تاریخ : یکشنبه, ۵ تیر , ۱۴۰۱ Sunday, 26 June , 2022
4

اکسیژنی که مُمِدّ حیات کرونایی هاست

  • کد خبر : 136874
  • 22 آبان 1399 - 11:17
اکسیژنی که مُمِدّ حیات کرونایی هاست
به گفته این مدافع سلامت در تمام اتاق های بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه کنسول اکسیژن نصب شده‌است ولی به علت اینکه مریض کرونایی افزایش یافته از کپسولهای سیار هم برای جلوگیری از افت فشار استفاده می‌شود.

به گزارش پیام خبر، ‌در دل تاریک شب که ستاره ها هم کم کم به خواب می‌رفتند و چشمان خواب آلود و سر نگرانم در میان دستانم به زور سرپا بود، در محوطه بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه دیدن وی سلولهای خسته ذهنم را به تکاپو کشید.

انگار بارَش هوای تازه بود و نشاط تا لحظاتی آرامش و آسایش را برجان بی رمق بیماران مهمان کند و اکسیژنی ناب به ریه های بی نای آنان یه این طریق دمیده شود.

در این روزهای ناخوب این افراد بسیار پرکارتر شدند ولی کسی جز در دل شب لباس سفیدشان را به گمانم ندیده که جایی نام و یادی از آنان که در چند نوبت راهروهای اورژانس و بیمارستان را طی می‌کنند دیده نمی‌شود.

آنان دایم در راهروهای آلوده کرونا راه می‌روند؛ راهروهایی که هر کس در گوشه‌ای سرفه می‌کند و یا سعی دارد تلو تلو خوران خودش را به پذیرش برساند.

در سالن های اورژانس بیمارستان امام ارومیه جرات نمی کنی حتی برای مستند کردن گزارش ثانیه ای قدم بزنی چرا که بوق و کرنای گوش خراش و جانکاه کرونا سراسر آن را فرا گرفته است.

حکایت اصلی این است که این گروه شغلی تا قبل از ابداع کرونا هم فعال بودند ولی بعد از کرونا چنان بازار شان داغ شده که از فرط خستگی و کمر درد گاهی کم می‌آورند و قامتشان صاف نمی‌شود.

اما این نیروهای تاسیساتی در کنار همه پزشکان، پرستاران و خدمه ها این روزها به امید به اینکه نفسی تازه بر جان و دل بیماران رنجور دمیده شود همچنان سنگرشان را حفظ می‌کنند بدون اینکه هراسی از کرونا داشته باشند.

برحسب اتفاق در بامداد و وقت اذان صبح گذرمان به اورژانس افتاده بود از روی کنجکاوی دنبال مرد جوانی که مسوول حمل کپسول های اکسیژن به بخش کرونای اورژانس بیمارستان امام خمینی(ره) ارومیه در مرکز آذربایجان غربی بود، راه افتادم.

شنیدم به همکارش می گفت: « این روزها خیلی فرخنده و شاداب است چون حقوق چند ماهش را که نگرفته بود دریافت کرده‌است و توانسته از خجالت سوپری، لبنیاتی و بانکهایی که بهشان بدهکار است دربیاید.»

به خودش خیلی افتخار می‌کرد که کارش جزو کارهای مهم بیمارستان است هر چند خیلی ها از آن اطلاعی ندارند.

سرش را بالا گرفته و وارد اورژانس شد تا به قسمت کرونایی ها برسد، پیش پایش ایستادم، روی برچسب لباسش اسمش صمد طالبی حک شده بود. پرسیدم اقای طالبی “اینارو کجا می‌برید و چه کاربردی داره”؟

جواب داد: کپسول جابجا می‌کنم این کپسولها برای بیمارانی می باشد که مشکل تنفسی دارن و لازم هست که از بخشی به بخشی دیگه منتقل شوند و نیاز هست در بخشهای دیگر برای احتیاط وجود داشته باشند.»

صمد چرخ دستی اش را آرام هل داد و بی سر و صدا وارد راهرو شد، گفتم خبرنگارم می‌شه کمی بیشتر توضیح بدید؟ گفت: «در صورت علاقه با روابط عمومی و رییس بیمارستان امام خمینی(ره) صحبت کنید تا بعد حرف بزنم.»

صبح همان روز بعد از هماهنگی لازم، همراه مسوول روابط عمومی بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه برای پیدا کردن وی عازم بخش سانترال مرکزی بیمارستان شدم.

بعد از اندکی صبر دوباره صمد با کپسول ها از دور با چرخ دستی سفید و لباس های گانی که تنش بود نمایان شد ولی با سرعت بیشتر پیش می‌آمد، به راحتی می شد فهمید که کپسولها خالیست.

کپسول ها به صف بودند تا برای بیماران نیازمند حمل شوند و مدت زمان اندکی تا تعویض فرصتی شد تا با صمد طالبی از نیروهای تاسیسات بیمارستان دوباره همکلام شوم.

گوشهایم را تیز کردم چرا که از پشت ماسک صدای وی به سختی شنیده می‌شد؛ چهره اش جوانی ۲۵ ساله را نشان می‌داد گاهی خم و راست می‌شد که بیانگر خستگی کاری بود که از شب گذشته برتنش چنگ انداخته است.

به گفته خودش در این چند ماه فرصت برای رسیدن به امورات خانواده را به ندرت داشت ولی با همراهی همکارانش سعی کرده‌اند در این ایام بحرانی از کارشان کم نگذارند.

طالبی ۱۲ ساعت شیفت بوده ولی خبری از خواب در چشمهایش نبود در گفت و گویمان معتقد است که تاسیسات بیمارستانی مورد غفلت رسانه ها هستند هرچند که به شبانه روز پا به پای سایر ۲ هزار نفر کارمند بیمارستان کار می‌کنند.

وی افزود: این روزها فشار مضاعفی به علت اینکه اجازه ندهیم افت فشار و یا کمبود اکسیژن در بخشها باشد بر مجموعه تاسیسات وارد می‌شود و کارکنان این بخش باید تلاششان چند برابر باشد تا کاستی رخ ندهد.

طالبی براین باور است که وقتی انسان کار داشته باشد و کارش را درست انجام دهد و بتواند برای نجات همشهریانش قدم بردارد، استرس کرونا سراغش نمی‌آید و ثابت قدم می شود تا خدمت کند اما منکر این هم نمی شود که اوایل ظهور این ویروس ناخوانده استرس مبتلا شدن به بیماری دست و پایش را در غل و زنجیر و دلسردش کرده بود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه این روزها بار کاری بر بخش حمل کپسول ها علی رغم وجود سیستم اکسیژن رسانی مرکزی زیاد است، گفت: وقتی به اهمیت و جایگاه شغلم در این روزهای سخت و بحرانی فکر می‌کنم دلگرم می‌شوم.

طالبی و مرکز سانترال را به قصد بازدید از بخش مخزن اکسیژن بیمارستان همراه با مدیرعامل و مسوول روابط عمومی این مکان آموزشی و درمانی ترک کردیم تا شاید بتوان به این طریق بخش مهمی از خدمات این بیمارستان بزرگ به بیماران کرونایی را ثبت و معرفی کرد.

همه ما حداقل یکبار گذرمان به مراکز درمانی و بیمارستانی افتاده است شاید دیده باشید که اکسیژن مورد نیاز بیمار از طریق شیلنگ سبز متصل به کنسول کوچکی که بالای سر موارد اورژانسی یا بستری در آی سی یو هستند به آنان وصل می‌شود؛ اکسیژن برای رسیدن به بستر بیماران مسیرهای بسیار پرپیچ و خمی را طی می‌کند و دقت در میزان آن نیز تابع تلاش و هشیاری جمعی از کارکنان این بخش است تا بیماری از این منظر دچار کمبود و مذیقه نباشد.

رییس بیمارستان امام خمینی(ره) ارومیه جوانی ۴۱ ساله است که نگاه مثبت وی به رسانه و خبر و اطلاع رسانی در کنار روابط عمومی جوان و پرشورشان شوق دو چندانی برای انعکاس اخبار از این مکان می آفریند.

علی اکبر نصیری در مسیر همراهی مان می‌کنند و توضیحاتی منسجم از وضعیت بیمارستان، نحوه پذیرش بیماران عادی و کرونایی، افزایش ظرفیت تختها برای ایام اضطراری و تلاشهای شبانه روزی رییس دانشگاه علوم پزشکی استان برای تامین نیازهای بیمارستان ارائه می‌کنند.

دکتر نصیری معتقد است باید در کنار تلاشها و ایثار سایر بخشها از جان گذشتگی تاسیسات بیمارستانی به خصوص در بخش تامین اکسیژن بیماران منعکس شود.

به گفته این مدافع سلامت در تمام اتاق های بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه کنسول اکسیژن نصب شده‌است ولی به علت اینکه مریض کرونایی افزایش یافته از کپسولهای سیار هم برای جلوگیری از افت فشار استفاده می‌شود.

وی چرخش کپسول یا همان آمار پر و خالی شدن کپسول در بیمارستان را روزانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ کپسول عنوان کرد و ادامه داد: کپسولهای پنج، ۱۰، ۲۰ و ۴۰ لیتری در این روزها کاربرد دارند.

طبق اظهارات مدیرعامل بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه کپسولهای پنج لیتری برای آمبولانس و حمل موقت بیماران مورد استفاده قرار می گیرند.

این پزشک با بیان اینکه در مرکز اورژانس درجه هایی برای بررسی افت فشار اکسیژن وجود دارد، گفت: به محض افت اکسیژن که به ندرت رخ می‌دهد کپسول ها راه اندازی و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دکتر نصیری اضافه کرد: این مرکز آموزشی و درمانی دارای ۲ مرکز سانترال است که با همت دانشگاه علوم پزشکی و رییس دانشگاه ساختمان و مخزنی جدید به مجموعه مخازن مرکز به زودی اضافه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اکسیژن اصلی ترین درمان برای بیماران کرونایی است، ادامه داد: اکسیژن بیماران به دو طریق شامل دستگاه اکسیژن ساز و با ظرفیتهای ۵۰۰، ۶۰۰ و هزار لیتری و تولید اکسیژن در اکسیژن ساز مرکزی تامین می شود.

طبق گفته های مدیر بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه اکسیژن اغلب از طریق سیستم مرکزی به کنسول بالای سر مریض می‌رسد که این یکی از رایج ترین و روش سنتی در این بخش است.

نصیری با بیان اینکه یک دستگاه در ساختمان جدید بیمارستان تعبیه شده بود، افزود: با همت دانشگاه علوم پزشکی استان یک دستگاه اکسیژن ساز دیگر نیز تامین شد تا نیاز به اکسیژن در حد بسیار مطلوبی تامین شود.

وی با اشاره به احداث ساختمانی جدید برای استقرار دستگاه اکسیژن ساز جدید در مدار تامین اکسیژن بیماران کرونایی گفت: ساختمان قدیمی بیمارستان دارای چهار دستگاه اکسیژن ساز بوده و ساختمان جدید هم به زودی به نحو بهینه تجهیز می شود چرا که مصرف در این بخش به علت حضور بیماران کرونایی سه برابر شده‌است.

این پزشک با تسلطی خاص به امورات بیمارستانی با اشاره به اینکه هم اکنون ۴۰ نفر در بخش تاسیسات بیمارستان ۲۴ ساعته فعال هستند، افزود: این افراد در کنار گروههای اصلی پرستاران، طب اورژانس، متخصصان بیهوشی فوق تخصصان ریه، گروه داخلی همه دست به دست همه داده اند تا حال بیماران شهر را بهبود بخشند و مرهمی بر زخم آنان باشند.

بر اساس اظهارات مدیر عامل این مرکز بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه با ۲ هزار نفر پرسنل و با ۶۸۹ تخت مصوب مشغول ارائه خدمات است؛ بخشهای مختلف تخصصی و حتی فوق تخصصی در این مکان آموزشی و درمانی مهم وجود دارد که مرکز تروما یا همان تصادفات، مرکز سوختگی و پیوند اعضا از جمله کلیه و مغز استخوان از مهمترین بخشهای آن است.

این مرکز طبق گفته های دکتر نصیری از ابتدای شیوع بیماری ویروسی کرونا در کشور تا کنون یکهزار و ۶۰۰ بیمار کرونایی را پذیرش کرده‌است و به عنوان دومین مرکز بعد از بیمارستان آیت اله طالقانی ارومیه در زمینه درمان بیماران کرونایی فعال است.

در مهرماه امسال به دلیل افزایش بیماران کرونایی در استان ظرفیت تخت های آن به یکهزار و ۵۰۰ تخت رسیدتا تمامی خدمات لازم به بیماران کرونایی به نحو مطلوبی ارائه شود بخش اورژانس قدیم نیز به زودی تجهیز و اماده پذیرش بیماران می‌شود.

براساس بررسی ها و مشاهدات خبرنگار ایرنا بخشهای بیماران عادی و کرونایی این مرکز و نیز اورژانس پذیرش این بیماران نیز در تریاژ (فرایند اولویت بندی و منفک سازی) از هم جدا می‌شوند تا مراجعان با طیب خاطر به روند درمان بیماران خود بپردازند.

فوتی‌های ناشی از ابتلا به بیماری ویروسی کرونا در استان که از اسفند سال ۱۳۹۹ شیوع یافته است از ۲ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفته و روند افزایشی آن همچنان با سرعت ادامه دارد.

همچنین در حال حاضر با تداوم خیز جدید شیوع بیماری کرونا، تعداد بستری های جدید در بیمارستان های آذربایجان غربی نیز روبه فزونی نهاده‌است.

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=136874

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.