کد خبر: 8401
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۱
تخت‌جمشید

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: برنامه ریزی های آموزشی و ارایه آموزش های پایه ای از سنین پایین، ارتقای آگاهی های عمومی و توجه به موضوع اطلاع رسانی و فرهنگ سازی و .... از جمله مواردی است که در صیانت و حفاظت از فرهنگ و میراث فرهنگی نقشی بسزا خواهد داشت.

به گزارش پیام خبر، در روزهای اخیر، فضای مجازی و رسانه های خبری رفتار نامناسبی را با محیط فرهنگی مجموعه جهانی تخت جمشید توسط گردشگران شاهد بود که با پیگیری رسانه های مختلف و پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نهایتا مشخص گردید نوجوان پارکورکار ۱۶ ساله به دلیل عدم آگاهی کامل، هیجانات نوجوانی و نبود اطلاعات کافی از قوانین ناظر بر حضور و بهره‌برداری از بناهای تاریخی فرهنگی، چالش‌ها و دغدغه هایی را برای اذهان و افکار عمومی پدید آورد که در نهایت به عذرخواهی رسمی از عموم شهروندان انجامید. این در حالی است که چالش به وجود آمده، فرصتی را برای طرح و ارائه برنامه‌ های هدفمند به جهت ارتقاء فرهنگ گردشگری در اماکن وابسته فراهم نمود.

بررسی و  مطالعات این موضوع حاکی از آن است که اتفاقاتی مشابه با این مشکل فرهنگی - اجتماعی، در بسیاری از بناهای تاریخی فرهنگی دیگر نیز رخ داده است و با توجه به سابقه و تکرارپذیری، وقوع آن در آینده نیز دور از ذهن نیست. کما اینکه تا به امروز نیز شاهد پیامدهای نامطلوب اتفاقات و حوادثی مشابه هستیم که در معرض دید گردشگران و پژوهشگران قرار دارد. برای نمونه، تخت جمشید و منظر فرهنگی و طبیعی آن و همچنین سایر بناهای تاریخی در ایران و خارج  از  کشور در دوره های مختلف  با مداخلاتی چون یادگار نویسی، وندالیسم، جابجایی و انتقال آثار و سایر اقدامات مخرب روبرو بوده است که می تواند نمونه ای برای نقد و تحلیل و البته تعریف راهکارها و برنامه‌های بازدارنده گوناگون با معیارهای مشخص قرار گیرد.
 
حمید فدایی، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در این باره در گفت‌وگو با خبرنگاران بر این باور است: اگر چه وندالیسم مشکلی است که میراث فرهنگی در تمام دنیا با آن روبروست اما مقیاس آن و شدت و ضعف آن در میان کشورهای مختلف تفاوت محسوسی دارد. 

وی افزود: برنامه ریزی های آموزشی و ارایه آموزش های پایه ای از سنین پایین، ارتقای آگاهی های عمومی و توجه به موضوع اطلاع رسانی و فرهنگ سازی و .... از جمله مواردی است که در صیانت و حفاظت از فرهنگ و میراث فرهنگی نقشی بسزا خواهد داشت و زمینه و شرایط را برای پیوند و آشتی بین انسان حاضر با تاریخ و گذشته خود فراهم خواهد آورد. وی افزود: در چنین محیط و چنین شرایطی است که زمینه برای عبرت آموزی از میراث فرهنگی فراهم خواهد شد. 

 فدایی تصریح کرد: از منظری دیگر بطور قطع بهره برداری از میراث فرهنگی و حضور گردشگران در آن بدون رعایت شرایط و ضوابط محوطه، چالشی اساسی در نگاهداری درازمدت از میراث محسوب می شود و ضمن بروز آسیب های فیزیکی در آن، به مرور ارزش های مختلف محوطه مخدوش شده و اصالت آن به مخاطره خواهد افتاد، بنابراین توجه به موضوع نگهداری و حفاظت از میراث فرهنگی و ارزشمندی های آن در راس کلیه برنامه های آموزشی، فرهنگ سازی و اقتصادی محوطه های میراثی خواهد بود و شرایط بهره برداری ایمن از آثار را فراهم و ضمانت می کند. 

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، اظهار داشت: توجه همزمان به همه این نکات باعث اهمیت یافتن تاریخ و مواریث فرهنگی نزد جوامع محلی و جامعه جهانی خواهد شد و جایگاه اقتصادی ویژه ای را نیز برای جوامع مذکور رقم خواهد زد که خود مبنایی برای توسعه پایدار جوامع خواهد بود.

وی گفت: طی دهه های گذشته با ساختارمند شدن موضوع مدیریت حفاظت، توسعه و بهره برداری از آثار میراث فرهنگی در سطح جهانی، به تدریج ضوابط و قوانین گوناگونی در قالب منشورها، قطعنامه، دستورالعمل و توصیه نامه در مجامع مختلف بین المللی و ملی مطرح و تصویب گردیده که از سوی کشورهای عضو مورد الگوبرداری و ملاک عمل قرار گرفته است و توجه به آن ها سهم عمده ای در حفاظت از محوطه های میراثی دارد.
فدایی ادامه داد: حفاظت و توسعه میراث فرهنگی از رویکردهای اساسی بهره‌برداران این ظرفیت های تمدنی و دستاوردهای بشری است.

فدایی حفاظت از میراث فرهنگی را یکی از وظایف اساسی متولیان و دوستداران این حوزه دانست و در این رابطه بیان داشت: در موضوع میراث فرهنگی آن چیزی که اهمیت پیدا می‌کند و به حفاظت از ارزش‌ها منجر خواهد شد، گزینش شیوه های مدیریتی با تاکید بر رویکردهای فرهنگی و ارزیابی بازخوردهای حاصل از آن در جامعه هدف است.

وی اذعان کرد: البته نباید فراموش کرد که به موازات توجه به برنامه های آموزشی و فرهنگ سازی و ... اما میراث فرهنگی امروزه بیش از هر زمان دیگر نیازمند حفاظت فیزیکی است و در واقع این خود به دلیل کالبد رنجور و آسیب پذیر میراث فرهنگی است که نیاز به مراقبت و تیمار بیشتر دارد و به ویژه در مراقبت های بیشتر  فن آوری های جدید و به ویژه حفاظت های الکترونیک نیز می توانند نقش بسزایی داشته باشند. 

وی در پایان رویکرد فرهنگی را اقدامی مثبت هم در حفاظت از میراث فرهنگی و هم در توسعه صنعت گردشگری دانست و خاطرنشان کرد: در ارایه برنامه های فرهنگی هدفمند به شدت نیازمند همکاری مشترک با بخش ها و دستگاه های، اطلاع رسانی، آموزشی و پژوهشی در زمینه فرهنگ هستیم همچون: آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، فرهنگ و ارشاد اسلامی و .... که ضمن معرفی آثار و ارزش های آن بتوانیم بر مبنای آموزشی گسترده تر، آگاهی عمومی را افزایش و ارتقاء دهیم و زمینه را برای بهره مندی ایمن از میراث فرهنگی به عنوان راهکاری در توسعه پایدار جوامع محلی بیش از پیش فراهم سازیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

گردشگری

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.