تاریخ : دوشنبه, ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱ Monday, 15 August , 2022
4

۱۸ درصد مبتلایان کرونا علامتی ندارند/بررسی افزایش تعطیلات نوروز در ستاد ملی کرونا

  • کد خبر : 134387
  • 04 فروردین 1399 - 18:36
۱۸ درصد مبتلایان کرونا علامتی ندارند/بررسی افزایش تعطیلات نوروز در ستاد ملی کرونا
سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره برخی اظهارات درباره موارد زیاد با علایم خفیف بیماری گفت: مطابق آخرین آمار حداقل حدود ۸۴ درصد مبتلایان در ایران علایم خفیف، متوسط و یا حتی بدون علامت دارند و تنها ۱۵.۸ درصد دارای علایم شدید می شوند که از این میان ۱۲.۳ هم در آی سی یو بستری می شوند. پیش بینی می شود که حدود ۱۸ درصد مبتلایان اساسا هیچ علامتی نداشته باشند و شک به کووید ۱۹ هم نباشند. بر این اساس برخی ممکن است با تب و لرز خفیف، نابویایی، ناچشایی و مواردی از این قبیل از بیماری عبور کرده باشند. در مجموع تا روز گذشته بیش از ۵۸ هزار تست کرونا در کشور انجام شده است که نظام آزمایشگاهی کشور قابلیت انجام بیش از ۶هزار تست روزانه و ارتقای آن به ۱۰هزار تست را دارد.

به گزارش پیام خبر، دکتر کیانوش جهانپور در ارتباطی ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران تاکید کرد: امروز بعد از ۳۵ روز از شناسایی بیماری کووید۱۹ در کشور اعلام می کنیم که هیچ نقطه پاکی در کشور در مورد کووید ۱۹ نداریم و هیچ جای کشور عاری از کروناویروس جدید نیست. این ویروس در همه جای کشور با شیوع و شدت متفاوت، وجود دارد. بنابراین افرادی که سفر می کنند، یا ویروس را با خود به آن منطقه خواهند برد یا هنگام بازگشت ویروس رو سوغات خواهند آورد.

وی ادامه داد: بر همین اساس هم از امروز وارد فاز دیگری در اعلام آماردهی استان ها شدیم و سیستم را به این سمت برده ایم که بیماریابی سریع تر انجام شود و بر همین اساس هم طی روزهای آینده مقداری موارد شناسایی بیماری افزایش خواهد یافت. در مجموع اکنون در همه جای کشور موارد مظنون، محتمل و مشکوک به بیماری بر اساس خوداظهاری افراد و همچنین یافته های آزمایشگاهی وجود دارد.
اعمال جریمه چقدر در کاهش سفرها موثر است؟

وی همچنین در پاسخ به سوال ایسنا درباره پیشنهادات مطرح مبنی بر اعمال جریمه برای افرادی که به توصیه ها عمل نکرده و به سفر رفته اند، گفت: پیشنهادات مختلف از نواحی مختلف مطرح می شود اما ملاک، مصوبات ستاد و موارد مورد تایید رییس جمهور است. در هر صورت اینکه لحاظ جرایم مالی تا چه حد می تواند پیشگیری کننده باشد و یا اینکه افراد از پرداخت جریمه از بار مسوولیت رفع تکلیف کنند و حتی اعمال جریمه به افزایش سفرها دامن زند هم بحثی است که نیازمند بررسی است. در مجموع اکنون تلاش بر آن است که با برنامه های اقناعی رفتار کنیم و جلب مشارکت داشته باشیم. برخوردهای قهری حداقل در ساختار اجتماعی، مدیریتی و سیاسی کشور ما مطلوب و ممکن نیست.
تاثیر منفی سفرها بر شیوع بیشتر کرونا

جهانپور در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره احتمال پیک دوباره بیماری در موج بازگشت سفرها، گفت: افراد ممکن است علامتی نداشته باشند اما ناقل بیماری باشند و با سفر کردن، بیماری را نیز منتقل کنند. قاعدتا هر تردد و سفری می تواند ابتلا ایجاد کند؛ چه رفت و چه بازگشت. در مجموع سفر تاثیر منفی خود در شیوع بیماری را خواهد داشت و این رفتاری غیرمسوولانه، ناصحیح و خودخواهانه است که برخی انجام می دهند و ما نیز در این زمینه نگرانیم. در نهایت هم با توجه به کاهش چشمگیر سفرها، به نیمه پر لیوان دل بسته ایم و امیدواریم شاهد پیک بیماری نباشیم.

وی ادامه داد: این تلقی اشتباهی است که تصور شود ابتلا و انتقال بیماری تنها از مسیر دیگران است و متوجه ما نیست؛ این موضوع هم بحثی روانشناختی است و هم فرهنگی و شاید نیازمند آن هستیم که فرهنگ ایمنی و حفاظت در کشورمان ارتقا یابد. در مجموع هر سفری از جنس بازگشت یا رفت می تواند به انتشار بیماری و پیک در نمودار بیماری دامن زند.
چند درصد افراد به کرونا مبتلا خواهند شد؟

جهانپور در ادامه در پاسخ به سوالی درباره برخی اظهارات مبنی بر اینکه دو سوم افراد جامعه به کروناویروس جدید مبتلا خواهند شد، گفت: این اظهارات بیشتر از سوی سیاسیون در دنیا مطرح می شود تا علمای طب و متخصصان. این اظهارات موضوعی است که اگر همه دولت ها نیز در راستای آن تلاش کنند، محتمل نخواهد بود و رخ نخواهد داد. مقداری در این اعداد بزرگنمایی می شود. آنچه که ما می دانیم آن است که این ویروس دارو و واکسن مشخصی ندارد و مسیر قطع زنجیره آن نیز قطعا کاهش مراوادات و سفرهاست.

وی در این باره افزود: در هر صورت درباره این بیماری نیازمند آن هستیم که بار مراجعات به مراکز درمانی را در حد وسع مان کنترل کنیم تا حداقل در بازه زمانی طولانی تر، با پیک های کوتاه تر، تعداد ورودی کمتری به مراکز درمانی داشته باشیم. بر همین اساس هر اقدامی را در جهت کاهش شیوع بیماری و کاهش ورودی به بیمارستانها انجام خواهیم داد.
سطح سوم قرنطینه در کشور

جهانپور ادامه داد: در حال حاضر ما در سطح سوم قرنطینه هستیم و اعمال محدودیت ها بخشی از طریق اقناع عمومی و بخشی هم از طریق ابلاغیه های دولتی است. آنچه هم که به عنوان حکومت نظامی مد نظر برخی افراد است، با شاکله اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ما قرابتی ندارد و ممکن است پیامدهای ناگوارتری هم به دنبال داشته باشد. بنابراین باید بر مسیرهای شدنی متمرکز شویم که پایان مطلوبی هم داشته باشد.
کرونا از چه تاریخی در ایران بوده؟

وی همچنین در پاسخ به برخی اظهارات مبنی بر وجود کروناویروس در کشور از آذرماه وبرخی تاریخ های دیگر، با کنایه گفت: به هر حال توانمندی های افراد متفاوت است و برخی در آذرماه و مهر ماه و حتی تیر ماه ویروس را مشاهده کرده و برخی ممکن است در آب و آیینه دیده باشند. در هر حال اگر فرد پزشک باشد، قاعدتا باید تشخیص افتراقی آن را داده باشد و مستنداتش را در پرونده بیمار ثبت کرده باشد. از اول بهمن ماه تمام مبادی ورودی کشور و بیمارستان ها در جستجوی کووید۱۹ بودند و هر جا که تست از موارد مشکوک اخذ شده بود، هیچ کدام مثبت نبودند.

جهانپور ادامه داد: در هر حال معما چو حل گشت، آسان شود. تاریخ های متفاوتی را در این زمینه در فضای مجازی داده اند. ما سلاح هایی مثل علم غیب و قدرت پیشگویی و ابزارهایی فراتر از علم روز نداریم. آن دوستان که این موارد را اعلام داشته اند باید همان زمان به چین، سازمان جهانی بهداشت و البته به ما موارد را مطرح می کردند. احتمالا موارد این چنینی را جهت انبساط خاطر مردم مطرح می کنند.
۱۸ درصد مبتلایان کرونا هیچ علامتی ندارند

وی همچنین درباره برخی اظهارات درباره موارد زیاد با علایم خفیف بیماری گفت: مطابق آخرین آمار حداقل حدود ۸۴ درصد مبتلایان در ایران علایم خفیف، متوسط و یا حتی بدون علامت دارند و تنها ۱۵.۸ درصد دارای علایم شدید می شوند که از این میان ۱۲.۳ هم در آی سی یو بستری می شوند. پیش بینی می شود که حدود ۱۸ درصد مبتلایان اساسا هیچ علامتی نداشته باشند و شک به کووید ۱۹ هم نباشند. بر این اساس برخی ممکن است با تب و لرز خفیف، نابویایی، ناچشایی و مواردی از این قبیل از بیماری عبور کرده باشند. در مجموع تا روز گذشته بیش از ۵۸ هزار تست کرونا در کشور انجام شده است که نظام آزمایشگاهی کشور قابلیت انجام بیش از ۶هزار تست روزانه و ارتقای آن به ۱۰هزار تست را دارد.

جهانپور همچنین درباره تخت های بیمارستانی ارایه دهنده خدمت به بیماران کرونا؛ گفت: در گام اول ۲۷ هزار تخت بیمارستانی در ۱۶۵ بیمارستان لحاظ شد و اکنون این رقم به ۴۰هزار تخت رسیده است که البته بخشی از آن هنوز استفاده نشده است. ۲۵۰۰ تا ۲۷۰۰ تخت آی سی یو نیز برای مبتلایان کووید۱۹ در حال ارایه خدمت است.
بررسی افزایش تعطیلات نوروز در ستاد ملی کرونا

وی همچنین درباره تعطیلی ادارات به دنبال پایان یافتن تعطیلات نوروز، گفت: تا این لحظه مصوبه ستاد مبنی بر تداوم تعطیلی ادارات به ما ابلاغ نشده است. اگر مصوبه ای در این زمینه بیاید، اعلام خواهد شد. البته مصوبات باید به تایید رییس جمهور برسند.

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از احتمال افزایش موارد ابتلا به کرونا در روزهای آینده خبر داد و گفت: پیشنهادهایی برای افزایش تعطیلات نوروز در ستاد ملی مبارزه با کرونا مطرح شده که در حال بررسی است.

وی درباره ادامه تعطیلات ادارات بعد از پنجم فروردین افزود: هنوز ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره ادامه تعطیلات نوروزی مصوبه ای نداشته است و اگر چنین مصوبه ای باشد با تایید رئیس جمهوری اعلام خواهد شد و تا این لحظه چنین مصوبه ای نداریم. پیشنهادهایی در این زمینه به ستاد ملی کرونا از نواخی مختلف آمده که در حال بررسی است.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره بازگشت مسافران نوروزی افزود: بیش از ۵۰ درصد مردم به توصیه ها عمل کردند و در خانه ماندند و به مسافرت نرفتند اما عده ای خودخواهانه به مسافرت رفتند. به هر حال هر رفتی برگشتی دارد و بر خلاف افرادی که خودخواسته در قرنطینه خانگی ماندند عده ای هم خودخواهانه به سفر رفتند و به گسترش ویروس دامن زدند. از نظر وزارت بهداشت برخورد قهری با این افراد منعی ندارد و در صورت لزوم باید جرایمی برای این افراد در نظر گرفته شود اما مهمترین تنبیه این افراد این است که خودشان و اطرافیانشان بیشتر در معرض بیماری قرار می گیرند.

وی در پاسخ به ایرنا درباره آمار موارد خفیف کرونا با توجه به ابتلای اکثریت بیماران به نوع خفیف بیماری افزود: ۸۵ درصد مبتلایان به ویروس کرونا بیماران بدون علامت یا با علایم خفیف هستند و با احتساب این افراد تعداد مبتلایان به این ویروس در ایران بیش از آمار اعلام شده بیمارستانی است.

جهانپور گفت: بیش از ۸۴ درصد افراد مبتلا به ویروس کرونا در ایران دچار نوع خفیف این بیماری می شوند، عده زیادی از مبتلایان حتی ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند یا حداکثر به علت نابویایی و اختلال چشایی به ابتلای خود پی ببرند.
برخورد با روحانی متخلف مدعی طب سنتی

وی درباره دخالت مدعی طب اسلامی در درمان بیماران کرونایی گفت: طی روزهای گذشته خود این فرد مدعی طب سنتی ویدئویی از خود که برای بیماران کرونا به یکی از بیمارستانها مراجعه کرده منتشر شد است. هنوز دقیقا نمی دانیم کدام بیمارستان است اما احتمالا در یکی از بیمارستانهای استان گیلان بوده است. اقدام این فرد قطعا تخلف از نص صریح قانون و دخالت در امر درمان است. از دستگاه قضایی و دادگاه ویژه روحانیت انتظار داریم به سرعت با این فرد متخلف برخورد کند به خصوص اینکه این فرد توهین های آشکاری به مقامات دولتی و مسئولان ارشد کشور هم داشته است. بنابراین انتظار رسیدگی سریعتر نیروی انتظامی و قوه قضاییه را به این تخلف داریم.

جهانپور درباره وجود ویروس کرونا در کشور قبل اعلام رسمی وزارت بهداشت گفت: هر کس ممکن است ادعایی داشته باشد. شاید افرادی قبل از وزارت بهداشت به کیت و روش تشخیص کرونا دسترسی داشته اند، به هر حال توانمندی افراد متفاوت است و عده ای اعلام کرده اند که در آذر، مهر یا حتی سال گذشته این ویروس را در کشور شناسایی کرده اند. ممکن است افرادی هم باشند که ویروس کرونا را در حال عبور از مرز از سیم خاردار دیده باشند، چنین حرف هایی بیشتر برای تلطیف فضا و انبساط خاطر ست که در فضای مجازی مطرح می شود.

وی افزود: اگر پزشکی هم شواهدی دال بر ابتلا به کرونا قبل از اول اسفند داشته قاعدتا باید به وزارت بهداشت گزارش می کرده که چنین گزارش مستندی نداریم.
حمله بیولوژیک رد یا تایید نمی شود

جهانپور درباره حمله بیولوژیک بودن کرونا گفت: در این مورد بیش از مراجع پزشکی مراجع امنیتی و اطلاعاتی باید نظر بدهند. ما در وزارت بهداشت درباره این موضوع صحبت نمی کنیم زیرا شاهدی برای تایید یا رد آن نداریم.

وی افزود: مساله اصلی که فعلا درگیر آن هستیم این است که مسافران نوروزی ریسک افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا را افزایش داده اند و تمام تلاش وزارت بهداشت این است که با کاهش این ترددها در درون شهرها یا بیرون شهرها چرخه انتقال ویروس به حداقل برسد.

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=134387

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.