کد خبر: 6280
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۰
تخت جمشید

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در واکنش به انتشار خبری مبنی بر ساخت سوله به‌منظور استفاده برای ساختمان اداری و پژوهشی در حریم درجه یک پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید گفت:‌هیچ ساخت و سازی پیرامون این بنای تاریخی انجام نشده است.

به گزارش پیام خبر، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید خبر یادشده را نادرست خواند و به استفاده از عبارت "ساخت سوله فلزی" واکنش نشان داد و گفت: سازه موجود در بوستان پردیس مجموعه جهانی تخت جمشید واقع شده که در دهه چهل خورشیدی توسط یک شرکت معتبر خارجی در این محل ایجاد شده است؛ از همین رو عنوان کردن ساخت مجدد سوله در یک گزارش و انتشار آن در فضای مجازی تناسبی با واقعیت ندارد.

حمید فدایی افزود: یکی از مهمترین برنامه‌های این پایگاه طرح مصوب توسعه موزه تخت جمشید است و طی سال‌های اخیر، با برنامه‌ریزی و پیگیری‌های این پایگاه مصوبه‌ای در وزارت میراث فرهنگی به تایید و ابلاغ رسید که موضوع آن مربوط به توسعه موزه تخت جمشید است که هم اکنون در بخشی از فضای کاخ ملکه در تختگاه تخت جمشید واقع شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر بخشی از این کاخ با کاربری ساختمان اداری استفاده می‌شود، عنوان کرد: به دلیل محدودیت‌هایی که برای ساخت‌وسازهای دائمی در مجموعه وجود دارد و همچنین ضرورت استفاده از ساختمان‌های موجود و بلااستفاده به جای ساخت در حریم مجموعه تخت‌جمشید، جلسات متعددی با حضور اعضای شورای فنی در دوران مدیران سابق پایگاه درباره جابه‌جایی ساختمان اداری گرفته شد که تصمیمات مربوط به این طرح، به تایید و موافقت رسید و پس از آن، در برنامه سالانه این پایگاه قرار گرفت و در حال حاضر نیز روند اجرای آن در قالب برنامه‌ای زمان‌بندی در حال انجام است.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید درخصوص پیگیری طرح کاربری یادشده، گفت: با توجه به برگزاری جلسات، بازدیدهای میدانی و مکاتبه با سایر دستگاه‌ها از جمله سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس در خصوص ارزیابی سقف فلزی ساختمان نام‌برده، با در نظر گرفتن عمر مفید سازه‌ها و اینکه عمر تخمینی سازه قدیمی برابر با ۵۰ سال است و همچنین استهلاک بخشی از سازه خرپایی به دلیل عدم نگهداری مناسب در گذر زمان، بازسازی این سازه امری غیرفنی محسوب شد؛ به گونه‌ای که هزینه تقریبی بازسازی و تقویت آن در مقابل ساخت سازه جدید به مراتب هزینه بیشتری را در بر می داشت.

ساختمانی ساخته نشده، استانداردسازی شده

فدایی با اشاره به بررسی‌های کارشناسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس، استفاده از ساختمان یادشده را منوط به استانداردسازی و تامین شرایط ایمن برای استفاده کاربران دانست و در این باره اظهار کرد: با توجه به بررسی‌های میدانی و کارشناسی، تغییر کاربری مورد نظر از فضای انبار به ساختمان اداری، نیازمند افزایش ضریب اهمیت بیشتری است که در اینجا ضریب اهمیت از کم به متوسط، تغییر و ارتقا یافته است.

وی ابراز داشت: الزاماتی که به‌منظور رعایت ضوابط و مقررات تعیین شده برای عرصه و حریم این محوطه میراث جهانی وجود دارد، عنوان می‌دارد که ساخت هر گونه ساختمان و تاسیسات دائمی در این مجموعه جهانی، ممنوع و غیرقابل توجیه است؛ ولی در صورت ضرورت، این امکان وجود دارد که از ظرفیت فضاهای موجود یا سازه‌های موقت برای کاربری‌های مورد نیاز، استفاده مناسب شود.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید به لزوم ساماندهی و مناسب‌سازی فضاهای موجود ساخته شده در این عرصه و حریم جهانی، اشاره کرد و گفت: تغییر کاربری ساختمان موجود واقع در بوستان پردیس تخت جمشید از فضای انبار به ساختمان اداری، طی دستورالعمل و برنامه‌ریزی های وزارت میراث فرهنگی و پایگاه میراث جهانی بوده است که از سوی دیگر نیز منطبق با چشم انداز و برنامه بلندمدت مدیریتی این مجموعه طی سال های گذشته است؛ همچنین جزییات طرح معماری این فضا در طول چند سال گذشته توسط یکی از معماران برجسته کشور انجام شده است و در این طرح، ساختمان قبلی با همان ارتفاع و بدون تغییر در بدنه‌های بیرونی و منحصرا با طراحی و تغییر در فضای داخلی مطابق با نیازهای جدید، مقاوم و برای حضور درازمدت کارمندان این پایگاه، ایمن و مهیا شده است.

تغییر کاربری و افزایش عمر سازه هدف استانداردسازی بنا بوده است

مسئول دفتر فنی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نیز اقدامات صورت‌گرفته را کاملا قانونی و مطابق با تصمیم گیری‌ها و نظر کارشناسی عنوان کرد وگفت: با توجه به پیشنهادها، بررسی‌های تخصصی و کارشناسی و همچنین نامه‌نگاری رسمی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس مبنی بر تغییر کاربری و عمر زیاد سازه موجود، سازه جدید با لحاظ کردن آخرین آیین‌نامه‌های طراحی، محاسبه و اجرا شد.

سجاد طهماسبی افزود: با توجه به محاسبات فنی و برآوردهای مالی در خصوص این پروژه، هزینه مقاوم‌سازی سازه موجود درمقایسه با ساخت سازه جایگزین اقدامی غیراصولی و هزینه‌بر ارزیابی شده بود که تصمیمات گرفته شده در رابطه با اجرای بخشی از این پروژه با بهره‌گیری از خرد جمعی متخصصا به سرانجام رسید؛ در حال حاضر نیز مطابق با طرح و برنامه‌های پیش بینی شده، این فضا برای استفاده اداری، مناسب‌سازی و آماده می‌شود.

همچنین روابط عمومی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نیز در بیانیه‌ای نوشت: در روزهای اخیر خبرهایی ناقص و گاه نادرست درباره ساخت سوله فلزی در مجموعه جهانی تخت جمشید منتشر شده است؛ با وجود اینکه سابقه انتشار اخبار نادرست درخصوص این مجموعه به ویژه در ماه‌های اخیر توسط بعضی وبگاه‌ها، متعدد بوده، این پایگاه صراحتاً اعلام می‌کند که اگر هدف از انتشار چنین اخباری، نقد و بررسی فعالیت‌های مختلف پایگاه باشد، این رویه می‌تواند با ارتباط‌گیری مستقیم رسانه‌ها و افراد با این مجموعه صورت پذیرد.

در این متن آمده است: پایگاه جهانی تخت‌جمشید آمادگی دارد با رسانه‌های معتبر هرگونه همکاری در زمینه درباره پاسخ به پرسش‌ها، انجام مصاحبه و همچنین تهیه گزارش‌های تخصصی به صورت حضوری و غیرحضوری صورت دهد و از پیشنهادها، نظرها و انتقادهای سازنده حمایت خواهد کرد.

 محوطه میراث جهانی تخت جمشید در ۱۰ کیلومتری شمال شهر مرودشت و ۵۷ کیلومتری شمال خاوری شهر شیراز مرکز استان فارس قرار گرفته است. یادمان تاریخی تخت جمشید که متعلق به دوره هخامنشیان است یکی از یازده اثر ثبت شده استان فارس در فهرست آثار جهانی است که در سال ۱۹۷۹ میلادی با شماره ۱۱۴ در سازمان جهانی علمی، فرهنگی  ملل متحد (یونسکو) ثبت شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

گردشگری

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.