کد خبر: 6620
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۵
پیرمرد سالمندان

آیین رونمایی و صدور کارت منزلت سالمندان شیراز برگزار و دادن آن به ۱۸۳ هزار سالمند این کلانشهر نهم مهر ۹۹ آغاز شد.

به گزارش پیام خبر، معاون گردشگری و زیارت استانداری فارس در آیین رونمایی از کارت منزلت سالمندان شیرازی گفت: پشتوانه اعتباری هر منطقه و کشوری، بزرگان و کهنسالان آن کشور هستند و براساس فرهنگ ما پاسداشت ریش سفیدان و سالمندان امری واجب است.

علی نقی لقمانی افزود: یکی از کارهای شهرداری شیراز ارائه این کارت منزلت به این قشر مهم جامعه است که شهرداری در این زمینه با هماهنگی دستگاه‌های مختلف گام بزرگی را در این زمینه برداشته است.

 وی اظهار امیدواری کرد که این همدلی و همراهی ها و برای خدمات به اقشار مختلف جامعه روز به روز ترویج پیدا کند تا شیراز همچنان در قله معرفت و شناخت قرار داشته باشد.

عبدالرسول همتی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این آیین گفت: حدود ۱۱ درصد جمعیت جامعه ما را سالمندان تشکیل می دهند که این آمار در سال ۲۰۲۲ به ۱۵ درصد و در سال ۲۰۳۰ نزدیک به ۲۰ تا ۲۵ درصد جامعه را شامل می شود.

وی افزود: افزایش آمار سالمندان اهمیت توجه به زیرساخت‌ها مورد نیاز برای رفع نیازهای ضروری این قشر از جامعه را متذکر می شود تا در آینده دچار غافلگیری و بحران در این حوزه نشویم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار داشت: دانشگاه علاوه بر اجرای تعهداتی که در تفاهم‌نامه کارت منزلت سالمندی در نظر گرفته شده این آمادگی را دارد که خارج از تفاهم نامه خدمات دیگری را نیز به سالمندان ارایه دهد که احداث کلینک سالمندان در شیراز یکی از این موارد است.

همتی به اشاره‌ای به آمار قربانیان بیماری کرونا در سطح استان فارس گفت: حدود ۹۰ درصد از جمعیت فوت شدگان ناشی از بیماری کرونا از میان سالمندان و یا افرادی با بیماری زمینه‌ای هستند.

انسان محور برنامه‌های مدیریت شهری است

رییس شورای شهر شیراز نیز در این آیین گفت: از ابتدای شورای پنجم توجه به نقش محوری انسان در همه برنامه ها مدنظر قرار داشته و در ادامه نیز این نگاه تقویت شد که نمونه آن دو بحث شهر دوستدار سالمند و شهر دوستدار کودک بوده است.

عبدالرزاق موسوی افزود: توجه به سالمند و کودک نشان داد شورای پنجم شهر شیراز موضوع توجه به انسان را مدنظر قرار دارد.

وی اضافه کرد: در طول یک سال و نیم گذشته بیش از ۱۲ تفاهم نامه با دستگاه های مختلف منعقد شد که اغلب در حوزه خدمات رسانی به مردم بوده است.

رییس شورای شهر شیراز از مدیران شهری خواست در زمینه اجرای تفاهم نامه ها تلاش کنند و گفت: کارت منزلت سالمندان و ارتقای خدمات آن باید مورد توجه مدیران شهری قرار گیرد تا در آینده این طرح به فراموشی سپرده نشود.

وی اظهار داشت: باتوجه به ظرفیت های متعدد شیراز و ویژگی های ممتاز مردم این شهر شایسته است که در بحث تعامل بین سازمان های خدمات رسان نیز شیراز الگویی برای کشور باشد.

موسوی در پایان گفت: افراد بالای ۶۰ سال سن و ساکن شیراز می توانند برای دریافت کارت منزلت سالمندان که خدمات حمل و نقلی و فرهنگی و اجتماعی را برای آنها در پی دارد به سایت http://Salmandshiraz.ir مراجعه و برای دریافت این کارت ثبت نام کنند.

سازمان ملل در سال ۱۹۸۲ شورای جهانی سالمندی را تشکیل داد و در همان سال طرحی را برای تعیین یک روز جهانی برای سالمندان ارائه داد تا اینکه در سال ۱۹۹۰ این شورا اول اکتبر مطابف با دهم مهر را روز جهانی سالمندان تعیین کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.