کد خبر: 6345
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۶
  • خبرنگار: مریم شمالیان
  • چاپ
نقش برجسته ساسانی تنگ قندیل

مسئول اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کازرون و کوه چنار از حصار کشی جهت حفاظت از نقش برجسته ساسانی تنگ قندیل، خبر داد.

به گزارش پیام خبر، «محمدجواد جوکاری» گفت: حصار کشی نقش برجسته ساسانی تنگ قندیل، به‌صورت دیوارچینی با سنگ در زمینی با شیب تند بااعتبار بیش از 800 میلیون ریال از محل اعتبارات اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی استان فارس و با نظارت کارشناسان پایگاه میراث جهانی بیشاپور انجام گرفت.

مسئول اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کازرون و کوه چنار ادامه داد: صحنه‌ ازدواج شاپور یکم با ملکه‌ آذر اَناهید (آناهیتا) در قالب نقش برجسته‌ای بانام نقش‌ برجستۀ تنگ قندیل کازرون در ۱۵ کیلومتری شمال غرب شهر جهانی بیشاپور، بعد از روستای قندیل در دامان کوه قرارگرفته است.

وی اضافه کرد: علاوه بر تصویر شاپور و ملکه او، در پشت سر پادشاه نقش موبد موبدان (کرتیر) حجاری‌شده است که این نقش برجسته در ردیف انگشت‌شمار نقوش باستانی ایرانی قرارداد که تصویری از یک زن ایرانی با پوشش مخصوص به خود در آن حجاری‌شده است.

جوکاری گفت: تنگ قندیل این یادگار ارزشمند دوره ساسانی در سال ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۵۳۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

گردشگری

گفتگو و تحلیل