خودش به عنوان یک شهروند درجه یک جامعه سهیم باشد، رضایت حداقل نسبی را از عملکردش داشته باشد. 
هم‌آوردی انتخاباتی سنگ محک خوبی است تا رقابت سیاسی از سوی شرکت‌کنندگان و مدافعان هر کدام تمرین شود تا مشارکت سیاسی در خور پیشینه، فرهنگ و اعتبار هر کشور و جامعه‌ای رقم بخورد. 
در این میان انتخاب اصلح زمانی به ثمر می‌نشیند که با دوری از جریان‌های غرب‌گرا و روایت‌هایشان که موجب فاصله انداختن بین مردم، دلسردیشان از حضور در عرصه انتخاب و در نتیجه از دست دادن حقوق حقه‌شان است، با اراده و در چهارچوب منطقی و با اخلاق‌مداری و احترام در برخورد با هر یک از سلائق سیاسی صورت پذیرد. 
از رای ندادن چه حاصلمان می‌شود؟
با این باور که مهم‌ترین عنصر هر نظامی مردم آن هستند، تجلی حضور و اعمال اراده هر کدام از شهروندان در عرصه مهم انتخاباتی، تعیین کننده اتفاقاتی است که در آینده رقم می‌خورد تا در جامعه ولایت‌مدار ایران، آنچه مطمح نظر جامعه و مردم مشارکت‌جوی آن است شکل بگیرد و خروج از تنگناها و کاهش نارضایتی را به دنبال داشته باشد. 
حفظ استقلال، عزت و سربلندی، دوری از محرومیت، توسعه اقتصادی، فرهنگی، حفظ اصول و ارزش‌ها، برقراری عدالت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی و حفظ امنیت و اقتدار، همه و همه به دنبال مشارکت سیاسی شهروندان تحقق می‌یابد.
هیچ اراده‌ی آزاد و اندیشه آگاهی اجازه نمی‌دهد اراده دیگری بر تصمیم او و اعمالش تاثیر بگذارد بلکه با اقتدار و استفاده از قوای نقادانه ذهنی خود، در بین گزینه‌ها دست به انتخاب می‌زند و با اصالت تحلیل، خودش را مبنای انتخاب می‌داند؛ این است که می‌گویم باید در تعیین سرنوشتمان حتی با یک رای و با دوری از سستی و انفعال سهیم باشیم. عقلانیت و آزادی دو شاخصه مهم انسان خرد‌گراست که به جهت‌گیری درست و خلق شهروند روشن‌اندیش که جامعه را تشکیل می‌دهد و به انتخاب‌های آنان مشروعیت می‌بخشد منجر خواهد شد. 

حضور در سرنوشت‌سازترین عرصه

یادمان باشد با شرکت نکردن در انتخابات و عدم اعمال نظر و اراده، خودمان را ملزم می‌کنیم به پذیرش نتیجه تصمیمی که در آن سهیم نیستیم.
در این مشارکت هدفمند، ارزش‌های غایی تجلی پیدا می‌کند و چشم‌اندازها و پیامدهای آن مشهود می‌شود. با این وصف و از این راه لازم است به مسئولیت اجتماعی عمل کرده، خود را در آینده کشور مشارکت داده و رضایت از خود بیافرینیم.

 

کد خبر 233954

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید