کد خبر: 6509
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۴
 • خبرنگار: محمدمهدی اسدزاده
 • چاپ
شهید محسن خسروی و شهید حمزه خسروی

شهدا، این دلاورمردان بی‌ادعا، قهرمانانی که رسم پهلوانی را در عمل به منصه ظهور رساندند و خانواده‌های آنان را می‌توان پهلوان‌پرور نامید. این دلنوشته به رسم ادب و قدردانی پیشکش خانواده‌ای که ۳ شهید و ۲ جانباز را تقدیم انقلاب اسلامی است، می‌شود.

به گزارش پیام خبر؛ دوران کوچه‌های خاکی بود، با درشکه‌هایی که به اسب بسته می‌شدند، تا هم آدم‌ها و هم بارها را جابه‌جا کنند. مردی سیاه‌چهره که همیشه لبخندی بر لب داشت، صاحب یکی از این درشکه‌ها بود و ما سرخوش جوانی بودیم.

آن روزها یکی از سرگرمی‌ها نوجوانان، نشستن زیر گاری‌ها و رفتن راه به این‌گونه بود. درشکه‌چی‌ها شلاقی بر اسب می‌زدند و آن را هی می‌کردند تا این‌گونه خشم و عصبانیت خود را از بچه‌ها نشان دهند. این شیوه‌ای برای فراری دادن بچه‌ها بود. همه درشکه‌چی‌ها این کار را می‌کردند؛ مگر یکی که با همه فرق می‌کرد. او نمی‌خواست و یا نمی‌توانست دل هیچ بچه‌ای را بشکند.

«خان میرزا» از همان روزها و سال‌ها اهل گذشت بود. گذشت و بزرگواری او به همه ثابت شده بود. جنگ که شد این ویژگی و روحیه او بیشتر خودش را نشان داد.اگر پیشتر خان میرزا از اشتباه و شیطنت بچه‌ها چشم می‌پوشید و آن‌ها را تنبیه نمی‌کرد، اکنون اوضاع تغییر کرده است.

بچه‌هایش یکی‌یکی که نه، همگی قصد جهاد و دفاع از کشور کرده‌اند و او باید تکلیف خود را مشخص کند. او که سال‌ها پیش گذشت و بردباری را تمرین کرده است، اکنون هم خود و هم بچه‌ها گذشت را در دامان مادری صبور به آزمایش نشسته‌اند.

«محسن» (فرشید)، پرچم سپاه را بر دوش گرفت تا با این پرچم مقدس پیشتاز همه باشد. «حمزه» (سیاوش) بسیجی شد تا از محسن عقب نماند. «مصطفی» (اسفندیار) جوانمردی‌اش را به عرصه آورد. «مهدی» (فریدون) هم که معصومیتش اجازه نداد در خانه بماند و عافیت‌طلبی پیشه کند.

سهم این خانواده هنوز تمام نشده است... «ابراهیم باقری»، مدافع دیگر دین و میهن است و چه بهتر از این که داماد خانواده‌ای شود که دفاع را برگزیده‌اند.

خان میرزا که نمی‌تواند از دور دلاوری‌های فرزندان و داماد را به تماشا بنشیند، از دور دست بر آتش داشتن را سخت می‌بیند. او باید در نبردگاه تماشاگر و یاری‌گر فرزندان باشد.

خان میرزا، یک نام معمولی در تاریخ این سرزمین نیست. او در «محسن، حمزه و ابراهیم» تبلور یافت؛ آن هنگام که زمزمه عاشقی‌شان را شنید... آسمان‌ها را گام به گام تسخیر کرد. او در مصطفی(اسفندیار) و مهدی(فریدون) جاری شد و در جانبازی‌شان حماسه‌ها سرود تا تاریخ بر این اسطوره‌های نام‌آور، رشک برد.

«خان میرزا خسروی» از همه چیزش گذشت. نشان داد هنوز می‌شود مردانگی را از کوچه‌های خاکی کازرون تا جبهه‌های نبرد به تصویر کشید. اگرچه در این میدان یک نام به «بلندای مادر سایه» انداخته است.

و شناسنامه این خانواده رزمنده: شهید محسن خسروی (فرمانده گردان کمیل)، شهید ابراهیم باقری (فرمانده گردان امام رضا(ع))، شهید حمزه خسروی (فرمانده گروهان)، جانباز مصطفی خسروی (فرمانده گروهان) و مهدی خسروی جانباز قطع عضو چشم و پا... و خان میرزا خسروی، پدر خانواده، جانباز شیمیایی و...

مردانی که از جان و تندرستی خود گذشتند تا دین و میهن در آرامش، آسایش و تندرستی باشد...

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.