کد خبر: 5852
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۱
دارو

خیابان ناصرخسرو در تهران، از قدیم‌الایام به پاتوق فروشندگان غیرقانونی دارو معروف شده است و به نظر می‌رسد قرار نیست بزرگ‌ترین داروخانه غیر قانونی کشور، برچیده شود.

به گزارش پیام خبر، با شیوع کرونا و ترس و وحشت مردم از این ویروس و تلفاتی که بر جا می‌گذارد، به یکباره بازار داروهای ضد کرونایی داغ شد. تا جایی که دوباره خیابان ناصرخسرو بر سر زبان‌ها افتاد. این در حالی است که هر وقت یک داروی مهم در کشور کمیاب می‌شود، همه نگاه‌ها به سمت و سوی ناصرخسرو دوخته می‌شود. گویی همگان انتظار داریم داروی مورد نیازمان را از همین خیابان تهیه کنیم. در این بین، آنچه می‌تواند جان و مال مصرف کنندگان داروهای ناصرخسرو را تهدید کند، تقلبی بودن اغلب این داروها است. همین طور که شنیدیم در ماجرای یک قلم داروی ضد کرونایی نیز چنین اتفاقی افتاد و داروی چند ده میلیون تومانی، تقلبی از آب در آمد.

سید علی فاطمی نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، در پاسخ به این سئوال  که چرا ناصرخسرو برچیده نمی‌شود، گفت: این ماجرا ریشه در مسائل اقتصادی کشور دارد.

وی با این مقدمه که اوج گیری سابقه فروش دارو در ناصرخسرو به زمان جنگ باز می‌گردد، افزود: در آن زمان، تحریم‌ها و مسائل اقتصادی باعث شد داروهای مورد نیاز در کشور کمیاب شود و نشتی‌هایی در واردات، توزیع و عرضه دارو وجود داشت که باعث می‌گردید دارو وارد بازار غیر قانونی شود.

فاطمی با عنوان این مطلب که در حال حاضر ناصرخسرو خیلی بزرگ و پیچیده‌تر شده است، ادامه داد: بازار فروش غیرقانونی دارو به سمت فضای مجازی گرایش پیدا کرده و با یک تماس تلفنی و کارت به کارت پول، سفارش دارویی خود را دم درب خانه تحویل می‌گیرید. در حالی که اغلب آنها دارو نیستند.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، فعال بودن ناصرخسرو را ناشی از مسائل اقتصادی دانست و گفت: اگر به گونه در واردات رسمی اقدام کنیم که بیمار بتواند به هر دلیل داروی مورد نیاز خودش را تهیه کند و در واقع، محدودیت‌ها در واردات داروهای گران قیمت برداشته شود، ناصرخسرو نیز کم رنگ خواهد شد.

وی افزود: همان طور که می‌توان خودروی گران قیمت خارجی را به آسانی وارد کرد، باید این اختیار به داده شود که بتواند داروی گران قیمت مورد نیازش را تهیه کند و پزشکان نیز در تجویز دارو به سلیقه بیمار احترام بگذارند. در این صورت، می‌توان امیدوار بود که داروهای گران قیمت سر از ناصرخسرو در نیاورند.

فاطمی با اعلام اینکه در سال‌های ۸۶ تا ۹۶ وضعیت بازار دارویی کشور به گونه‌ای بود که ناصرخسرو کم رنگ شده بود، گفت: در این سال‌ها به دلیل وضعیت خوب ارزی در کشور، بازار ناصرخسرو از رونق افتاده بود. اما دوباره به دلیل بروز مشکلات اقتصادی، شاهد هستیم که ناصرخسرو دوباره سر زبان‌ها افتاده است.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، با تاکید بر اینکه نباید با سلامت مردم بازی کرد، تصریح کرد: آحاد جامعه اعم از پزشکان، داروسازان و مردم، باید شرایط اقتصادی را درک کنند و اجازه ندهند عده‌ای از وضعیت اقتصادی کشور سوءاستفاده کنند.

منبع: مهر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.