دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳ | ۱۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری | ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
هدر بالا
  1. اجتماعی
سه شنبه, ۱۹ تیر ۱۴۰۳ ۲۱:۵۳
زمان مطالعه: 3 دقیقه
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: برق به عنوان یک منبع انرژی بسیار حیاتی برای صنایع محسوب می‌شود و نقش بسیار مهمی در توسعه صنعتی و اقتصادی ایفا می‌کند.

به گزارش پیام خبر از اراک،‌ علی اکبر اسدی درجلسه تامین برق مشترکین صنعتی بالای یک مگاوات در تابستان، گفت: توسعه زیرساخت‌های تولید، انتقال و توزیع برق پایدار و مطمئن برای صنایع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی اظهار کرد: صنایع پرمصرف برق با تصویب مجلس شورای اسلامی مکلف به خرید این نوع انرژی از بازار بورس انرژی شده اند.

اسدی اظهار کرد: براساس ماده 16 قانون جهش تولید دانش‌بنیان صنایع با قدرت مصرف بیشتر از یک مگاوات موظفند معادل یک درصد از برق مورد نیاز سالانه خود را از طریق احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر تامین کنند و این میزان در پایان سال پنجم حداقل به پنج درصد می رسد.

در ادامه این نشست مدیرعامل شرکت توزیع برق استان مرکزی بیان کرد: خرید انرژی از بازار بورس انرژی ،با هدف بهبود شفافیت در قیمت‌گذاری برق و همچنین بهبود مدیریت مصرف انرژی در صنایع اعلام شده است و براساس این قانون، صنایعی که برق مصرفی آن‌ها بیش از یک مگاوات است، موظف به اجرای این سیاست می‌باشند واین صنایع قادر خواهند بود تا برق مورد نیاز خود را از طریق بازار بورس انرژی و با قیمت‌های رقابتی تهیه کنند.

محمود محمودی گفت: خرید برق از بازار بورس انرژی برای صنایع مزایای بسیاری دارد و این رویکرد می‌تواند به صنایع کمک کند تا برق مورد نیاز خود را با قیمت رقابتی تهیه کنند و همچنین به مدیریت بهتری در مصرف انرژی خود دست یابند.

وی افزود: صنایع باید طبق مصوبه مربوطه در زمان اوج بار به شبکه برق کمک کنند که در این زمینه برنامه‌هایی برای تابستان ۱۴۰۳ تدوین شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان مرکزی ادامه داد: در تابستان حدود 30 درصد بار شبکه مربوط به بار سرمایشی است که با طرح‌های تشویقی و پاداش‌های مختلف در صدد است تا در مصارف برق خانگی تا حد امکان صرفه‌جویی شود و برق به بخش‌های مولد بیشتر تخصیص یابد.

محمودی گفت: در ضوابط مدیریت بار مطرح شده که صنایع یک‌روز در مدیریت مصرف برق همکاری داشته باشند و اگر صنایعی دومین روز را هم همکاری کنند، پاداش دریافت خواهند کرد.

وی افزود: تمامی صنایع استان در سامانه مدیریت بار ثبت می‌شوند و میزان مشارکت آنها درج خواهد شد، صنایعی که در اوج بار همکاری داشته باشند، در زمان مدیریت مصرف، کمترین میزان مدیریت مصرف برای آنها اعمال می‌شود ولی برای صنایعی که همکاری نکنند، در زمان مدیریت بار، بیشتر مورد توجه هستند.

محمودی با اشاره به تاکید قانون برای تامین بخشی از نیاز برق صنایع با انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: پاداش‌های خوبی برای صنایعی که اقدام به نصب و راه‌اندازی نیروگاه‌های تجدیدپذیر کنند در نظر گرفته شده و برق مازاد آنها نیز با نرخ‌های بسیار خوبی خریداری خواهد شد و حتی صنایع این امکان را خواهند داشت که برق مازاد خود را به صنایع دیگر بفروشند.

وی ادامه داد: سلسله جلسات هماهنگی با صنایع استان برای مدیریت بهینه بار شبکه در پیک تابستان برگزار شده ،تلاش می‌کنیم در تابستان گرم امسال، با همکاری صنایع به‌بهترین وجه تامین برق صنایع در زمان اوج بار صورت گیرد.

 

کد خبر 234342

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید