دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳ | ۱۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری | ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
هدر بالا
  1. فرهنگ و ادب
سه شنبه, ۱۲ تیر ۱۴۰۳ ۱۲:۲۰
زمان مطالعه: 3 دقیقه
علیرضا قربانی خواننده موسیقی سنتی گفت: تمام تلاشمان بر این بوده که اجرای کنسرت در تخت جمشید هیچ نزدیکی با سایت و بنا نداشته باشیم و تمام سیستم صوتی و پخش صدا پشت به این ابنیه تاریخی هستند و به‌ دوراز تعارف و اغراق وظیفه و دغدغه تک‌تک ما فرزندان این سرزمین است که لحظه‌به‌لحظه به فکر حفاظت و پاسداری ازاینجا (تخت مشید) و حفظ ایمنی آن باشیم.

به گزارش پیام خبر به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، علیرضا قربانی شامگاه گذشته (۱۰ تیرماه) در نخستین کنسرت خود در تخت جمشید گفت: به همت جمع بسیاری از بزرگان وعزیزات و کسانی که قلب و دلشان برای فرهنگ و هنر این سرزمین می‌تپد، توانستیم امشب برای اولین اجرا در بین شما باشیم.

او از همه مردم برای حمایتی که از این برنامه دارند تشکر کرد و خطاب به شرکت‌کنندگان در کنسرت افزود. حضور شمارا به گهواره‌ تمدن بشریت و این جای بسیار ارزشمند خوش‌آمد می‌گویم و بسیار خوشحالیم که اینجا در خدمت شما هستیم و می‌توانیم برنامه موسیقی اجرا کنیم. قربانی ادامه داد: یادمان باشد اینجا (تخت جمشید) جایی است که دومین اثر ثبت‌شده تاریخی، بسیار کهن و ارزشمند در میراث جهانی یونسکو است و به‌عنوان یکی از ارزشمندترین ابنیه تاریخی در دنیا به‌حساب می‌آید.

قربانی گفت: به‌دوراز تعارف و اغراق وظیفه و دغدغه تک‌تک ما فرزندان این سرزمین است که لحظه‌به‌لحظه به فکر حفاظت و پاسداری ازاینجا و حفظ ایمنی آن باشیم.

این خواننده موسیقی ایرانی ادامه داد: از روز اولی که تصمیم گرفتیم این برنامه را اجرا کنیم با بسیاری از کارشناسان که جزو خبره‌ترین کارشناسان میراث فرهنگی و کسانی که در این حوزه مستقل فعالیت می‌کنند، سعی کردیم هماهنگی‌های لازم را به عمل بیاوریم که حتی اندازه سرسوزنی و کوچک‌ترین وجزیی ترین اثر منفی روی این یادگار دیرینه که از نیاکان ما ارث رسیده است، نگذاریم و موظف هستیم که باپوست و گوشت و استخوان خودمان این اثر را حفظ کنیم. این خواننده محبوب ایرانی افزود: تمام تلاشمان بر این بوده که اجرا هیچ نزدیکی با خود سایت و بنا نداشته باشیم و تمام سیستم صوتی و پخش صدا پشت به این ابنیه تاریخی هستند و از تمام کسانی که دغدغه حفظ این بنا رادارند و با تماس گرفتند و ابراز لطف کردند سپاسگزاریم و تیم و میراث فرهنگی تلاش کردند که دغدغه آن‌ها را پاسخگو باشد.

قربانی همچنین گفت: به نظر می‌رسد، اگر این حرکت ادامه‌دار باشد با نوع رفتار، کردار و عملکرد ما این احساس به وجود بیاید که دل و قلبمان ما برای اینجا می‌تپد و دلمان می‌خواهد اینجایی که جزو مفاخر ما و میراثی است که می‌توانیم به رخ جهانیان به‌عنوان فرهنگ و تمدن هفت‌هزارساله خود به رخ بکشیم، بتوانیم بعدها در نقاط مختلف کشور از مکان‌های تاریخی مختلف دیگر با نظر کارشناسان و حفظ مسائل ایمنی چنین برنامه‌هایی را برپا کنیم؛ اگرچه که تمام توجه ما بر این باشد که بیش‌ازپیش به این مکان‌ها توجه و از آن نگهداری کنیم‌.

 

کد خبر 233902

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید