دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳ | ۱۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری | ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
هدر بالا
  1. اجتماعی
چهارشنبه, ۲۰ تیر ۱۴۰۳ ۱۲:۳۸
زمان مطالعه: 12 دقیقه
ساماندهی بارفروشان، دست فروشان و اغذیه فروشان در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفته است.

به گزارش پیام خبر، مسعود زارعی، امروز در جمع خبرنگاران ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت امام حسین (ع) و یاران باوفای ایشان، گفت: 15 پروژه محوری، اساسی و زیرساختی کمیسیون سلامت و محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز را مدتی پیش در نشست خبری عنوان شد.

رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز و عضو شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه 15 پروژه را به صورت سازمانی تقسیم بندی کردیم، افزود: 6 موضوع آن به سازمان مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی مربوط می شود.

وی گفت: مسیر کار ریل گذاری شده و با یک برنامه زمان بندی مشخص فعالیت می کند و بعد از آن دیگر با این برنامه به صورت سلیقه ای برخورد نمی شود و متناسب با منابع باید برنامه ریزی کنیم تا کار به نتیجه برسد.

زارعی افزود: ما به عنوان نماینده مردم و رسانه ها به عنوان زبان گویای مردم مطالبه گری می کنند و شهرداری هم باید به عنوان اجرا کننده باید پاسخگو باشد و موارد در چرخه پیگیری رسانه ها باید قرار گیرد تا کارها به نتیجه برسد.

وی گفت: 42 بازارچه در سطح شهر داریم که در طرح از مزرعه تا سفره قرار گرفت و هشت دستگاه پای کار آمدند و متاسفانه هرچه پیگیری کردیم نتیجه بخش نبود و اگر از مردم سوال کنیم متوجه این مشکل خواهیم شد.

زارعی افزود: برای اولین بار مصوبه ای جسورانه شکل گرفت و افراد شاخص گروه بندی کنید و این غرفه ها را با یک درصد قیمت کارشناسی به آنان واگذار شود تفاوت این نگرفتن اجاره در کاهش قیمت برای مردم شاهد باشیم و این برای غرفه هایی است که شهرداری مالک است و برخی غرفه های شهرداری ها مجوز داده است و درصدهای هر کدام مشخص است و آن بخشی که شهرداری سازه ساخته و غرفه مربوط به شهرداری است، باید 30 درصد کاهش قیمت داشته باشد.

وی گفت: مکان استاندارد باید برای طرح بازارچه در نظر بگیرد و برای هر بازارچه 160 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و در نهایت پس از آن 42 بازارچه حذف می شود و این خدمات باعث می شود تا خدماتی که به مردم ارائه شود، می تواند نگاه مردم را به شهرداری فراهم کند و رضایت مردم را تامین کند.

زارعی گفت: در طرح قبل در تامین دچار مشکل شدیم چرا که شهرداری وظیفه اجرایی دارد و تامین به عهده جهادکشاورزی و تعاون روستایی است و به استاندار فارس هم اعلام کردیم که شهرداری در ایجاد بازارچه های خوب و استاندارد کار انجام دهد؛ ما قصد حذف میدان تره بار نداریم.

وی گفت: تاکید بر ساخت بازارچه های استاندارد با مالکیت شهرداری و با شروط کاملا مشخص شده است و به تعداد مناطق بازارچه خواهیم داشت و برخی مناطق به خاطر تراکم جمعیت 2 بازارچه ایجاد می شود.

زارعی گفت: جنس مغازه ها بر اساس طراحی انجام شده شکل می گیرد و هر کاربری که شکل گرفته باشد، مغازه داران تبعیت می کنند و آن محور بیشتر محور گردشگری محسوب می شود و بخشی هم حرم مطهر حضرت سید تاج الدین غریب (ع) است که از مهجوریت در آید و این موضوعی که همه این اتفاقات به خاطر توسعه حرم است، چنین موضوعی وجود ندارد، ما بیشتر ساماندهی را در دستور کار قرار داده ایم.

زارعی گفت: 2 میدان تره بار دیگر هم برای شیراز در نظر گرفته شده است و در دهشیخ و اکبرآباد خواهد بود و همه اینها باعث می شود تا به بحث سفره مردم توجه شود.

وی با اشاره به اقدامات شهرداری شیراز در حوزه بازار پروتئین، گفت: این موضوع در سه بخش انجام می شود.

زارعی گفت: برای انتقال مغازه داران یک مشکل وجود دارد و می خواهند تکلیف طرح مشخص شود و مغازه خودشان را رها نکنند و در طرح جدید شهرداری مغازه خود را داشته باشند و این موضوع در کمیسیون های مربوطه در حال بررسی است و آنچه مسلم است هم ساماندهی دروازه کازرون و شرایط ناخوش آیند جمع آوری شود و به دنبال ساماندهی ماهی فروشان دروازه کازرون هستیم.

وی گفت: باید به صنف مستقر هم توجه شود و جلسات مکرری با صنف مستقر گذاشته شده است و جلسات مکرری را با صنوف و مردم داشته ایم و آنان هم بر اصل ساماندهی نظر دارند و باید در کنار آن بازارچه ای تهیه می شد که انتقال شکل گیرد و بازارچه پروتئین برای همین امر ساخته شد.

زارعی گفت: در 10 سال گذشته شهرداری بیش از هزار میلیارد تومان هزینه کرده تا این اتفاق شکل بگیرد و بازارچه پروتئین کار ارزشمندی است که باید شکل گیرد.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: صنوف مجموعه محور دروازه کازرون اصل طرح را پذیرفته اند و موضوع برای آنان جذاب است و آنان می خواهند اگر کاربری گردشگری شکل گیرد در مغازه خودشان بمانند.

وی با اشاره به اینکه در بحث ساماندهی دست فروشی ها در دستور کار قرار گرفت و شیراز در رتبه متوسط قرار دارد، گفت: دستورالعمل دست فروش، بار فروش و اغذیه فروش در دستور کار قرار گرفته به شورا ارائه شد و باید وضعیت شهر را به خوبی در این سه موضوع احصا و شناسنامه دار کنیم و مکان ها هم مشخص کنیم و برای ساماندهی وضع موجود به چه شیوه ای اجرا کنیم.

زارعی گفت: در مرحله اول این سه مورد شناسایی و شناسنامه دار می شوند و موقتا رفع ترافیک و سد معبر می شوند و در مرحله بعد مکان های جدید که می توانیم در یک سال در اختیار آنان قرار دهیم، مشخص می شود تا با ساماندهی رفع معضل ترافیک داشته باشیم و موضوع نان خانواده هایی که از این محل ارتزاق می کنند هم مورد توجه قرار داده ایم.

عضو شورای شهر شیراز با اشاره به بازار شب و روز در محورهای مختلف، گفت: امیدوارم امسال شاهد ساماندهی قابل قبول در شیراز باشیم.

وی گفت: 25 شغل مزاحم در شهر مشخص شده است که باید به خارج از محدوده شهر جابجا شود و بایستی این مشاغل به شکل سازمان یافته به خارج شهر منتقل شوند.

زارعی گفت: اگر بخوبی بتوانیم تمام زیرساخت ها را فراهم کنیم و سایر دستگاه ها هم یاری رسان باشند، می توانیم مشاغل مزاحم را به خارج شهر در سایت های 300 هکتاری، 28 هکتاری و سایت شهید منتظری، منتقل کنیم.

وی گفت: کارخانه های سیمان، پشم شیشه و روغن نباتی در دستور کار قرار گرفت و زمانبندی انتقال آن هم شکل گرفت.

روح الله خوشبخت، هم گفت: مقرر شد در پنج سازمان تحت نظارت خدمات شهری است هر ماه یک نشست خبری برگزار کنیم و نقاط ضعف و قوت مجموعه ها شناسایی شود.

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز افزود: در 1403 به دنبال هشت بازارچه محلی و بزرگ مقیاس هستیم و این جز پروژه های 15 گانه است که 2 مدل آن در منطقه هفت و 9 اجرا می شود.

وی گفت: با دستور استاندار فارس با چند دستگاه تفاهم نامه ایجاد کردیم ولی در نهایت در تامین میوه به مشکل برخورد کردیم که شخص استاندار فارس هم متوجه مشکلات شد و بعد از آن با بررسی های میدانی متوجه شدیم استقبال خوبی توسط مردم انجام شد.

خوشبخت تاکید کرد: روند بودجه عمرانی شاهد افزایش بوده است و از 22 میلیارد تومان به صد میلیارد تومان رسیدیم که در متمم افزایشی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه سایت 300 و 28 هکتاری و منتظری در دستور کار قرار گرفت، گفت: ساماندهی بارفروشان در دستور کار قرار گرفت و بازار شب هفتگی ارم و زند جابجا شد و در صدد هستیم تا بازار شب قصردشت و عفیف آباد جابجا شود.

خوشبخت افزود: اقدامات بزرگی در حوزه میدان اول تره بار شهر شیراز روی داده است و هوشمندسازی در میدان، ورودی باسکول، انتقال آب های سطحی و غیره شکل گرفته است و در پایان سال خبرهای بیشتری را در این حوزه خواهیم داشت.

وی گفت: بیش از هشت غرفه میدان که سابقه نداشت پلمب شدند و در تلویزیون شهری در میدان تره بار قیمت را به صورت برخط نشان داده می شود.

خوشبخت گفت: تهیه طرح دروازه کازرون مدت ها در کمیسیون شهرسازی بود و در نهایت 2 هفته گذشته طرح مصوب شد و تایید فرمانداری گرفت و به کمیسیون ماده 100 برای تعیین تکلیف ارائه شد.

وی گفت: تکمیل بازار پروتئین و انتخاب بهره بردار از دیگر برنامه هایی است که شکل گرفته است و 127 غرفه در بازار پروتئین داریم و نیاز است بازاریابی بسیار خوبی شکل گیرد و ارتباط خوبی را مجموعه دروازه کازرون شکل گیرد و تا انتهای این ماه هم بهره بردار مشخص می شود.

خوشبخت گفت: در راستای بلوار سیبویه از ارائه مجوز به مشاغل اطراف دروازه کازرون خودداری کنند و از ایجاد کسب و کار جدید در همین راستا فعالیت می کنند خودداری شود.

وی گفت: بهره بردار را به گونه ای یاری کنیم که مجموعه مشاغل دروازه کازرون را به بازار پروتئین منتقل کنیم و موضوع لایجه اجاره بها، فروش و تهاتر هم در به شورا ارسال و مصوب شده است.

خوشبخت گفت: ساختاری تعریف کردیم که قیمت ها و کنترل قیمت را در آن مشخص کردیم و افراد توانمند در این حوزه شناسایی شد و در بازارچه های بعثت، میلاد، بلوار اتحاد و غیره هر گاه بررسی کردیم مردم نسبت به اطراف بازارچه بسیار رضایت داشتند و عرف بازار اینست که میوه و تره بار، 30 تا 35 درصد بیشتر از قیمت میدان توزیع می شود و حذف اجاره باعث می شود تا بازارچه قیمت میوه و تره بار در بازارچه با میدان تره بار یکسان شود.

خوشبخت گفت: قیمت میدان تره بار هفتگی به اعلام می شود و به بهره بردار اعلام می کنیم و نظارت به صورت روزانه انجام می شود و نرخ نامه باید در دید مردم قرار گیرد و برنامه ریزی کردیم که قیمت ها به صورت برخط روی تلویزیون های بازارچه نشان دهد.

وی گفت: در تهران بیش از 300 میدان دارد و الگوی تهران را در بازاچه دائمی داریم و شرایطی که الان اعلام کردیم در آینده هم قابل استفاده خواهد بود.

خوشبخت گفت: قصد تخریب در آن منطقه نداریم ولی توسعه موضوع گردشگری را مورد توجه قرار گرفته است و طرح زندیه تثبیت و تایید شده است و برخی مطالبی که در فضای مجازی گفته می شود که شهرداری در حال تخریب برای توسعه معبر است اصلا صحت ندارد.

وی گفت: برخی نقاط بار فروش نداریم و به سازه تبدیل شده است و با تخلفات شهرداری جلسات این موضوع تشکیل شده است.

خوشبخت بر لزوم افزایش حد تحمل تاکید کرد و گفت: هر هفته کارگروه بارفروشان، دست فروشان و اغذیه فروشان تشکیل می شود و موضوعات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی هم باید مد نظر قرار گیرد.

پژمان شفیعی، با اشاره به اینکه بر اساس منافع شهروندان فعالیت های سازمان مشاغل و فرآورده های کشاورزی را تنظیم کردیم.

رئیس سازمان ساماندهی مشاغل و فرآورده های کشاورزی شهرداری شیراز گفت: بازارچه های شهرداری زمانی که وارد فرایند بازارچه ها شدیم همین آسیب شناسی که مد نظر رسانه هاست را داشتیم و از ابتدا با مشاور کار را آغاز کردیم و در مورد بازارچه ها حتی روی مکان یابی و برنامه ریزی هم مشاور داشتیم و در مورد بازارچه های فعلی، اصل قضیه این بود که بازارچه ها ساماندهی شود.

شفیعی گفت: شهرداری در زنجیره کاشت، داشت، برداشت و نگهداشت هیچ تاثیری ندارد ولی برخی ابزارها را در اختیار دارد و برخی غرفه ها در اختیار شهرداری است و با صفر کردن اجاره بها سعی در کاهش قیمت داشتیم و بحث تامین به عهده ما نیست.

وی گفت: طرح ساماندهی دروازه کازرون در حال تهیه است و برخی مغازه ها می مانند و برخی مغازه ها هم حذف می شوند و شورای تامین شهرستان موضوع جلوگیری از صدور پروانه کسب را صادر کرده است.

شفیعی با اشاره به اینکه برای دست فروشان هیچ گونه چارچوب دستوری وجود نداشت، اضافه کرد: کمیته ای تشکیل شد تا برای ساماندهی تصمیم گیری کنند و در مرحله اول بازارهای شب و روز که بدون هیچ برنامه ای آمده بودند و بدون ضابطه فعالیت می کردند و در اولین قدم تشکیل هویت شد و بازارچه زند و ارم را تغییر مکان دادیم و عفیف آباد، سینما سعدی و قصردشت را جابجا خواهیم کرد که بازار شب عفیف آباد و سینما سعدی به کنار بوستان خلدبرین منتقل می شوند.

وی گفت: طرح نوین دست فروشان را آغاز کردیم و QR Code دست فروشان را مد نظر قرار داده ایم و بحث اقتصادی و اجتماعی را در دستور کار قرار داده ایم.

شفیعی افزود: علوم پزشکی و مرکز بهداشت با اغذیه فروشان مخالف هستند و پیگیر هستیم که جلسات مشترک داشته باشیم تا موضوع مشخص شود.

وی گفت: ما موضوع دست فروشی و مشکلات اقتصادی آنان را درک می کنیم و مسائل مدیریت شهری هم باید مد نظر قرار گیرد.

شفیعی در خصوص مشاغل مزاحم، گفت: همه مواردی که به عهده این سازمان قرار داده شده چند وجهی است و ما موظف هستیم که آن را سازماندهی کنیم.

وی گفت: دیوار گذاری سایت 28 هکتاری با 16 میلیارد تومان هزینه انجام شده و شیوه نامه ای برای این موضوع آماده کردیم و مشخص می کند که ضایعات فروشان چگونه کار کنند و چه زمانی انتقال پیدا کنند.

شفیعی اظهار کرد: طرح تفصیلی سایت 300 هکتاری مشخص شد و با چشم انداز 10 ساله مشاغل مزاحم مشخص شدند و چه مشاغلی باید به سایت 300 هکتاری منتقل شوند.

وی گفت: در بحث مشاغل مزاحم به خاطر پیچیدگی که دارد با مطالعات کار را انجام داده ایم.

شفیعی گفت: برای کارخانه ها پشم شیشه، سیمان و روغن نباتی احکام داریم و اگر تمکین نکنند تا پلمب کارخانه ها هم پیش خواهیم رفت.

 

کد خبر 234373

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید