تاریخ : چهارشنبه, ۲۶ مرداد , ۱۴۰۱ Wednesday, 17 August , 2022
4

قرنطینه سطح ۳ علیه کرونا در حال اجراست/ تخلف مدعی طب اسلامی

  • کد خبر : 134368
  • 03 فروردین 1399 - 18:33
قرنطینه سطح ۳ علیه کرونا در حال اجراست/ تخلف مدعی طب اسلامی
کیانوش جهانپور امروز در کنفرانس خبری که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، در پاسخ به پرسش ایرنا درباره نظر وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره قرنطینه افزود: قرنطینه کار عجیب و غریبی نیست و سطوح مختلفی دارد، آنچه از زمان اپیدمی کرونا در ایران و حتی قبل از آن با قرنطینه فردی دانشجویان بازگشته از چین اجرا و بعد از آن هم با تعطیلی مدارس، دانشگاهها و اکنون مراکز خرید و مغازه ها انجام شده و توصیه به مردم برای قرنطینه خانگی، همان سطح سه قرنطینه است که با مشارکت مردم انجام می شود.

به گزارش پیام خبر، کیانوش جهانپور امروز در کنفرانس خبری که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، در پاسخ به پرسش ایرنا درباره نظر وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره قرنطینه افزود: قرنطینه کار عجیب و غریبی نیست و سطوح مختلفی دارد، آنچه از زمان اپیدمی کرونا در ایران و حتی قبل از آن با قرنطینه فردی دانشجویان بازگشته از چین اجرا و بعد از آن هم با تعطیلی مدارس، دانشگاهها و اکنون مراکز خرید و مغازه ها انجام شده و توصیه به مردم برای قرنطینه خانگی، همان سطح سه قرنطینه است که با مشارکت مردم انجام می شود.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آنچه مد نظر برخی افراد درباره قرنطینه است که بعضا موجب شبهه می شود، عموما اجرای نوعی حکومت نظامی و اقدامات شدید قهری است که به نظر ما نه ممکن و نه مطلوب است و امکان برقراری آن در کشور وجود ندارد و مطلوبیت و اثربخشی مد نظر را نیز نخواهد داشت. در کشورهایی هم که این سطح از قرنطینه را اجرا کرده اند لزوما خروجی مطلوب و راهگشایی نداشته است و بلکه عوارض و تبعات اقتصادی، اجتماعی و حتی امنیتی خواهد داشت که اثرات و خسارات آن از شیوع بیماری بیشتر است.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا ادامه داد: با این اوصاف سطح سه قرنطینه برای مهار اپیدمی ویروس کرونا در کشور ساری و جاری است و این نوع قرنطینه باید باشد و در حال اجراست و قرنطینه سطح چهارم در کشور ما قابل اجرا نیست.

شیوع ۴۰ تا ۷۰ درصدی کرونا مد نظر نیست

وی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره احتمال شیوع و ابتلای ۴۰ تا ۷۰ درصدی مردم برای گذر از اپیدمی کرونا گفت: چنین وضعیتی مد نظر وزارت بهداشت نیست. قاعدتا تمام تلاش این است که تعداد کمتری مبتلا شوند و همین افراد مبتلا هم در بازه زمانی طولانی تر اتفاق بیفتد که نظام بهداشتی- درمانی توانایی پاسخگویی به بیماران کووید ۱۹ را داشته باشد. بنابراین نه از شیوع ۴۰ تا ۷۰ درصدی استقبال می کنیم و نه چنین انتظاری داریم.

جهانپور افزود: ابتلای این تعداد به بیماری کووید ۱۹ و حتی ویروس سریع الانتقال دیگری هم اگر باشد ممکن نیست.زیرا اغلب افراد مبتلا نمی شود و همه افرادی هم که مبتلا می شوند درچار عوارض شدید نمی شوند بنابراین این سیاست درستی نیست و بیشتر افرادی هم که این حرفها را در دنیا می زنند بیشتر سیاسیون هستند تا پزشکان و اپیدمیولوژیست ها.

وی در پاسخ به پرسشی درباره شایعه شیب نزولی اپیدمی کرونا گفت: چنین استنباطی نداریم و هنوز زود است که به مرحله نزولی کرونا برسیم البته به علت تعطیلات نوروز ممکن است برخی آزمایشگاهها مثلا یک روز تعطیل باشند و نمونه گیری ها کمتر انجام شود اما اظهار نظر در مورد ورود به شیب نزولی اپیدمی کرونا زود است البته بر اساس گزارش ها در برخی بیمارستانها روند ورود بیماران جدید روند کندشده تری دارد اما این به معنای ورود به شیب نزولی این بیماری نیست.

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: البته مردم می توانند با در خانه ماندن و نرفتن به دید و بازدید و پارک ها و مراکز خرید ورود به این مرحله را تسریع کنند و امیدواریم با این همکاری مردم، روند کند شده ورود بیماران در بیمارستانها استمرار داشته باشد.

تخلف مدعی طب اسلامی

جهانپور درباره فرد مدعی طب اسلامی که در یکی از بیمارستانها برای درمان کرونا حضور پیدا کرده و ویدئوی آن منتشر شده است، گفت: ویدئوی فرد موصوف و منتسب به طب اسلامی که فردی متخلف است منتشر شده است. هنوز نمی دانیم دقیقا در کدام بیمارستان بوده اما گفته می شود در یکی از بیمارستانهای گیلان بوده است. این کار خلاف قانون و مصداق بارز دخالت در امر درمان و خلاف نص صریح قانون است بنابراین این فرد و هر کس به او کمک کرده باشد متخلف هستند و انتظار داریم دستگاه قضایی و مدعی العموم ورود کند و با این فرد متخلف که موجب تشویش اذهان عمومی شده برخورد قانونی کند.

وی درباره مزایای کادر پرستاری و پزشکی که در خط اول مبارزه با کرونا هستند گفت: همه مردم قدردان کادر درمانی هستند، مزایای این افراد هم بر اساس آنچه سازمان برنامه و بودجه مصوب کرده اعم از مزایای مالی و ارتقای وضعیت استخدامی انجام می شود البته رسیدگی به حقوق این افراد نباید فقط در مقاطع سختی باشد بلکه باید همیشه برای اعمال این مزایا اندیشیده شود. ما هم در وزارت بهداشت باید پیش نگری داشته باشیم و امیدواریم روند رسیدگی به حقوق شغلی کارکنان نظام سلامت همیشگی باشد.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: در مورد اعمال محدودیت های تردد نیز همان طور که اعلام شده، کاهش تردد به همکاری مردم بستگی دارد. فعلا بیش از ۵۰ درصد سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته کاهش داشته ایم. بسیاری از مراکز خرید هم تعطیل شده اند اگر تصمیمات دیگری هم در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصویب شود ابلاغ می شود البته مسئولان استانی نیز می توانند با توجه به اختیاراتی که دارند در این زمینه تصمیم گیری و اقدام کنند.

جهانپور افزود: اقداماتی که تاکنون مسئولان استانی و در سطح شهرها و حتی روستاها انجام داده اند، بسیار موثر بوده است و البته سطح همکاری نهادهای دولتی، غیر دولتی، خیرین، بسیج و همه نهادها در مبارزه با کرونا کم نظیر بوده است. اقلیتی هم هستند که از روی خودخواهی همکاری نکرده اند که از دستگاههای مسئول می خواهیم با این متخلفان برخورد کنند.

وی گفت: پروتکل درمان کرونا نیز در کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا در حال بازنگری است و به محض ابلاغ آن به مردم اعلام می شود.

همکاری مردم جلوی طغیان کرونا را می گیرد

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: روند بهبود و ترخیص افراد مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستانها در هفته های اخیر نسبت به آمار مبتلایان قابل قبول است البته از آن طرف آمار موارد فوتی نیز نسبت کل مبتلایان بالاست. امیدواریم در روزهای آینده با طغیان مجدد بیماری مواجه نباشیم به حدی که از توان بیمارستانی و امکانات درمانی کشور بیشتر باشد و شاهد پیک مجدد بیماری در کشور یا استانها نباشیم.

جهانپور گفت: اگر مردم از ازدحام و سفر و دید و بازدید پرهیز کنند و در خانه بمانند خدمات رسانی به بیماران با روند کنونی امکانپذیر است اما اگر با هجوم ناگهانی بیماران در بیمارستانها مواجه شویم بر خدمات رسانی در بیمارستانها تاثیر منفی خواهد داشت.

وی افزود: مردم هشدارها را جدی بگیرند و به تصاویری که از کشورهای ثروتمند و پیشرفته اروپایی منتشر شده که با خیل بیماران در بیمارستانها مواجه شده اند نگاه کنند و از سفرهای درون شهری و برون شهری تا اطلاع ثانوی خودداری کنند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره درمان کرونا از طریق پلاسمادرمانی گفت: این روش و روشهای متعدد دیگری در کشور ما و برخی کشورهای دیگر در حال بررسی و کارآزمایی بالینی است و بسیاری از این روشها مجوز کمیته اخلاق پزشکی را هم گرفته است و اگر هر کدام از این روشهای درمانی و دارویی موفقیت آمیزتر باشد با تایید کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا مورد استقاده قرار می گیرد.

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=134368

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.