زرقان

ماجرا از آنجا شروع شد که یکی از رسانه‌های استان فارس سوم آبان‌ماه ۹۹ با انتشار خبری به بلوکه شدن اعتبار سهم آلایندگی‌ شهرستان زرقان در هیات تطبیق مصوبات شوراهای اسلامی این شهرستان پرداخت و در این زمینه با یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت و گو کرد.

به گزارش پیام خبر، در این مطلب به این موضوع پرداخته شده بود که "۳۵ میلیارد تومان اعتبار از محل سهم آلایندگی به شهرداری‌های زرقان، لپویی و دهیاری‌های شهرستان زرقان تخصیص یافته که به دلیل برگزار نشدن جلسه هیات تطبیق، این بودجه در حساب دهیاری‌ها باقی مانده و اجازه برداشت ندارند. "

محدودیتی از طرف هیات تطبیق برای هزینه عوارض آلایندگی وجود ندارد
غلامحسین فروزان شهردار زرقان در نامه ای مکتوب و گفت و گوی شفاهی با فرماندار شهرستان زرقان درباره میزان عوارض آلایندگی در سال ۱۳۹۸ گفت: ۱۶ میلیارد و ۵۴۴ میلیون و ۱۷۷ هزار تومان عوارض آلایندگی در این سال به حساب شهرداری زرقان واریز شد.
وی افزود: عوارض آلایندگی سال ۱۳۹۹ شهرداری زرقان در تاریخ ۲۱ خردادماه ۱۳۹۹ در کمیته تطبیق به تصویب رسید و طی نامه شماره ۱۲۳۷۹ به تاریخ ۲۱ خردادماه ۱۳۹۹ شورای اسلامی شهر به شهرداری زرقان ابلاغ شده است.
وی بیان کرد: از طرف هیات تطبیق هیچ محدودیتی برای هزینه عوارض آلایندگی صورت نگرفته است و اعتبارات مذکور طبق بودجه سنواتی مبلغ واریزی در سال ۹۸ به درآمد سال ۹۸ گرفته شد و برای آن در بودجه سال ۱۳۹۹ پروژه تعریف شده و در حال هزینه‌کرد است.
علی شجری شهردار لپویی زرقان نیز در این زمینه بیان کرد: میزان اعتبارات حاصل از محل عوارض آلایندگی در شهر لپویی چهار میلیارد و ۴۹۱ میلیون و ۶۰۵ هزار تومان در سال ۱۳۹۸ بود که در سال  ۱۳۹۹ مبلغ آن یک میلیارد و ۲۳۶ میلیون و ۵۳۲ هزار تومان است.
وی ادامه داد: عوارض آلایندگی در بودجه سال ۱۳۹۹ شهرداری لپویی در کمیته تطبیق به تصویب رسید و به این شهرداری ابلاغ شد.
وی اضافه کرد: همچنین از طرف هیات تطبیق هیچ محدودیتی برای هزینه عوارض آلایندگی مقرر نشده است.
شهردار لپویی گفت: به استناد ماده پنج بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۸ ضوابط درآمدی و هزینه کرد اعتبارات مبنی بر ۱۰۰ درصد درآمد ناشی از عوارض آلایندگی صرفاً برای نگهداری و توسعه فضای سبز شهری و حمل و نقل عمومی در قالب اجرای طرح‌های مصوب شهرداری هزینه می‌شود.

ایجاد محدودیت یا بلوک شدن اعتبارات آلایندگی صحت ندارد

دهیاران  شهرستان زرقان نیز در واکنش به خبر بلوکه شدن اعتبارات  عوارض آلایندگی، در اطلاعیه ای  خطاب به مردم  بیان کردند: اعتبار مصوب از محل عوارض آلایندگی در سال ۱۳۹۸ در بودجه مصوب سال ۱۳۹۹ دهیاری های شهرستان زرقان مصوب شده است و هیچ محدودیتی برای هزینه کرد آن وجود ندارد.
در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است: ایجاد محدودیت یا بلوکه شدن اعتبارات  صحت نداشته و واقعیت ندارد.

اعتبار سهم آلایندگی به تایید هیات تطبیق رسیده است
یکی از دهیاران دهستان بند امیر شهرستان زرقان در این زمینه  گفت: بودجه سالانه جاری و عمرانی روستاها در آذرماه هر سال از سوی شوراهای اسلامی پیش‌بینی که مصوبه شوراها توسط هیات تطبیق بررسی می‌شود.
نصرالله زارع افزود: زمانی که لایحه بودجه به تایید هیات تطبیق رسید نیاز نیست پروژه‌ها مجدد به این هیات ارسال شود، اما به دلیل اینکه مشکلات حاشیه‌ساز ایجاد نشود مصوبه اجرای پروژه‌ها مجدد به هیات تطبیق ارسال می‌شود که این هیات براساس بودجه بررسی‌ها را انجام دهد.
وی ادامه داد: هیات تطبیق مصوبه شوراهای اسلامی روستاهای زرقان در مورد اعتبار سهم آلایندگی، این موضوع را تایید کرده است.

هیچ نهادی اجازه بلوکه کردن اعتبارات دهیاری‌ها را ندارد
دهیار روستای دِژآباد بیان کرد: هیچ نهادی اجازه بلوکه کردن اعتبارات دهیاری‌ها را ندارد، حتی اگر هیات تطبیق یک ماه پس از مصوبه شوراهای اسلامی در مورد آن مصوبه اعلام نظر نکند به معنای تصویب مصوبه است و دهیاران می‌توانند آن را اجرا کنند.
زارع افزود: تمام دهیاری‌های دهستان بندامیر شهرستان زرقان اعتبارات سهم آلایندگی را دریافت کردند.

بلوکه شدن ۳۵ میلیارد تومان سهم آلایندگی در زرقان صحت ندارد
فرماندار شهرستان زرقان خبر منتشر شده در یکی از رسانه‌ها مبنی بر بلوکه شدن ۳۵/۵ میلیارد تومان اعتبار از محل سهم آلایندگی به شهرداری‌های زرقان، لپویی و دهیاری‌های این شهرستان به دلیل برگزار نشدن جلسه  هیات تطبیق مربوط به بودجه را غیر واقعی دانست و گفت:‌در سال ۹۸ از  چنین مبلغی بی اطلاع هستم و منبع اطلاعات  این رقم کجا هست بی خبرم اما در سال گذشته ۲۸/۵میلیارد تومان سهم شهرستان شد که از این مبلغ حدود۱۶/۵میلیارد سهم شهرداری زرقان،  حدود ۴/۲ میلیارد تومان سهم لپویی و مابقی سهم روستاها شده است.
اسفندیار احمدی منش ادامه داد: در این زمینه بهتر است از شهردار محترم  زرقان و لپویی  سوال شود که آیا۱۶/۵ میلیارد تومان و۴/۲، میلیارد تومان سال گذشته  در بودجه از محل عوارض آلایندگی در بودجه به تایید رسیده است یا خیر؟

وی بیان کرد: اعتبارات آلایندگی در سال گذشته، ۲۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بود که تمام اعتبارات در بودجه سال ۱۳۹۸ پیش بینی و به تصویب شوراهای اسلامی رسیده است و هیچگونه اعتباری از سال ۱۳۹۸ از سهم آلایندگی در شهرداری های زرقان و لپویی و دهیاری ها بلوکه نبوده و تمام بودجه ها مورد تایید قرار گرفته است.  
نماینده عالی دولت در شهرستان زرقان گفت: از آنجا که بخشی از اعتبارات آلایندگی سال ۱۳۹۸ در دستور رسیدگی بودبا پیگیری‌های مستمر سهم اعتبارات آلایندگی مربوط به سال ۱۳۹۸ مورد تایید قرار گرفت و در مرحله اجرایی است.
احمدی‌منش افزود: علاوه بر ۲۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان متعلق به سنوات گذشته که در سال ۹۸ دریافت شد  مجددا با پیگیری ۲۲.۵ میلیارد تومان دیگر مربوط به عوارض آلایندگی سال ۹۸ قطعی و  اضافه شد.  
وی ادامه داد: از این مبلغ در هفته گذشته ۷.۵ میلیارد تومان به حساب شهرداری‌های زرقان و شهرداری لپویی و دهیاری‌ها واریز شد و مابقی ۱۵ میلیارد تومان در چند روز آینده به حساب شهرداری زرقان، شهرداری لپویی و دهیاری‌ها واریز خواهد شد.
فرماندار زرقان گفت: ۲۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان سنوات گذشته و ۲۲.۵ میلیارد تومان سال ۱۳۹۸ در جمع ۵۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان می‌شود که با این اعتبار فضای توسعه و پیشرفت را  شهرستان  دگرگون خواهد شد.
احمدی‌منش افزود: مسوولیت هزینه بر عهده مدیران است که قطعا بر اساس برنامه هم هزینه شده و هم در دستور کار دارند و تاپایان سال مالی وقت دارند اعتبارات را هزینه نمایند.  

نماینده عالی دولت در شهرستان زرقان گفت: لذا از این رو تکلیف ۲۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان مشخص شده  است.  

احمدی‌منش افزود:  بر اساس اعلام صریح شهرداران و دهیاران هم دارای بودجه مصوب هستند و هم حساب آنان برای برداشت بلوکه نبوده است و مشکلی در هزینه کرد نداشته اند.  
وی ادامه داد: در خصوص ۷.۵ میلیارد تومان واریز شده هفته گذشته و ۱۵ میلیارد تومان جدید که در مجموع ۲۲.۵ میلیارد تومان می‌شود شهرداری ها و دهیاری ها  باید پیشنهاد خود را به شورای اسلامی شهر ارایه دهد که این موضوع پس از تایید شورا توسط هیات تطبیق مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 شهرستان زرقان در حدود ۲۵ کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.