تاریخ : دوشنبه, ۲۶ مهر , ۱۴۰۰ Monday, 18 October , 2021
کد شما در این بخش

برگه نوشته

بالای سایت
3
در نشست شورای فرهنگ عمومی استان فارس مطرح شد؛

نقشه مهندسی فرهنگی استان فارس در یادروز حافظ رونمایی می شود

  • کد خبر : 155186
  • ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۹
نقشه مهندسی فرهنگی استان فارس در یادروز حافظ رونمایی می شود
جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس برگزار شد و علاوه بر بررسی نقشه مهندسی فرهنگی استان فارس ، برنامه ریزی برگزاری هفته دفاع مقدس در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش پیام خبر، در این نشست صابر سهرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز در این نشست با بیان اینکه تبیین نقشه مهندسی فرهنگی استان فارس برای فعالیت های پنج ساله استان توسط یک کارگروه و حضور صاحب نظران با خروجی پنج راهبرد اصلی و ۷۵ برنامه اجرایی برای سطح استان فارس پیش بینی شده است افزود: پنج راهبرد برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی شامل، معنویت، اخلاق، سبک زندگی و خانواده با هویت اسلامی ایرانی، اتحاد ملی و انسجام اسلامی در پرتو فرهنگ ولایت و امامت، انقلاب علمی و تحول در نظام اداری و مدیریتی با رویکرد جهادی، تحقق عدالت همه جانبه و فرهنگ اقتصاد مقاومتی، انسجام و ساماندهی جبهه فراگیر فرهنگی انقلاب اسلامی، رسانه متعهد و هنر متعالی تدوین شده است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس افزود: این سند به صورت پویا طراحی شده است و راهبردهای کلی که در کشور تدوین شده است بیش از ۵ اولویت است اما هر استان ۵ اولویت در نظر گرفته تا بتوانند ٧۵ برنامه کلان در جامعه اجرایی شود.

سهرابی افزود : استان فارس استانی پیشرو در این حوزه بوده و توانسته است در میان ١١ استانی که درحال تدوین سند مهندسی فرهنگی هستند استانی پیشرو باشد که این سند همزمان با نوزدهم مهر ماه که مصادف با یادروز حافظ است با حضور مقامات کشوری و استانی رونمایی می‌شود.

دفاع مقدس بخش اصلی انقلاب اسلامی است 

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس فارس با گرامیداشت دفاع مقدس در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس گفت: دفاع مقدس بخش اصلی انقلاب اسلامی است و باید به صورت یک مسئله اصلی مورد بهره برداری قرار بگیرد و کلید و بنیاد اصلی کار باید به صورت مستقل دیده شود و ذیل موارد دیگر نباید تعریف نشود.

سعید کوشکی جهرمی، افزود: در فارس ۲۷۰ هزار ایثارگر، ۴۲ هزار جانباز و ۱۵ هزار شهید و بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ آزاده سرافراز در فارس داریم که سربلندی امروز ما حاصل رشادت های آنان است.

وی از برگزاری جشنواره «ترنم فتح» و «تئاتر سنگر» و رونمایی از کتاب های دفاع مقدس، غبار روبی قبور شهدا، تجلیل از رسانه های فعال در حوزه دفاع مقدس و … را از برنامه های پیش بینی شده در هفته دفاع مقدس خبر داد.

مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس فارس با بیان اینکه در حفظ آثار دفاع مقدس، موزه ها، یادمان های شهدا، دانشنامه دفاع مقدس و … حائز اهمیت است افزود : کتاب فارس در دفاع مقدس در هفته دفاع مقدس به عنوان نخستین استان در این زمینه رونمایی می شود.

کوشکی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد برنامه های هفته دفاع مقدس با همراهی سپاه فجر استان انجام می شود گفت : تجلیل از ۱۴۰ هزار پیشکسوت دفاع مقدس در استان داریم که میزبانی آن به عهده سپاه فجر فارس است.

وی در ادامه افزود : تجلیل از خادمان ایثار و شهادت را در هفته مقدس در استان داریم و صدا و سیمای فارس همت عالی با اجرای ۵۰ برنامه فاخر در هفته دفاع مقدس داشته است.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خاطرنشان کرد: این بنیاد در حوزه حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در حال فعالیت است این در حالی است که در هر دو مقوله زیرشاخص هایی وجود دارد که از جمله این شاخص‌ها می‌توان به احداث یادمان شهدا، تولید دانش نامه دفاع مقدس، تولید کتاب فارس در دفاع مقدس، ایجاد باغ موزه‌های دفاع مقدس اشاره کرد.

فارس از استان های پیشرو در انجام واکسیناسیون کرونا در کشور است

فرمانده سپاه فجر فارس در جلسه شورای فرهنگ عمومی فارس گفت : با نظر مساعد امام جمعه شیراز و تولیت حرم مطهر شاهچراغ (ع) از ظرفیت حرم مطهر شاهچراغ (ع) برای انجام واکسیناسیون استفاده می شود.

وی با اشاره به اینکه ۶٨ مرکز تجمعی در استان فارس کار واکسیناسیون را در استان فارس انجام می‌دهند افزود: در این میان ۵ مرکز به صورت تخصصی و ٣٣ مرکز با همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دانشگاه علوم پزشکی شیراز نسبت به واکسینه کردن افراد جامعه اقدام می‌کنند.

او ادامه داد: یکی از طرح‌های که توسط سپاه و نواحی بسیج در سراسر کشور در حال انجام است طرح شهید قاسم سلیمانی است که در این طرح نسبت به بیمار یابی، واکسیناسیون و مقابله با این بیماری در حال انجام است.

سردار بوعلی با بیان اینکه از ظرفیت سومین حرم اهل بیت (ع) برای خدمت به مردم استفاده می شود افزود: در هفته دفاع مقدس به صورت سیار و خانه به خانه در روستاهای استان واکسیناسیون به انجام می رسد و ۲۰ خدمت مختلف در طول این ایام، شامل نذر خون، تهیه و توزیع لوازم التحریر، نذر نفس، پخت غذا، توزیع بسته معیشتی، نذر رهایی و … انجام خواهد شد.

وی اعلام کرد: با توجه به شعار سال و تحقق حمایت از تولید و رفع موانع، گروه های سیاری، راه اندازی کردیم که با مراجعه به کارخانه ها واکسیناسیون را انجام می دهند و سپاه فجر فارس در مجموع ۱۳۲ برنامه شاخص در هفته دفاع مقدس در استان اجرا خواهد کرد.

هفته دفاع مقدس فرصتی بی نظیر است

تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی نیز در این نشست با بیان اینکه هفته دفاع مقدس یک فرصت بی‌نظیر است گفت: دفاع مقدس ابعاد مختلفی دارد و یک گنج بی‌پایان است و سال‌های سال است که از این منبع غنی بهره‌برداری می‌شود و هنوز خیلی جای کار دارد.

آیت‌الله ابراهیم کلانتری با بیان اینکه غفلت ما سبب می‌شود که جای جلاد و شهید عوض شود، افزود: همه دشمنان دارند کاری می‌کنند که از دفاع مقدس چهره دیگری به مردم نشان دهند باید حواسمان باشد و این نعمت خدادادی را از دست ندهیم.

تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی با اشاره اینکه در ارتباط با دفاع مقدس بیش از ۶ هزار عنوان کتاب تاکنون چاپ شده است افزود :ترویج کتابخوانی هم از وظایف اصلی شورای فرهنگ عمومی است که همه ما می‌توانیم انجام دهیم دفاع مقدس می‌تواند امروز هم کشور ما را بیمه کند همانگونه که در زمان خودش کشور را بیمه کرد. کاری کنیم که مطالعه کتاب‌های دفاع مقدس تبدیل به فرهنگ شود.

فقدان نقشه مهندسی فرهنگی استان فارس خلاء فرهنگی برای استان به شمار می رفت

احمد احمدی زاده در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس گفت: از سال ۹۸ تاکنون جلسات شورای فرهنگ عمومی با توجه به برش استانی و برنامه پنج ساله فرهنگی استان فارس به خوبی انجام شده و فقدان این نقشه خلاء فرهنگی برای استان به شمار می رفت.

معاون سیاسی، امنیتی استانداری فارس افزود: مهم ترین بخش نظارت بر اجرای این سند فرهنگی است و باید در حوزه نظارت متولی مشخصی داشته باشد تا بتواند بازخورد لازم را داشته باشد.

احمدی زاده با گرامیداشت هفته دفاع مقدس بیان کرد: فارس سال گذشته استان برتر در حوزه اجرای برنامه های هفته دفاع مقدس شد و ۳۰ شهریور امسال تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس را خواهیم داشت بی تردید روایت های خانواده شهدا برای نسلی که جنگ را ندیدند می تواند بسیار فرهنگساز باشد و باید از خانواده شهدا و خاطرات آنها در این حوزه استفاده موثر فرهنگی انجام داد.

«خانواده متعالی گامی موثر در پیشبرد سند فرهنگی استان فارس است»

مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری فارس در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس گفت: برای پیشبرد سند فرهنگی فارس برنامه های متعددی در طرح «خانواده متعالی» انجام شده است.

سیده معصومه دستغیب با بیان اینکه کمیته و شورای دفاع مقدس نیازمند انجام کارهای جدی است افزود: در حوزه بانوان استانداری فارس، پنج جلسه برگزار شده ۲۱ محور با حضور مشاوران امور بانوان دستگاه ها و فرمانداری ها در خصوص زنان و ۶۰ فعالیت نیز برای سازمان های دولتی و غیر دولتی و حوزه کودکان و نوجوانان در خصوص دفاع مقدس در استان بررسی شده است.

وی افزود : لازم است تا در افتتاحیه هایی که در استان انجام می شود، نام زنان شهیده فارس مورد استفاده قرار بگیرد، در حوزه دفاع مقدس زنان بیشتر مورد توجه بیشتری قرار بگیرند و از زنان جانباز فارس و زنان نقش آفرین دوران دفاع مقدس تقدیر و قدردانی شود.

ماموریت دستگاه‌ها در سند فرهنگی مشخص شود

در ادامه این نشست تقی سهرابی مدیرکل صدا و سیمای استان فارس گفت: بندهایی که برای برش استانی در نظر گرفته شده اما باید دستگاه‌های مختلف از همین اکنون ماموریتشان مشخص شود و طرح و برنامه خودشان را ارائه دهند تا زودتر به نتیجه مطلوب برسیم.

حجت‌الاسلام استوار میمندی مدیر حوزه‌های علمیه استان فارس نیز در این نشست با بیان اینکه بزرگترین ظرفیتی که استان فارس و شهر شیراز دارد، حرم‌های مطهر امامزادگان به ویژه حرم مطهر شاهچراغ است اظهار داشت: باید در تحقق سند فرهنگی استان هم بتوانیم از ظرفیت این حرم‌ها استفاده کنیم.

بر اساس این گزارش جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس صبح امروز ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ به صورت مجازی با حضور اعضا و اصحاب رسانه برگزار شد که بررسی برش استانی نقشه فرهنگی از دستورکارهای این جلسه بود که اعضا و دستگاه‌های مختلف درباره آن به ابراز نظر پرداختند.

لینک کوتاه : https://payamekhabar.ir/?p=155186
کد شما در این بخش

برگه نوشته

پایین سایت

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.