کد خبر: 9833
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۲
  • خبرنگار: نازنین فاطمه سعادت جو
  • چاپ
تعطیلی

شیوع بیماری کرونا از زمستان سال گذشته تاکنون تعطیلی و اعمال محدودیت بر کسب و کارهای مختلف را به دنبال داشته است بسیاری از مشاغل را به آستانه ورشکستگی کشانده است.

به گزارش پیام خبر؛ گرچه در طی ماه‌های گذشته بسیاری از اصناف تلاش کردند تا با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی نسبت به ارائه خدمات اقدام کنند اما کاهش زمان فعالیت موجب درآمد ناچیز آنان شده و اعتراض بسیاری را به همراه داشته است تا جایی که عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی استان فارس ضمن اعتراض به تعطیلی مجدد اصناف می گوید هزینه بی‌برنامگی در مدیریت بحران کرونا را اصناف پرداخت میکنند.

این در حالی است که هنوز خسارات ناشی از تعطیلی یک‌ماهه و اجباری اصناف در ابتدای سال و هم چنین رکود سنگین در بازار جبران نشده لذا اعمال محدودیت‌های جدید به‌مثابه تیر خلاصی به اقتصاد اصناف را دارد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی استان فارس با انتقاد از اعمال محدودیت فعالیت اصناف گفت: دولت و ستاد ملی مدیریت کرونا نتوانسته‌اند کرونا را مدیریت کنند و هزینه این بی‌برنامگی را اصناف باید پرداخت کند.

خسرو فروغان با اشاره به افزایش چندبرابری هزینه مالیات، افزود: حداقل مصوباتی که ستاد ملی کرونا برای حمایت از اصناف در دوران کرونا مصوب کرده اجرا نشده و لازم است که بودجه کرونا به صورت شفاف اعلام شود و بگویند که در کشور چند درصد اصناف از تسهیلات کرونا استفاده کرده‌اند.

وی با بیان اینکه تمام ادارات دولتی، بانک‌ها و غیره در حال فعالیت هستند  و دولت زورش فقط به واحدهای صنفی رسیده است، عنوان کرد: با وجود اینکه ستاد ملی کرونا چندین بار اصناف را تعطیل و نیمه‌تعطیل کرده است ولی بانک‌ها برای نقد کردن چک اصناف یا پرداخت بدهی بانکی پا روی گلوی اصناف می‌گذارند و مصوبه ستاد کرونا در حمایت از اصناف را نادیده می‌گیرند.

فروغان با اشاره به فشاری زیادی که مالیات، بیمه، تعطیلی‌ها و اعمال محدودیت‌ها به اصناف وارد کرده و چون کمیت اصناف زیاد است جمع کردن این مشکلاتی که ستاد ملی کرونا برای آنها ایجاد کرده برای دولت آینده بسیار سخت است، گفت: اتاق اصناف که در راس هرم است برای حفظ موقعیت خودشان، در ستاد ملی کرونا نه تنها حمایتی از اصناف نکرده بلکه با دولت همراه شده است.

وی با بیان اینکه گردش مالی اصناف زیاد است و اگر نیمه تعطیل و تعطیل شوند ضرر زیادی به جامعه وارد می‌شود، افزود: اگر مردم واکسینه شده بودند چقدر به نفع دولت، اقتصاد و مردم جامعه بود اما به دلیل اینکه یک سری رانت‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در این موضوع است خیلی بیشتر از آنچه باید دارد هزینه می‌شود و نفعش را فقط یک عده می‌برند و چوب عدم واکسینه شدن را مردم و اصناف می‌خورند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل