دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳ | ۱۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری | ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
هدر بالا
  1. اجتماعی
چهارشنبه, ۲۰ تیر ۱۴۰۳ ۱۰:۱۸
زمان مطالعه: 4 دقیقه
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: بیماری قلبی عروقی، تصادف و سرطان سه علت شایع مرگ و میر در فارس است.

به گزارش پیام خبر، مهرداد شریفی، امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه هفت درصد تخت های موجود در فارس دانشگاهی، گفت: 71 بیمارستان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز وجود دارد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: شاخص های دسترسی و شاخص های آماری وجود دارد و شاخص دسترسی در حوزه علوم پزشکی شیراز مقایسه با کشور در سال 1402، به ازای هر هزار نفر تحت پوشش یک و 9 دهم تخت و در مقایسه با کشور یک و هشت دهم تخت است.

وی با اشاره به اینکه تخت های مثل تخت روانپزشکی، سوختگی تفاوت دارد، گفت: در بحث تخت روانپزشکی میزان تعداد تخت ها در فارس هشت و 2 دهم تخت و در کشور 6 و هشت دهم تخت است.

شریفی اظهار کرد: به ازای هر یکصد هزار نفر جمعیت، 15 تخت داریم این در حالی است که در کشور 12 و 2 دهم تخت است و سرانه تخت های ویژه به ازای صد هزار نفر 25 و هشت دهم تخت در کشور 20 و 2 دهم تخت است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: در حوزه تخت اورژانس به ازای یکصد هزار نفر در فارس 33 تخت و در کشور 25 تخت است و تخت سوختگی میزان یک و هشت دهم تخت بوده و این در حالی است که در کشور یک و یک دهم تخت است.

وی با اشاره به اینکه شاخص تخت های CCU در استان 6 و نیم تخت و در آمار کشوری هفت و نیم تخت است، افزود: شاخص کارایی در بیمارستان علوم پزشکی شیراز وجود دارد که چهار شاخص وجود دارد که کارایی بیمارستان را نشان می دهد، درصد اشتغال تخت، متوسط اقامت بیمارستان، فاصله گردش تخت و بیمار پذیری بستری است.

شریفی گفت: درصد اشغال تخت در فارس 73 درصد و میزان کشوری 69 و 6 دهم درصد و اگر ضریب اشغال تخت بالاتر از 75 درصد باشد، باید افزایش تخت شکل گیرد، متوسط اقامت سه روز است ولی کشور چهار روز است.

وی گفت: فاصله گردش تخت فارس، یک و 9 صدم درصد و میزان در کشور یک و 6 دهم درصد بوده و بیمار پذیری به ازای هر هزار نفر 99 و 3 دهم درصد و میزان کشوری 71 و نیم درصد است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: دسترسی به تجهیزات سرمایه ای در مقایسه با کشور است، سرانه MRI به ازای یک میلیون نفر، در فارس 6 نفر و در کشور سه و 2 نفر بوده است و سرانه CT Scan به ازای یک میلیون در فارس 10 نفر و کشور هشت و هشت دهم نفر و در بحث آنژیوگرافی 2 و 9 دهم نفر و در کشور سه و 6 دهم نفر بوده که امسال سه دستگاه در فارس اضافه می شود.

شریفی افزود: در سال 1399 تعداد 99 هزار و 808 عمل در بیمارستان های دانشگاهی داشتیم و در سال 1402 تعداد 153 هزار و 721 عمل شاهد بودیم و تلاش کردیم توسعه خدمات را ارائه کنیم و توسعه خدمات دولتی داشتیم و یک مورد تعرفه بخش دولتی و دومی هم پلکان مالیاتی بود و این موضوع حل شد و الان تلاش داریم خدمات دولتی را افزایش دهیم تا از سفره مردم هزینه نشود.

وی گفت: در بخش دولتی تکلیف دارد خدمات ارائه کند و 541 تخت در سال 1402 افزایش داده شد و از لحاظ توسعه تخت های در حال ساخت در شیراز 2 هزار و 410 تخت با پیشرفت فیزیکی 30 تا 95 درصد داریم.

شریفی گفت: 2 هزار و 530 تخت بیمارستان های غیردانشگاهی در حال ساخت داریم و 876 تخت در شهرستان ها در حال ساخت است و بیمارستان های 32 تخت خوابی آباده طشک و بختگان، 64 تخت خوابی ارسنجان، 160 تخت خوابی داراب و 160 تخت خوابی مرودشت تا پایان سال افتتاح می شود.

وی گفت: در سال گذشته 812 میلیارد تومان توسعه تجهیزات پزشکی را شاهد بودیم و تا الان 2 دستگاه شتاب دهنده در مجموعه سرطان جنوب کشور را وارد کردیم که یک دستگاه آن چهار و نیم میلیون یورو هزینه داشته است که با نرم افزارهای جدید و بروز فعالیت می کند.

شریفی در سال 1402 تعداد 732 پیوند داشتیم، افزود: 14 هزار نوزاد نارس غربالگری کردیم و از این تعداد 280 نوزاد بلافاصله عمل جراحی فوق تخصصی داشتیم.

وی گفت: بیماری قلبی عروقی، تصادف و سرطان سه علت شایع مرگ و میر در فارس است.

 

کد خبر 234366

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید