آرم مخابرات ایران

در پاسخ به مطلب منتشر شده در روزنامه دنیای اقتصاد، با این مضمون که شرکت مخابرات ایران به علت بازیگر بودن در هر دو حوزه ارتباطات ثابت و سیار، یکی از موانع توسعه نسل پنجم در ایران است به آگاهی می رساند شرکت مخابرات ایران و شرکت ارتباطات سیار، همواره علاوه بر تعامل در جهت توسعه ارتباطات ثابت و سیار، پیشرفت حداکثری کنونی را در این حوزه موجب شده اند.

به گزارش پیام خبر، در پاسخ به مطلب منتشر شده در روزنامه دنیای اقتصاد، با این مضمون که شرکت مخابرات ایران به علت بازیگر بودن در هر دو حوزه ارتباطات ثابت و سیار، یکی از موانع توسعه نسل پنجم در ایران است به آگاهی می رساند شرکت مخابرات ایران و شرکت ارتباطات سیار، همواره علاوه بر تعامل در جهت توسعه ارتباطات ثابت و سیار، پیشرفت حداکثری کنونی را در این حوزه موجب شده اند.


چرا شرکت مخابرات ایران باید با توجه به در اختیار داشتن بزرگترین شبکه ارتباطی کشور، فرایندهای توسعه را در سال های پیش رو به نفع توسعه نسل پنجم توسط همراه اول به تاخیر بیندازد!؟ مگر نسل سه و چهار تلفن همراه در ۶ سال گذشته توسط مخابرات به تاخیر افتاد؟ خوب است به تاریخ رجوع کنید و ملاحظه بفرمایید که وزارت ارتباطات به بهانه های نامشخص در سال ۹۲ و۹۳ علاوه بر تمدید دوره زمانی انحصار اپراتور سوم و تحمیل الحاقیه به پروانه شرکت مخابرات، یک سال راه اندازی نسل سوم تلفن همراه را با تاخیر مواجه کرد.


راهبرد همراه اول برای توسعه نسل 5 بسیار شفاف است. در برنامه 5 ساله این شرکت دیده شده و برای حضور مقتدرانه در فضای رقابت و همچنین همسویی با روندهای فناوری در اکوسیستم TMT و فضای نوآوری کشور، حتما توسعه نسل 5 در دستور کار جدی گروه مخابرات قرار دارد. اتصال فیبر به دکل‌ها که سالهاست آغاز شده، گویای همراهی بخش ثابت با این روند است.


از روزی که بدون توجه به توانمندی شرکتها و قابلیت‌های آنها و فقط برای تامین هزینه‌های جاری وزارت ارتباطات به پروانه فروشی روی آورده شد و علی رغم درآمد حدود ۸ میلیارد دلاری از فروش۵۰ درصدی شرکت مخابرات، از خیر ۳۴۰ میلیارد تومان درآمد از پروانه fcp ها نگذشتند، تیشه به ریشه درخت تنومند و پرتوان صنعت ارتباطات زدند.


عمده شبکه شرکتهای fcp بر روی زیرساخت و شبکه مخابرات استوار و برقرار است و از ابتدای خصوصی سازی، سازمان تنظیم مقررات بدون رعایت حقوق سهامداران عمده و اقلیت بورسی، شدیدترین قوانین آزادسازی امکانات را وضع نمود که به حمدالله تا به امروز مخابرات همه آنها را به انجام رسانده است. در موضوع آخر، ارائه خدمات بیت استریم نیز موضوع سه سال مسکوت مانده بود که با تغییرات مدیریتی اخیر موانع بر طرف و اجرایی شده است.

این انحصار نمایی مخابرات توسط وزارت ارتباطات به منظور کاهش فشارهای ناشی از عدم توفیق در عرصه‌های مختلف به ویژه توسعه ارتباطات ثابت در بخش خصوصی است که بخاطر تنها دستاورد دولت در زمینه ثابت نگهداشتن نادرست تعرفه‌ها و فرار سرمایه از این بخش بوجود آمده است.


ثابت نگه داشتن تعرفه امکان جذب و بازپرداخت سرمایه گذاری در حوزه ارتباطات را از بین برده است و اگر سهامداران عمده شرکت مخابرات در این سال‌ها از طرحهای توسعه‌ای با فروش دارائیهای مخابرات، به امید اصلاح اوضاع توسط دلسوزان واقعی مردم اقدام نمی‌کردند، امروز همین دستاوردهای حال حاضر شرکتهای fcp هم بدست نمی آمد.

 
از وزیر محترم ارتباطات تقاضا داریم در صورت تمایل به عدم توجه به موضوع منطقی شدن تعرفه‌های حوزه ثابت که نیاز قطعی و فوری کشور است، دست کم تمام موارد یا موانع توسعه ارتباطات را به مجموعه شریف و تلاشگر مخابرات ایران نسبت ندهند، چرا که این اتهام‌ها و تکرار آن ها، علاوه بر ظلم به کارکنان مخابرات، موجب رقم زدن و رواج بی اعتمادی غیرقابل جبران در افکار عمومی به کل بازیگران صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور خواهد شد.


علی ایحال همکاران خدوم و پرتلاش مخابرات ایران در بخشهای ثابت و سیار در تلاشند در شرایط اقتصادی پر چالش امروز افکار عمومی مردم را بازیچه اهداف کوتاه مدت و گذرا نکنند و با ارائه خدمات به روز و افزایش کیفیت آنها، لذت همراه با آرامش را در استفاده از سرویس‌های ارتباطی برای آنان فراهم آورند. سرویس‌های فیبر نوری مخابرات و خدمات نسل پنجم همراه با جدیت در حال پیگیری و توسعه است که ان‌شاءالله به زودی با فراگیر شدن آنها طعم شیرین ارتباطاتی سالم و امن و پرسرعت را به کام مردم خواهد چشاند. / مخابرات منطقه فارس

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  استاندار فارس که شنبه ۱۶ اسفند با روزنامه «شرق» با تیتر «سیاسی‌ترین استاندار با اولویت اقتصادی»، انجام داد، از ایجاد «هاب هوانوردی» در شیراز خبر داد و گفت: اگر سیاست گذاری به سمت دیگری می رفت امروز فرودگاه شیراز جایگزین فرودگاه دوبی یا فرودگاه های درجه یک یکی از همسایگان می شد که متأسفانه حاصل نشده اما می تواند به این سمت حرکت کند.  

 • آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  مدیر قطب علمی «شعرپژوهی فرهنگ عامه» از آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز خبر داد.

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.