کد خبر: 7015
تاریخ انتشار: ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۸
 • خبرنگار: مریم شمالیان
 • چاپ
چغندرقند

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین از آغاز کاشت چغندر قند پائیزه در این شهرستان خبر داد و گفت: چغندر کاران به منظور کاشت در زمان بهینه، تا اوایل آذر ماه برای کشت این محصول راهبردی زمان در اختیار دارند.

به گزارش پیام خبر، «مهدی همتی» گفت: از سوم آبان ماه تا کنون در بیش از 30 هکتار از اراضی، عملیات کاشت چغندر قند پائیزه با استفاده از بذر رقم آنتیک انجام و قرارداد کاشت نزدیک به 200 هکتار نیز منعقد شده است. 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با بیان اینکه کارخانه قند مرودشت خریدار تضمینی چغندر قند بوده و در حال عقد قرارداد کشت با کشاورزان است، ابراز کرد: این کارخانه خوشنام نماینده بومی در قیروکارزین مستقر و در برابر هر تن محصول تحویل شده به کارخانه 20 کیلوگرم تفاله خشک و دو کیلوگرم شکر جایزه داده می شود. 
همتی به کمک هزینه حمل محصول چغندر قند تا درب کارخانه نیز اشاره کرد و افزود: به ازای هر تن محصول حمل شده به محل کارخانه یک میلیون ریال به کشاورز پرداخت خواهد شد. 
به گفته وی؛ کارخانه قند مرودشت به منظور حمایت از توسعه کشت محصول راهبردی چغندر قند پائیزه علاوه بر جوایز و تعهد تامین ادوات و دستگاه های مورد نیاز برای عملیات های زراعی،  نهاده های مورد نیاز را هم در اختیار کشاورزان می گذارد. 
او با اشاره به اینکه تامین  بذر و کود های شیمیایی زیر کشت و سرک سوپر فسفات، پتاس و اوره توسط کارخانه مذکور انجام می شود، افزود: در حال حاضر کار کاشت با یک دستگاه کارنده در حال انجام است که به زودی بر اساس هماهنگی ها یک کارنده دیگر نیز اضافه خواهد شد. 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین از رونق و جهش در تولید، ایجاد اشتغال جدید، بهبود بافت و افزایش ماده آلی خاک، رعایت تناوب زراعی مناسب و کنترل علف های هرز مزارع به عنوان مزایای کشت چغندر قند پائیزه نام برد.
قیروکارزین مستعد کاشت چغندر قند پائیزه
همتی با بیان اینکه کشاورزان پیشرو و شرایط اقلیمی مناسب باعث شده است که شهرستان قیروکارزین از مناطق مستعد برای کاشت چغندر قند پائیزه باشد، اظهار کرد: رکورد تولید 110 تن در هکتار و سطح کاشت 500 هکتاری در سال های پیش از دلایل تاکید بر ترویج و توسعه دوباره کاشت در این شهرستان است. 
وی با اعلام اینکه توسعه کشت چغندر قند پائیزه یک اولویت سازمانی است، اضافه کرد: ترویج کشت چغندر قند پائیزه در مناطق جنوبی استان فارس به منظور صرفه جویی در مصرف آب و حفظ ذخایر آبی کشور است. 
به گفته همتی؛ کشت پائیزه چغندر قند ضمن افزایش تولید شکر و کاهش وابستگی در تامین آن به خارج از کشور، مواد اولیه کارخانه های قند را برای زمان بیشتری فراهم و در دسترس آنها می گذارد تا این واحد ها رونق داشته باشند. 
بر اساس مصوبه هیات محترم دولت هر کیلوگرم چغندر قند پائیزه با عیار 15 درصد،  با قیمت 8225 ریال به صورت تضمینی از کشاورزان در سال زراعی جاری خریداری خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.