کد خبر: 9907
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۲
  • خبرنگار: منیره خسروبیگ
  • چاپ
حجاب

فرمانده انتظامی فارس در یادداشتی نوشت: حجاب را از مصادیق مهم تحقق امنیت اجتماعی در جامعه معرفی و چالش‌ها، زمینه‌ها و راهبردهای بسیار مهم باید دانست.

به گزارش پیام خبر، سردار رهام بخش حبیبی فرمانده انتظامی استان فارس در خصوص موضوع عفاف و حجاب و تأثیرات آن در جامعه و به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) ، یادداشتی نوشت که به شرح ذیل است: اهتمام به تحکیم بنیان خانواده براساس ارزش‌های اسلامی و تعمیق فرهنگ حجاب و عفاف از ویژگی‌های نظام اسلامی در اهمیت دادن به جایگاه زنان است. مقوله عفاف به عنوان جزء جدایی‌ناپذیر حیات انسانی و مصداق اصلی حجاب، امری کاملاً مشهود و بی‌نیاز از تعدیل است. برای حجاب کارکردهایی در حوزه اجتماعی، قابل تصور است و هویت ‌بخشی و ایجاد امنیت اجتماعی از جمله این کارکردهاست، چراکه نوع پوشش و حجاب، نشان‌دهنده سنت‌ها، ارزش‌ها و باورهای یک جامعه است.

 حال اگر کسانی با نگرش دینی، اسلامی یا با رویکرد جامعه‌شناختی و روان‌شناسی به چنین کارکردها و تأثیرات مطلوب، به ویژه تأمین امنیت اجتماعی پی ببرند، نه تنها هدفمندانه زندگی می‌کنند، بلکه برای رفتارها و اندیشه‌هایشان دست به گزینش می‌زنند تا به اهداف متعالی الهی و انسانی دست یابند و از این‌رو به مسأله حجاب نیز به عنوان راهبردی کارساز جهت تأیید و ترویج ارزش‌های اجتماعی، تأمین‌کننده سعادت آدمی و منشأ قرب الهی می نگرند.

 مبارزه با تهاجم فرهنگی غرب و فشارهای نابهنجار وارداتی با تقویت ابعاد فکری ارزشی در بین افراد اجتماع یکی از راههای گسترش امنیت اجتماعی است، از این رو باید تمام ابزارهای فرهنگ‌ساز از قبیل کتاب، مطبوعات و صدا و سیما به سوی ارزش‌های اسلامی که یکی از بارزترین آنها رعایت پوشش و حجاب برتر و مطلوب و امنیت اجتماعی فراگیر است، هدایت شوند و همه افراد را به این سمت رهنمون شوند. 

فواید حجاب در ابعاد فردی و اجتماعی است:

 الف) فواید فردی:

۱. برخورداری از امنیت و قرار نگرفتن در معرض آزار و اذیت دیگران

۲. برخورداری از بهداشت روانی و احساس آرامش بیشتر

۳. حفاظت از وقار، شخصیت، کرامت، اصالت و عظمت زن

ب) فواید اجتماعی:

۱. استحکام بخشیدن به کانون خانواده

۲. حفظ تعادل روانی و آرامش جامعه

 آثار و فواید حجاب اسلامی بر گسترش امنیت اجتماعی منجر به ایجاد آرامش روانی بین افراد جامعه می شود، کاهش چشمگیر آسیب های فردی و اجتماعی و حضور معنوی گرایانه زنان و مردان در محیط اجتماعی می شود و خانواده به عنوان مهمترین رکن در نظام اسلامی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و این خانواده است که جامعه فعلی را می سازد و با تربیت صحیح فرزندان جامعه آینده را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. ازاینرو رعایت حجاب چه در محیط خانه و چه در بیرون از آن بسیار حائز اهمیت است. مردان و زنانی که به اصول اخلاقی پایبند نیستند معضلی برای جامعه می باشند و بنیان های خانواده را از بین می برد.

همزمان با سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) (روز ازدواج)، جشنواره ملی گوهر فاطمی به منظور ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، به همت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (معاونت اجتماعی ناجا) و با مشارکت ستاد کل نیروهای مسلح، ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سایر وزارتخانه ها و نهادهای مرتبط دولتی و غیر دولتی به صورت ویدئو کنفرانسی در تهران و همزمان در سایر استان های کشور برگزار می شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل