کد خبر: 6418
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۳
استاندار فارس

استاندار فارس با بیان اینکه شیراز مهد صلح و آزادی خواهی است گفت: این مردم در طول سالهای مختلف صلح و آزادی و نوع دوستی را در آثار گرانبهای حافظ، سعدی و دیگر مفاخر فرهنگی این سرزمین متبلور دیده اند و با آن زندگی کرده اند.

به گزارش پیام خبر، عنایت الله رحیمی روز پنجشنبه در نشست مقدماتی دومین همایش بین المللی سلامت برای صلح در شیراز اظهار داشت : در هنگامه ای که شاهد نسل کشی در یمن فلسطین و افغانستان و دیگر کشورهای مظلوم هستیم سخن گفتن از صلح سخن از یک آرمان متعالی است، آرمانی که راه رسیدن به آن دشوار است، سخن گفتن از آرمان های استقلال طلبی  و آزادی خواهی  ملتی است که مورد شدیدترین تحریم ها قرار دارند.
استاندار فارس به موضوع تحریم های ظالمانه علیه کشورمان اشاره کرد و ادامه داد : با تحریم های ظالمانه ما  حتی اجازه ورود دارو برای درمان بیماران هم نداریم، در چنین شرایطی سخن گفتن از صلح در ابعاد بین المللی دشوار است.
رحیمی شیراز را شهر علما و فلاسفه و هنرمندان، شهر حافظ و سعدی و ملا صدرا و شهر منادی صلح و آزادی دنست و گفت: صلح در سرشت مردم شیراز نهادینه شده است و از آنان مردمی اندیشمند صلح جو آزادی خواه و آرمانگرا ساخته است. مردمی که صلح طلبی را در این شعر حافظ شیرازی دیده اند،  آنجا که حافظ شیرازی گفته است، آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است، با دوستان مروت با دشمنان مدارا.
رحیمی همچنین سعدی را شاعر گرانمایه صلح طلب دانست و گفت : شعر بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند از سعدی شیرازی نیز نمونه کاملی از  صلح و آزادی و نوع دوستی  است که این آموزه ها را  پاس داشته است، ما با تاسی به این بیانات صلح طلبی و آموزه های دین رحمانی اسلام که دین دوستی و صلح است همواره خواستار صلح و آزادی بوده ایم.
استاندار فارس با بیان اینکه هزینه هایی که برای جنگ ها صرف می شود اگر در راه صلح صرف می شد انسان ها در آسایش بیشتر و بهتر بودند گفت: بهتر است منادی حق و صلح طلبی باشیم  تا شرایط برای زندگی بهتر برای همگان فراهم شود.

کلانشهر فرهنگی شیراز روز پنجشنبه ۲۷ شهریورماه به روی دومین کنگره سلامت برای صلح آغوش گشود و میزبان استادان دانشگاه، صاحب نظران و اندیشمندان و تلاشگران سلامت و صلح در همایش مقدماتی دومین کنگره سلامت و صلح بود که به صورت از راه دور و وبینار سامان یافت.

دکتر علیرضا صالحی دبیر علمی دومین کنگره سلامت برای صلح   با بر شمردن محورهای اصلی این کنگره اظهار داشت : کنگره اصلی سلامت برای صلح با حضور اندیشمندانی از کشورمان و سایر کشورها ۲۱ تا ۲۲ آبان ماه در شیراز برگزار می شود.
دبیر علمی دومین کنگره سلامت برای صلح محورهای این همایش بین المللی،  شبکه سازی سازمان های غیر دولتی برای صلح از طریق سلامت،  همکاری بین المللی سازمان های سلامت محور برای صلح،  نقش دولت ها و نظام های ملی سلامت در ایجاد صلح،  ارزش های انسانی، اخلاق پزشکی و صلح گستری، نقش متخصصان سلامت در صلح  گستری،  آموزش پزشکی و صلح گستری و سلامت برای صلح در خاورمیانه است.
وی اضافه کرد : در نشست مقدماتی این کنگره که در حال برگزاری است، معاون وزیر بهداشت و درمان، استاندار فارس، رییس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت خارجه، مدیر دفتر سازمان جهانی بهداشت در ایران، استاد سیاستگذاری سلامت جهانی دانشگاه ماستریخ و برخی پژوهشگران و فعالان مدنی کشورمان سخنرانی می کنند.
دبیر علمی دومین کنگره سلامت برای صلح اضافه کرد : سلامت انسان‌ها و جامعه بشری در عرصه‌های مختلف سلامت جسمانی، سلامت روانی، سلامت اجتماعی به‌شدت از طریق خشونت‌ها و جنگ‌ها مورد آسیب قرار می گیرد.
صالحی افزود: سالانه در مناطق مختلفی از دنیا تعداد بسیار زیادی از کودکان و زنان بی گناه و بی دفاع و هم چنین تعداد زیادی از نیروهای نظامی و شبه نظامی به دلیل جنگ، تعارض و خشونت دچار آسیب های جسمی و روانی می شوند. جنگ ها، تعارضات و خشونت ها هم چنین ساختار جوامع درگیر را به شدت تحت تاثیر قرار داده و به نحوی جدی زندگی بشریت را در سرتاسر دنیا تهدید می کنند. این جنگ ها و خشونت ها می توانند پیشگیری و یا حداقل محدود شوند.
وی با بیان اینکه پیشگیری و محدود سازی تعارضات و جنگ ها، نیازمند تلاش برای برقراری تماس با طرفین درگیر و انتقال مناسب نظرات طرفین و از این طریق کاهش خشونت ها در حین جنگ و تعارض می باشد افزود: برقراری تماس با طرفین درگیر در سطوح عالی، نیازمند افرادی است که رهبران طرفین بتوانند به ایشان اعتماد کنند.
صالحی خاطر نشان کرد : جامعه پزشکی و به طور کلی متخصصین حوزه سلامت از دیرباز مورد اعتماد عموم و خواص جوامع مختلف بوده اند؛ چرا که به طور معمول برای تامین سلامت و حفظ جان انسان ها تلاش صادقانه داشته اند. از این رو، تجربیات گذشته نشان داده است که اگر این گروه از جامعه با هدف کاهش خشونت ها و پیشگیری از جنگ ها وارد عمل شوند، می توانند تا حد زیادی به این هدف دست پیدا کنند.

دومین کنگره بین المللی "سلامت برای صلح" با هدف تقویت تلاش های جامعه متخصصین سلامت برای گسترش صلح و گفتمان صلح در سطح جهان طراحی شده است. این کنگره در تاریخ ۲۲-۲۱ آبان ماه  ۱۳۹۹ در شهر شیراز برگزار خواهد شد. شهر شیراز، شهری تاریخی با پیشینه نوع دوستی و آرامش گستری است و شاعران به نامی همچون حافظ و سعدی نماد صلح و دوستی در تاریخ شیراز هستند.
 تقویت صلح توسط متخصصین سلامت از اهداف این کنگره است.

نخستین کنگره بین المللی سلامت برای صلح  ۲۱ تا ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۷ همزمان با ۱۴ تا ۱۶ نوامبر ۲۰۱۸  در شیراز برگزار شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.