کد خبر: 6453
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۶
آلزایمر

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از انجام دو طرح تحقیقاتی با همکاری انجمن آلزایمر ایران و جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در زمینه آلزایمر خبر داد و گفت: نتایج این طرح‌های تحقیقاتی ‌امیدهای تازه‌ای برای درمان قطعی آلزایمر ایجاد کرده است.

به گزارش پیام خبر، دکتر مصطفی حمدیه با اشاره به چند پروژه تحقیقاتی مرتبط با آلزایمر که در حوزه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال اجراست، اظهار کرد: طرح تحقیقاتی اول بکارگیری داروهای سنتی و گیاهی برای درمان بیماری آلزایمر است که طی آن تاثیر گیاه اسطوخدوس در رفع پلاک‌های آلزایمر در مغز افراد بررسی می‌شود.

این محقق و متخصص روانپزشکی به بهانه روز جهانی آلزایمر با اشاره به همکاری مشترک بخش سایکوسوماتیک بیمارستان طالقانی، انجمن آلزایمر ایران و دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این طرح تحقیقاتی، عنوان کرد: طی این طرح انجمن آلزایمر تعدادی بیمار به ما معرفی کرده که پس از معاینه و بررسی پرونده، تشخیص آلزایمر در آنها قطعی است.

وی ادامه داد: بر این اساس با مشورت همکاران طب سنتی مصرف دوز مشخصی از داروی گیاهی اسطوخدوس برای این بیماران تجویز شده و تاثیر آن طی  دو دوره سه و شش ماهه بر روی بهبود علایم بالینی بیمار و همچنین تغییرات در تصویربرداری‌های مغزی دنبال شده و میزان تاثیر آن بر بهبودی و پیشرفت درمان بررسی می‌شود.

وی با اشاره به بررسی مقایسه ای این داروی گیاهی با داروهای " آنتی کولین استراز" به عنوان بخش دیگر این طرح پژوهشی، گفت: این طرح تحقیقاتی پروژه مفصلی است که نتایج اولیه آن نشان داده که تعداد زیادی از بیمارانی که به داروهای آنتی کولین استراز پاسخ نمی‌دادند به این داروی گیاهی جواب داده‌اند که مقالات مقدماتی آن نیز منتشر شده است.

حمدیه با اشاره به برخی دیگر از نتایج این طرح تحقیقاتی، گفت: نتایج اولیه نشان دهنده تاثیر داروی گیاهی اسطوخدوس بر کاهش و یا حتی نابودی پلاک‌های مربوط به آلزایمر در مغز بیماران است، البته این نتایج هنوز مقدماتی بوده و قطعی نیست، با این حال امید تازه‌ای است برای درمان قطعی بیماری آلزایمر؛ چراکه داروهای فعلی هیچ کدام درمان قطعی نبوده و تنها پروسه پیشرفت بیماری را کند می‌کنند.

ایجاد بانک اطلاعاتی بیماری آلزایمر

دکتر حمدیه در ادامه با اشاره به طرح تحقیقاتی دیگری که با همکاری جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی دنبال می‌شود، عنوان کرد: در این طرح داده‌کاوی به دنبال شناسایی بهترین و موثرترین روش برای تشخیص سریع و قطعی بیماری آلزایمر هستیم.

وی با اشاره به نحوه اجرای این طرح که طی آن به نوعی بانک اطلاعاتی بیماری آلزایمر نیز تهیه می‌شود، عنوان کرد:  بر این اساس با مراجعه به مطب روانپزشکان و نورولوژیست‌های سه دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران؛ که در زمینه تشخیص بیماری آلزایمر تبحر و تجربه دارند، ملاک‌های دقیق تشخیصی به صورت پرسشنامه‌ای و با روش دیتا ماینینگ یا همان داده کاوی استخراج شده و در نهایت دقیق‌ترین ملاک برای تشخیص بیماری مشخص می‌شود.

وی، روش‌های تصویربرداری ام ار ای و سی تی اسکن، معاینات بالینی و حافظه، تست‌های نوروسایکولوژیک و برخی روش‌های لابراتواری را به عنوان برخی از روش‌های تشخیص سریع بیماری آلزایمر دانست و گفت: بکارگیری روش داده‌کاوی در این طرح پژوهشی، به ما می‌گوید که کدامیک، روش دقیق‌تر و سریع‌تری برای تشخیص این بیماریست.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.