کد خبر: 5834
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۵
گارگاه تولید ماسک، تهیه وتوزیع مواد ضدعفونی توسط انجمن مردم نهاد «یک گام تا رهایی»

نایب رئیس انجمن داروسازان تهران گفت: ماسک سه لایه پرستاری صنعتی با قیمت مصوب دولتی در داروخانه ها پیدا نمی شود، اما همان برندهایی که ماسک صنعتی تولید می کنند، اقلام شان در بازار آزاد به وفور یافت می شود که این‌ ماسک ها را بدون فاکتور و با قیمت بالای ۲۰۰۰ تومان به داروخانه ارائه می کنند.

به گزارش پیام خبر ، دکتر بهمن صبور  درباره وضعیت توزیع ماسک در داروخانه ها از سوی وزارت صمت، گفت: از تاریخی که اعلام شد بحث توزیع ماسک بر عهده وزارت صمت گذاشته شده، تاکنون هیچ ماسکی در داروخانه ها توزیع نشده است.

وی افزود: باید توجه کرد که روش تولید ماسک سه لایه پرستاری به دو شکل انجام می شود؛ یکی روش مکانیزه و کاملا صنعتی است که به صورت تمام پِرِس است که قیمت تمام شده این نوع ماسک برای مصرف کننده در داروخانه ۱۳۰۰ تومان اعلام شده بود. روش دیگر تولید ماسک نیمه صنعتی است که در این روش ماسک بجای پرس، دوخت می شود، اما استانداردهای وزارت بهداشت را دارد و لایه وسط آن از همان پارچه ملت بلون است، استریل می شود و در بسته‌های ۵۰ تایی عرضه می شود. از آنجایی که در تولید این نوع ماسک بحث کارگر بیشتر دخیل است، قیمت بالاتری دارد و قیمت آن برای تولیدکننده ۱۲۶۰ تومان، برای پخش ۱۳۶۵ تومان و برای مصرف کننده در داروخانه ۱۵۰۰ تومان است.

صبور با بیان اینکه طی چند ماه اخیر حدود دو میلیون ماسک نیمه صنعتی را در میان داروخانه های استان تهران توزیع کرده ایم، گفت: با توجه به اینکه شهر تهران دارای ۱۷۰۰ داروخانه است که با حومه استان حدود ۳۰۰۰ داروخانه داریم، میزان این ماسک ها کم بوده و حتی برای مصرف شخصی داروخانه ها هم کفاف نمی دهد. البته بسیج اصناف کمک زیادی در این زمینه انجام داده است.

وی تاکید کرد: باید توجه کرد که حتی یک عدد از ماسک نوع اول که تمام پرس است هم در داروخانه ها توزیع نشده است‌. چندی قبل اعلام شد که ۱۸ میلیون عدد ماسک تمام پرس مازاد داریم که برای تولید کننده ۱۰۰۰ تومان، برای پخش ۱۱۵۰ تومان و برای مصرف کننده ۱۳۰۰ تومان قیمت گذاری شده و در داروخانه ها توزیع خواهد شد، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.

نایب رئیس انجمن داروسازان تهران گفت: متاسفانه می بینیم که این ماسک ها در سوپرمارکت ها، فروشگاه های زنجیره ای و جاهایی به غیر از داروخانه ها با قیمت های بالا عرضه می شود که ممکن است فاقد کیفیت هم باشند، اما به هیچ عنوان نظارتی بر روی این موضوع وجود ندارد و کسی هم با این موضوع برخورد نمی کند.

صبور با بیان اینکه هیچ ماسک صنعتی را با قیمت مصوب دولتی به داروخانه ها ارایه ندادند که داروخانه بتواند آن را با قیمت مصوب دولتی عرضه کند، اظهار کرد: از طرفی تعزیرات به داروخانه ها می گوید که چرا ماسک را با قیمت ۱۳۰۰ تومان عرضه نمی کنید. در پاسخ باید گفت که باید ماسک را با قیمت ۱۱۵۰ به داروخانه عرضه کرد تا داروخانه بتواند آن را با قیمت ۱۳۰۰ تومان به مصرف کننده ارائه دهد. در غیر این صورت عملا داروخانه مجبور است ماسک را از بازار آزاد تهیه کند که به وفور با قیمت های بالای ۲۰۰۰ تومان یافت می شود.

نایب رئیس انجمن داروسازان تهران با بیان اینکه طی چند روز اخیر ۷۰ هزار ماسک نیمه صنعتی برای توزیع در میان داروخانه ها در اختیار ما قرار داده شده است، گفت: با این حال تعداد آن ها کم است. اگر این میزان را فقط بین ۱۷۰۰ داروخانه شهر تهران تقسیم کنم، به هر داروخانه ۴۱ عدد ماسک می رسد. این میزان کم است و کفاف میزان مصرف را نمی کند.

وی با بیان اینکه داروخانه اگر ماسک نیمه صنعتی داشته باشند آن را با قیمت ۱۵۰۰ تومان عرضه می کنند، اظهار کرد: در عین‌حال وزارت صمت اعلام کرده بود که ۱۸ میلیون ماسک تمام صنعتی پرستاری دپو دارد. نمی دانم چه زمانی می خواهد این ها را توزیع کند. متاسفانه نظارتی بر روی توزیع ماسک سه لایه پرستاری صنعتی با قیمت مصوب دولتی نیست. این ماسک را در داروخانه ها با قیمت مصوب پیدا نمی کنید، اما همان برندهایی که ماسک صنعتی تولید می کنند، اقلام شان در بازار آزاد به وفور یافت می شود که این‌ ماسک ها را بدون فاکتور و با قیمت بالای ۲۰۰۰ تومان به داروخانه ارائه می کنند و داروخانه هم مجبور است ماسک را از بازار آزاد به قیمت ۲۳۰۰ تومان خریداری کرده و به قیمت ۲۵۰۰ بفروشد.

وی تاکید کرد: تعزیرات یک فاکتور پیدا کند که به داروخانه ای ماسک با قیمت مصوب داده شده و سپس اگر داروخانه تخلف کرده بود، با داروخانه برخورد کند. به هر حال باید تکلیف داروخانه ها را مشخص کنند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.